Search found 76 matches

Return

Re: Автори споделят

Една статия на Джоана Ръс в защита на критиката. Пропускал съм някакви моменти, защото се оказа, че статията е отговор на конкретен проблем, който е имала от разни читатели за една своя рецензия. Оставил съм общите неща. *** На критиците като че ли им е нужно, поне по веднъж в кариерата си, да напиш...
by Trip
Tue Aug 16, 2011 3:43 pm

Jump to forum
Jump to topic

Re: Автори споделят

Ето и един мой отговор от разговора, който се зароди в knigi-igri.net Това с Вапцаров е конкретен пример на друг потребител, но не е съществено за абзаците след него Относно Вапцаров - според мен е имал щастието да пише за неща, които вълнуват, както казваш, народа, но и да е просто много добър писа...
by Trip
Wed Aug 17, 2011 12:12 pm

Jump to forum
Jump to topic

Re: ПИТАНЕ: Да създадем ли форум, oгледален на knigi-igri.ne

Честно казано, искам младите читатели да са във форум, където ще бъдат предизвиквани да си избиват от главите бабините баяния, с които са били гледани. Все по-ясно ми става, че главите на МНОГО хора са тъпкани с готови мисли. Все по-тъжно ми става като гледам колко хора държат въпреки това да си каж...
by Trip
Thu Aug 18, 2011 1:13 pm

Jump to forum
Jump to topic

Re: Гласуване на номинации за Еврокон 2014

Впрочем, вторачването в гийкдъма и колко е гийки той, освен че е очевидно и следователно не носи нищо ново - а аз съм съгласен с това, предвид на какви неща съм се начел от разни Таласъмии, където едни хора, поне така изглежда, сами си раздават награди и това им личи в писането, - също така скрива т...
by Trip
Tue Jul 08, 2014 10:08 am

Jump to forum
Jump to topic

Определянето на валиден и невалиден глас било техническа администрация?! Самото решение да има валидни и невалидни гласове вече е намеса. Спирам да се обяснявам, че явно говорим на различни езици. Най-тежка е борбата с омертата. Решението да има валидни и невалидни гласове е абсолютно задължително ...
by Trip
Tue Jul 08, 2014 7:03 am

Jump to forum
Jump to topic

You are not authorised to read this forum.
by Trip
Tue Aug 30, 2011 5:58 pm

Jump to forum
Jump to topic

by Trip
Tue Aug 30, 2011 7:05 pm

Jump to forum
Jump to topic

Re: Помагало

Aз без втренчване в граматиката (в случая, типографията) не бих си отграничил следните вариации на фокуса на пряка/непряка реч: Той й обясни положението. Той й каза, че положението е <такова и такова> Той й каза, че положението е <такова и такова>, <мамка му>. Той й каза, че положението е <такова и ...
by Trip
Tue Sep 13, 2011 9:34 am

Jump to forum
Jump to topic

Самюъл Дилейни - "Около 5750 думи", част първа

Във всяко поколение някой критик отбелязва очевидното в конфликта стил/съдържание. Повечето читатели са озадачени. Повечето комерсиални писатели (да не говорим за редакторите) първо са смутени, след това – агресивно-настъпателни. Накрая махват с ръка на цялата работа и продължават да правят каквото ...
by Trip
Tue Sep 13, 2011 10:18 am

Jump to forum
Jump to topic

Re: Помагало

Това, че няма желаещи, си е факт, много тъжен. Иначе няма защо да се отчайваш от това, че заложеното и възприемаемото при четене се разминават и като количество, и като качество. Art is a disproportionate act. It's the name of the game. Трябва да се отбележи и да се има предвид, но не и да му се мис...
by Trip
Tue Sep 13, 2011 2:14 pm

Jump to forum
Jump to topic

Re: Общополезности

Какво значи да "знаеш" какво да правиш с получените текстове?
by Trip
Fri Sep 16, 2011 5:37 pm

Jump to forum
Jump to topic

Re: Доброто писане – отвътре и отвън, и холистично

Един цитат от друго есе на Дилейни, "Of Doubts and Dreams". Може да го преведя цялото като се върна вкъщи, където ми е книгата. "Когато писателят докосне хартията с писалката си – или зачука по клавишите на компютъра или пишещата си машина, - слага началото на уникален процес. Разбира...
by Trip
Mon Sep 19, 2011 11:38 am

Jump to forum
Jump to topic

Факти няма избщо, та да говориш за "още". Аксиомата изначално не е никакъв факт, а предварително допускане със самоподразбираща прагматическа стойност, на чиято основа плодотворно може да се допускат още други неща. В случая няма нищо полезно и плодотворно в допускането ти, само едно теоре...
by Trip
Mon Jul 07, 2014 4:19 pm

Jump to forum
Jump to topic

Изобщо не е до това колко е различно мнението ти от моето/нашето. Никога не ме е интересувало това в никой спор, който съм водил. Интересува ме аргументацията ти, доколко е полезна и доколко подхожда изобщо на дискусията. Ето и позицията ми по тези две неща. 1. Доколко е полезна? Не е. Както казах, ...
by Trip
Mon Jul 07, 2014 2:44 pm

Jump to forum
Jump to topic

Да, да, само дето не използвам квалификации в мнението си спрямо други хора. Аз не обобщавам хората по конкретното им мнение. Плюс това, както се видя, не само аз имам някакви забележки. Да не говорим, че и с половинката го обсъждахме това... :lol: няма да казвам къде :lol: Обобщавам какво правиш, ...
by Trip
Mon Jul 07, 2014 1:54 pm

Jump to forum
Jump to topic

Re: За преводите, принципно

Само ще намина да кажа, че много ме кефи тази тема :)))
И за да балансирам малко някои по-горни изказвания, ще кажа, че ама никак не ме бива в превода, а английският ми е до голяма степен непозната територия :) ;)
by Trip
Tue Oct 11, 2011 9:04 am

Jump to forum
Jump to topic

Бавно ваяние / Slow Sculpture

Тема за новелата на Теодор Стърджън, включена във „ФантАstika 2008“ . За Slow Sculpture на Theodore Sturgeon бих могъл да напиша нещо много дълго, ако имах нужното за самочувствието ми вчитане в този спиращ дъха разказ. Понеже го нямам (още), ще опитам кратка ода за първите 92 думи. Или, в не дотам...
by Trip
Mon Oct 17, 2011 6:19 pm

Jump to forum
Jump to topic

Расизъм и научна фантастика, от Самюъл Дилейни

Линк: http://www.nyrsf.com/racism-and-science-fiction-.html Макар темата да е расизмът във фантастиката, струва си да се помисли върху всяка форма на сегрегиране и вдигане на барикади между едни и други елементи от това поле. Прав ли съм да ми се струва, че особено в България във фантастиката властв...
by Trip
Tue Oct 18, 2011 12:43 pm

Jump to forum
Jump to topic

Re: Писане на английски език?

Е, аз не мисля да се променям :) Все още нацелвам педагогическия метод, по който да се изразявам, но няма да си променям изискванията :) По темата: Ани, академичното писане е различно от художественото по един ясно отличим маркер - преобладаващо присъствие на сложното изречение с множество ...
by Trip
Mon Oct 24, 2011 10:45 am

Jump to forum
Jump to topic

by Trip
Wed Nov 02, 2011 10:58 am

Jump to forum
Jump to topic

by Trip
Wed Nov 02, 2011 12:12 pm

Jump to forum
Jump to topic

Re: Преводачески работилници

Моята редакция, най-после...
by Trip
Fri Nov 25, 2011 12:35 pm

Jump to forum
Jump to topic

Едно рипосте относно неспоменаването на определителния член, когато споменаваш нещо за пръв път: Не е правило, а препоръка ;) Аз лично избягвам дъдъкането винаги, когато мога. Премахвам го при положение, че може без тия допълнителни думи и awkward ритъма, който най-често създават, когато са няколко ...
by Trip
Mon Nov 28, 2011 3:13 pm

Jump to forum
Jump to topic

by Trip
Mon Nov 28, 2011 4:06 pm

Jump to forum
Jump to topic

1. Предпочел съм site пред landscape, понеже е по-къса дума и това според бръснача на Окам я прави по-правилна. Не мисля, че бръсначът на Окам важи, когато използваш дума, която просто няма смисъла на "гледка, пейзаж" ;) 2. Пропуснал си един много важен момент: трябва ли името на меча да ...
by Trip
Tue Nov 29, 2011 10:19 am

Jump to forum
Jump to topic

Re: Фантастика, литература, критика

Знаеш ли? Ще взема наистина да отделя нещата, дето могат и извън контекста на драканиците, и жгилепна. Сашо има много добри два поста там.
by Trip
Fri Dec 02, 2011 2:31 pm

Jump to forum
Jump to topic

Re: Некои съображения в избора на структура

Много добра тема! Аз обмислям от известно време насам нещо друго, но подобно - маркиране на различните повествователни единици в определени пасажи. Повествователни единици = различните разказвачески "режими": Описание от първа ръка (showing)/ непряко такова (telling). Foregrounded/backgrou...
by Trip
Tue Dec 13, 2011 1:31 pm

Jump to forum
Jump to topic

Re: Книгите-игри, които ни промениха

Мен определено ме промениха Кървавите мечове - спомням си как на седем-осем получих първата и дни наред повтарях "Има 40 страници правила! 40 страници правила!" Също така, както се оказа, получих в готова форма нещо, което въображението ми бе правило опити да роди година-две преди това (сл...
by Trip
Tue Dec 13, 2011 2:02 pm

Jump to forum
Jump to topic

Re: Съкровищница на красноречието

Едно кратко есенце, предимно мое :) На какви истории се наслаждавам? За какво чета? Чета за информация. Ясно, енергично и икономично поднесена, информацията представлява най-голямата ми читателска наслада. Добре ми приляга често цитираната мисъл на Езра Паунд в ABC of Reading, "Фундаменталната ...
by Trip
Thu Dec 15, 2011 1:10 pm

Jump to forum
Jump to topic

Кога отлагането НЕ е оправдано

Разклонено от тук . Доста интересен проблем, според мен, но само ако изместим фокуса от авторите на многотомни саги към авторите по принцип и ако го посадим в българска почва. Накратко (щото не знам доколко имам капацитет в момента за обширен поглед, а и се надявам на някакъв диалог), за мен българ...
by Trip
Thu Dec 15, 2011 6:34 pm

Jump to forum
Jump to topic