Откъде се информираме?

Here be unicorns. И музика и филми, вдъхновени от човешките ни книги. И всичко, дето ви е на сърце, ама не може да се побере в ^такива^ тесни теми...

Откъде се информираме?

Postby Кал » Sat Apr 13, 2013 3:53 pm

Имам питане към всички ви:

Когато искате да се информирате за някакви събития, откъде търсите информацията?

Колкото по-конкретни отговори, толкова по-смислен разговор. ;)

Ето откъде ми дойде вдъхновението:

Your Anon News и 1500-процентовият му успех в Indiegogo
Кал
Творчески директор

Has thanked: 6588 times
Has been thanked: 4982 times

Re: Откъде се информираме?

Postby negesta » Sat Apr 13, 2013 6:33 pm

Ако правилно разбирам въпроса – от тези две места: http://wikileaks.org/ и https://bivol.bg/ ,
в случай, че нещо ме съмнява в официалните медиите. Последните са открай време инструменти на властта, и не е ясно колко са независими.
Също така за някои по-важни български събития търся страничен поглед във френските издания.

This post by negesta received thanks from:
Кал (Sat Apr 13, 2013 6:36 pm)
Rating: 9.09%

negesta

Has thanked: 2000 times
Has been thanked: 1210 times

Postby Лъч » Sat Apr 13, 2013 6:49 pm

Откъдето ми дойде информацията — така съм настроен, че към мен се стичат всякакви работи и рядко ми се налага да търся на принципа с ръчкането, ключовите думички и т.н....

По-конкретно от това... :D няма начин просто.

Най ми е полезна информацията, която стига до мен лично чрез някого — това обикновено в последствие го разбирам.
Лъч
Лъч

Has thanked: 4548 times
Has been thanked: 1734 times

Postby отсъстващ » Sat Apr 13, 2013 9:16 pm

По принцип нормални новини не следя, само специализирани, освен http://globalvoicesonline.org/, ама и те не са много нормални, но ви го препоръчвам, любопитно е.
По принцип използвам специализирани агрегатори на новини, в които линковете се подават от потребителите и туитър, аз само за това го ползвам де.

This post by отсъстващ received thanks from: 2
negesta (Sun Apr 14, 2013 8:18 pm) • Кал (Sat Apr 13, 2013 10:21 pm)
Rating: 18.18%

отсъстващ

Has thanked: 196 times
Has been thanked: 439 times

Postby Broken Dragon » Fri Feb 09, 2018 2:58 am

Какво написах в чат-темата по-рано (не си спомням как се линкваше към директен пост):

Broken Dragon wrote: Днешните т. нар. content creator-и са утрешните жаргонавти на Питър Уотс

Сега, пояснение на самата теза в кратце, сбито и схематично, 'щото толкоз ми е капацитетът сега:

- В романа на Питър Уотс "Слепоглед" (Blindsight) имаме индивиди в далечното бъдеще, наречени жаргонавти (jargonauts): хора, чиято професия е да схващат какви ги вършат и приказват мега-интелектуалците на бъдещето и след това да "опростяват" (ъх, забравих как се наричаше в книгата, ама не беше dumb down) данните и информацията на разбираем език за индивидите, взимащи управлеченските решения - сиреч, шефовете; (тук принципно май има скрита сатира/social commentary, ама това е отделна тема)

- Днес в YouTube съдържание всякакво; обаче тези хора, които избират да направят ъплоудването на видеа тяхна "професия" или по-често страст, ги наричат най-общо "създатели на съдържание" (content creators); терминът е бая чадърен и може да засяга широка група ютубъри (например, Андро, за тези от вас които го познават от филмовите сбирки, е типичен content creator);

- Сега иде моментът на връзката между тези две гранични понятия: content creator-ите, по мои наблюдения (или поне тези, които аз следя), в 8 от 10 случая правят видеа, чието съдържание е с цел обяснение/разяснение/анализ/критика/деконструкция/сравнение/социален коментар/тн. върху продукт/ситуация/събитие/общ екзистенц/тн. С две думи, те синтезират информация за своите зрители/слушатели, която сама по себе си е налична за издирване/синтезиране/намиране от публиката. Ре-итерирам: content creator-ите дават наготово конкрегирана информация от множество източници, или чрез анализ правят дадена информация ДОСТЪПНА за своята публика.

Това е тезата ми.

За финал предварителен отговор на въпрос: с какво content creator-ите се различават от "традиционните" медии? (Вестници/радио/телевизия) Отговор в два три етапа: Първо, не се различават - те са просто следващата логична крачка в еволюцията на информационните медии (лично мнение). Второ, могат да бъдат персонализирани от публиката и често самите те добавят личен аспект към своето съдържание с цел уникалност. Трето, субективният обективизъм и ясно изразеният мироглед на повечето content creator-и в днешно време печели по-лесно доверието на публиката, отколкото традиционните медии (отново лично мнение.)

ПФУЙ! Ето защо ме мързеше. При това това е само чернова на хаотични мисли в 2 през нощта. Ако взема да го напиша структурирано и с доказателствен материал, щеше да ми отнеме може би цял работен ден.
Затова предпочитах чат-темата. :evil:
Last edited by Кал on Wed Feb 28, 2018 10:14 am, edited 1 time in total.
Reason: премествам + преименувам
IN ORDER TO RISE AGAINST THE TIDE, ONE MUST FIRST BE BELOW IT.

Аз съм графист, а не кечист.
(Ама вече разбирам и от кеч, ако трябва)

Accepting reality since 2017

This post by Broken Dragon received thanks from:
Кал (Wed Feb 28, 2018 10:14 am)
Rating: 9.09%

Broken Dragon

Has thanked: 179 times
Has been thanked: 322 times

Return to ...и Вселената