Любимите компютърни игри

Here be unicorns. И музика и филми, вдъхновени от човешките ни книги. И всичко, дето ви е на сърце, ама не може да се побере в ^такива^ тесни теми...

Re: Любимите компютърни игри

Postby Broken Dragon » Wed Jun 06, 2018 3:54 am

Ross's Game Dungeon: Rama

Играта вероятно никога няма да я цъкам (прекалено извън таргет аудиторията съм, плюс моралната остарялост), но определено ми се прииска да прочета книгата/книгите.

Споменах ли, че аз всъщност съм изключително беден що се отнася до култура?

Мда.

Ясно е - някъде в живота ми ще дойде момент, когато ще си направя егати интензивния sabbatical, един вид наобратно, с цел да наваксам по всяка област, която дори remotely ме интересува. Като фантастиката например.
IN ORDER TO RISE AGAINST THE TIDE, ONE MUST FIRST BE BELOW IT.

Аз съм графист, а не кечист.
(Ама вече разбирам и от кеч, ако трябва)

'Tis I, master of the first floor, aspirant to the last, the Broken Dragon.

Accepting reality since 2017

This post by Broken Dragon received thanks from:
Кал (Wed Jun 06, 2018 9:49 am)
Rating: 9.09%

Broken Dragon

Has thanked: 185 times
Has been thanked: 343 times

Postby Кал » Wed Jun 06, 2018 9:56 am

Аз съм чел една от „Рамите“ („Рама“-тата?) и като цяло ги препоръчвам заради зарята от интригуващи идеи. Твърда НФ, която гъделичка мозъка.

А относно причините три дни да чета форума на RPG Codex: Avellone (който май се самопроизнася „Авълоуни“, заради предполагаемо италианските си корени) разказва най-различни подробности за начините, по които работят (или не работят) екипите в RPG индустрията. Или за дизайнерските решения в игрите, в които е участвал той. Мисля, че от неговите постове научих повече за скритите чарколяци, отколкото от която и да е книга на лавицата ми в Goodreads.
Кал
Творчески директор

Has thanked: 6718 times
Has been thanked: 5105 times

Postby Broken Dragon » Wed Jun 06, 2018 8:49 pm

Creative Accounting: The Sub-Subgenre of Survival Strategy

Пускам това видео тук, защото "хвалят" Surviving Mars в него - а някои на този форум се интересуват от това. (Нали?)

Кал wrote:А относно причините три дни да чета форума на RPG Codex: Avellone (който май се самопроизнася „Авълоуни“, заради предполагаемо италианските си корени) разказва най-различни подробности за начините, по които работят (или не работят) екипите в RPG индустрията. Или за дизайнерските решения в игрите, в които е участвал той. Мисля, че от неговите постове научих повече за скритите чарколяци, отколкото от която и да е книга на лавицата ми в Goodreads.

Кои екипи? Авелон е имал главно участие, доколкото знам, само в две студия - Black Isle и Obsidian. Това, което може да разкаже, сигурно е интересна информация от типа "от кухнята", но по никакъв начин не може да се приеме за цялостен поглед върху RPG гейм индустрията. По-скоро 1/3. Другите третини, съответно, принадлежат на Добрите доктори (Bioware), CD Project Red и Bethesda, които си поделят една третина, а последната третина се разпределя между всички останали (западни) студия, правили някога RPG/RPG-hybrid.

Кал (Thu Jun 07, 2018 2:11 pm)

Broken Dragon

Postby Кал » Thu Jun 07, 2018 2:16 pm

Интересен анализ, само съжалявам, че не видях да споменава артефактите в Surviving Mars, които би трябвало да променят най-брутално условията на играта.

Без да се ровя да проверявам, Avellone споменава подробности за работата по няколко Fallout-а, PS: Torment, Baldur's Gate, Torment: Tides of Numenera, KOTOR, Neverwinter Nights 2, Pillars of Eternity, Into the Breach (която не е баш RPG)... и не помня какво още.
Кал
Творчески директор

Postby Кал » Fri Jun 08, 2018 5:47 pm

Поредната находка покрай The CRPG Book Project:

Anachronox

Най-впечатляващата „операторска работа“, която съм виждал в ролева игра. (Горният момент е комично тежкарски, с тоя забавен каданс; по-рано имаше къде по-зашеметяващи облитания с „камерата“.)

А от самите реплики си водя записки за пиперлив жаргон. Особено когато белобрадият тип пусне специалното си умение yammer...

(Най-пресният пример: scalp: (AmE informal) to buy tickets for an event and sell them again at a much higher price: British Equivalent: tout.)

EDIT: Забавлението се разширява в посока наука.

Някой ще се пробва ли да отгатне:

а) дали кой да е от вариантите има някакъв реален смисъл?

б) ако да – кой вариант е най-близо до истинския отговор?

EDIT 2: И си отговорих на въпроса как да преведем „На краставичар краставици ще продаваш“:

Скрит текст: покажи
Don't kid a kidder.

EDIT 3: А вие внимателно огледайте тази изборна система. Започвайки от The only problem is ... people are dumb. We all know it. We all think it. и стигайки до This way they maintain an illusion of a free democracy, while guiding the citizens.

... Сега вече знаете какво представлява „демокрацията“ във форума ни. :twisted:
Last edited by Кал on Sat Jun 09, 2018 12:01 pm, edited 3 times in total.
Reason: +

This post by Кал received thanks from:
Broken Dragon (Sat Jun 09, 2018 6:21 pm)

Кал
Творчески директор

Postby Broken Dragon » Sat Jun 09, 2018 6:29 pm

Кал wrote:Поредната находка покрай The CRPG Book Project:

Anachronox

Damn. Поредното заглавие, което навремето зарязах недоиграно. (Два пъти започвано)

Историята беше изключително интересна, art direction-ът поглъщаше играча в света неоспоримо, а персонажите бяха едновременно комични и истински драматични (когато трябваше).

За съжаление: скапани битки, чиято механика се обяснява само ЕДИН път в играта - после никога повече, прекалено много backtracking и quest-ове, разхвърляни из различните краища на зоните с цел play time padding.

Tom Hall обаче е разказвачески гений, спор няма. Някъде преди време беше споменал, че ако до 10 години не успее да се сдобие с правата върху Anachronox, тогава просто ще пусне в интернет сценария на продължението, което иска да направи от десетилетия. (Май защото оригиналната игра е с отворен финал.)

Кал wrote:Без да се ровя да проверявам, Avellone споменава подробности за работата по няколко Fallout-а, PS: Torment, Baldur's Gate, Torment: Tides of Numenera, KOTOR, Neverwinter Nights 2, Pillars of Eternity, Into the Breach (която не е баш RPG)... и не помня какво още.

С други думи: Еталонът за постапоклитична кРИ, 2(3?) Infinity Engine заглавия (от общо... 6, мисля), един Kickstarter проект, по-скапаният (според феновете) KOTOR (защото Bioware са "родителите" на единицата*), по-скапаният BY FAR Neverwinter Nights (причини МНОГО), скапаната ретро-идиотщина Project Eternity и последното само съм го чувал, без мнение.

Това... изобщо не е дълъг** списък със заглавия. Дори да изброяваме само AAA примери, my point stands. 1/3.

Скрит текст: покажи
*И сигурно щяха и да направят и двойката, ако Jade Empire не им е била в production cycle-а по същото време (2003-2004).

**Под "дълъг" също разбирай и "оригинален". Поне половината заглавия са разработени съвместно с, или наследени от друго студио, а PoE е някакъв Толкинов опит за връщане към "добрите стари времена", без да се отчита, че таргет демографията (тези, които са си отворили портфейлите за кампанията) отдавна е надраснала*** клишираните и скучни от днешна точка сюжети на гранд-кРИ-тата от 90-те.

***Мислех си, че това е само изолирано мнение, но след индиректно подслушване на мрежата и след като се разнесе hype-а около заглавието, оказа се че доста онлайн жители споделят този възглед.

Кал (Sat Jun 09, 2018 10:55 pm)

Broken Dragon

Postby Кал » Sun Jun 10, 2018 12:11 am

Дойде време да увековечим и великата сцена с male exotic dancing. Нещото, заради което въобще си пуснах Anachronox... да? :mrgreen:
Кал
Творчески директор

Postby Кал » Sun Jul 08, 2018 1:40 pm

Като изключим претупания финал, Anachronox се нарежда в челната ми петица на най-добре написаните и сюжетно разнообразни игри. Жалко, че не мога да открия нищо подобно в биографията на основния ѝ дизайнер Tom Hall. Дано видим продължение под една или друга форма.

- - -

In other news: Точно преди мозъчната операция, която му предстои, Tobias Cornwall предлага:

Let's Make a Game!!

(Am I sitting this one out? Or ...?)
Кал
Творчески директор

Postby Кал » Fri Jul 13, 2018 3:53 pm

Хихихи... от СофтУни са направили прототип на игра по „Златната ябълка“:

Golden Apple Adventures Video Game Prototype - ALL PARTS - SoftUni School Project 2017

Гледайте го най-вече за визуалните решения. (И заради „Не мога, довечера ще правя баница“. :lol: )
Кал
Творчески директор

Postby Кал » Wed Jul 18, 2018 11:01 am

Покрай блога на семинар „Софийски игри“ открих най-ранното академично списание за игрознание:

Game Studies

И тъкмо се зачетох в Mustaches, Blood Magic and Interspecies Sex: Navigating the Non-Heterosexuality of Dorian Pavus. ;)

This post by Кал received thanks from:
negesta (Fri Jul 20, 2018 10:36 am)

Кал
Творчески директор

Previous

Return to ...и Вселената