Раздумки на редактори

Обсъждаме лични художествени текстове и споделяме идеи за разхубавяването им.

Раздумки на редактори

Postby frog » Fri Aug 14, 2015 3:38 pm

Едно от нещата, които наистина биха ме отказали от списанието, е постоянното изнасилване с предикативната позиция на поясняващите йога думи.
Направо умирам всеки път. То не беше йога практика, й. център, й. студио, й. курсове, й. семинар, й. преподавател, й. терапия, й. асани...

Скрит текст: покажи
Това да не ви е тенис корт :x

Кое е спасило израза "Задълбочено навлизане в практиката на ащанга виняса йога на Олимпийската ривиера". Може би разликата между практика и практикуване. А може би няма разлика, но има опасност да се практикува ривиерата?

О. Има и йога настроение... Също:
"Класическа Йога, Въздушна Йога, Йога за Бременни и за Деца"

А защо някой е "Йога преподавател и Рейки учител"?!
"Бесовете ви чувам"
frog
добромет

Has thanked: 69 times
Has been thanked: 1795 times

Re: Общи редакторски препоръки

Postby Кал » Fri Aug 14, 2015 6:40 pm

А какво препоръчваш като решение за всеки от тия казуси? Смисълът на тая тема е да събираме добри йога *ъъъ, това ще се окаже някой психовирус...* практики.

(Аз нямам проблем „йога“ да се ползва като „тенис“ или „бизнес“.)
Last edited by Кал on Thu Aug 27, 2015 6:55 pm, edited 1 time in total.
Reason: направо ни преместих
Кал
Творчески директор

Has thanked: 6824 times
Has been thanked: 5305 times

Re: Раздумки на коректори

Postby frog » Sun Jan 17, 2016 3:08 pm

Някой ден ще се изкажа уж с препоръки. Освен ако тотално не съм се отчаяла!

Това списание няма ли си редактор?! И той кат' мен би трябвало да взема пари! Само дето явно спи! Сега няма да си хабя крачките да стана да видя кой е радектор. И някой ден ще спра да му оправям бакиите!!! И списанието ще е грозно! В крайна сметка не съм длъжна. Аз съм коректор.

Истинскатата доброта се проявява тогава, когато е налице правилно разбиране за това как да се помогне на другите хора, съчетано с твърдост на характера, даваща ни способността да се противопоставим на техните недостатъци.

Преди това:
Добротата е качество, изначално присъстващо на душата.

Друг е въпросът с какво свое пишат "авторите".
"Бесовете ви чувам"
frog
добромет

Re: Раздумки на редактори

Postby frog » Sun Jan 17, 2016 3:35 pm

Това е силата, която дарява човека със способността да промени отношението си към обкръжаващия го свят.

Можело значи. Т.е. авторът не е пълен ид. Значи редакторът би следвало да е.
Ще почакам до края на статийката. Може нещо смислено да излезе.

О-хо-ХО!!! То било откъс от книга... Тях обикновено ги пускат ей така. Цяло чудо е, че са ми го дали да коригирам. Веднъж ми спестиха един такъв откъс и после в списанието нарочно го намерих, четох и съответно червих.
"Бесовете ви чувам"
frog
добромет

Postby frog » Sat Jun 18, 2016 1:27 am

Черпя с изречение ;) Вариант пратих вече. Тук липсва не за ваше упражнение. Просто няма нужда :)
Описани са сериозни странични ефекти при приемане на масло от малки деца, които настъпват в рамките на няколко часа.

Преди време някои от поправките ми за списанието бяха сметнати като пищене. А аз никакви критични неща не съм писала до екипа. Просто съм си вършела коректорската работа и малко отгоре, когато вече те такива накъм редакторски работи ни моа да не ги видя.
Та... без да съм искала обяснение, казаха ми, че някои авторски текстове идват в такъв вид (демонстрираха ми - да, беше страшно), че все някакви грешки остават. Е... добре.
Не знам какъв редактор може да остави масло от малки деца, настъпващи. Определено се иска талант да се измъдри такова изречение.
frog
добромет

Postby frog » Tue Oct 24, 2017 1:37 am

Не харесвам как пише... Сухо ми е, омотано ми е, не ме докосва, всички тия позовавания колко било некултурно и комерсиално в България...
Не знам точно как да се пише, но не се пише така!*
http://www.kultura.bg/bg/print_article/view/26513
http://www.kultura.bg/bg/print_article/view/26030

Иначе вестник "К..." не видях изрично да имат коректор. Това обяснява защо редакторката поправя правилни неща, плюейки върху моя труд да си проправям път през тия текстове...

Вариант: следващия път да откажа да пооправя текст, тя да го получи в целия му редакторски и коректорски блясък и текстът да излезе също бляскав, защото няма да се е справила с всичко коректорско. А после да скочим на мечка на вестника! Съгласни?

* Всъщност дадох някакви препоръки как да (не) пише. Препоръчах за лекота, стил и изразяване да чете подобни текстове. Макар че не знам останалите във вестника как са. Препоръчах по-кратки и незавъртяни изречения. Веднъж беше направил много сложна конструкция, защото отказваше да членува едно чуждоземско съществително... И безброй пъти казах да спре с тия забити натяквания каква е културната атмосфера в България. С констатации от тоя тип нищо не се постига. Всъщност постига се - hate. Върл.

This post by frog received thanks from:
Кал (Tue Oct 24, 2017 9:29 am)
Rating: 9.09%

frog
добромет

Postby Кал » Tue Oct 24, 2017 9:33 am

Хрс, само да вметна нещо съвсем нередакторско: Тежко чувство е, когато близък човек не приема творчеството ни. Така, както би ни се искало да го приема. А ние понявга сме склонни да сме МЕГАкритични към близките си – щото са ни „близки“ и всичко могат да понесат... да? Да, бе, да...

С Илча, слава Богу, и двамата си харесваме писанията без напъни и комплиментене. Но ако случайно не става – давай повече гювеч, когато можеш. Морковът по-силен е от сопата. ;)
Кал
Творчески директор

Has thanked: 6824 times
Has been thanked: 5305 times

Postby frog » Tue Oct 24, 2017 1:06 pm

Аз не съм искала да не му харесвам писането. Искам да ми харесва. Но не ми харесва. Защото усещам, че е дървено. Пише като академик. А не е това целта. Целта дори не знае! каква е. Представя си, че искат от него нещо сухо. А това е вестник. Макар и без коректор. Пише така, както си пише завъртяно и не особено четивно дипломните работи. Музикалният критик за разлика от академика трябва да е гъвкав - без заврян бастун.

Но ще ти кажа защо имам склонността да ненавиждам тези текстове. Защото постъпваше безотговорно и ми ги даваше в последния момент. Краткият не беше никак зле откъм поправки, но дългият... Да. Той смята, че е съвсем ок да ми ги даде в рамките на същата вечер или следобед и да ги ПОГЛЕДНА. А съм му казвала, че така НЕ СЕ ПРАВИ и НЕ СЪМ ДЛЪЖНА. Пък да не обяснявам как пищя, като му казвах да си оправи тиретата и кавичките (пляснах му едни кавички да си ги копира). Направо проглуши света. Те във вестника щели да си ги оправят. Success.
Но за проба може следващия път наистина да оставя бонуси в текста и да видя как ще излязат :D АКО пак ми даде текст ;)

А и за какво реципрочно отношение си говорим изобщо, когато грам не го вълнува ЧоБи...

This post by frog received thanks from:
Кал (Tue Oct 24, 2017 4:25 pm)
Rating: 9.09%

frog
добромет

Postby frog » Thu Nov 23, 2017 2:07 am

Аз се чудех защо Shadow Dance се брои за едно от особено читавите и културни фантастични места, пък то Жоро Пенчев бил син на видния бохемист и човек, любимия Владо Пенчев...
Но не това ми е мисълта.
А fb. Ми докладва, че първият споделил нещо си, пък вторият го коментирал.
Тази статия - https://dariknews.bg/novini/liubopitno/ ... ri-1380779.
Принципно на кого му е притрябвало в тоя контекст дори да си помисля за животното?! И да - дори не беше нужно да ми се намеква, че думата за зубрене е от руски. Интуитивно го усещах, щом се спомена език.

Проблемът е в ето това от материала:
Нищо негативно в комутацията.

Honestly... Commutation has nothing to do with connotation.

Това като издънката на надъхан говорител от публиката веднъж някъде. Думата евфемизъм беше наречена [ефменизъм]. Иначе правилно употребена.
"Бесовете ви чувам"
frog
добромет

Postby frog » Wed Feb 21, 2018 7:11 pm

Моя съученичка психоложка. Не поддържаме връзка.

Помолиха ме да отбележа, че харесвам страницата ѝ. Right.

Понякога поглеждам какво има там.

Освен свръхвдъхновени и ултрапозитивни мисли + high heels, грим, неестествена коса, къси рокли и пози има и разни любопитни пожелания като "Имайте прекрасен ден". Колко по-изкълчващ езика е този израз от "Нека денят ви бъде прекрасен"?!
Btw, първият израз ми звучи почти насилствено към обдарения.

Ама 'се аз съм злобата, 'се от нищото...

Е, поне се надявам наистина да е помагала и да помага на хората. Ама е важно не само да си лъскав и думите ти да са шик, но и да са... грамотни.

А някъде на друго място видях друг "прелестен" англицизъм - да вземете всичкото време на света, което ви е необходимо.
Жалко, че не помня къде, но може би не си струва. Да разполагате, да се насладите и т. н.

И не е виновен горкият английски език*, че хората са мързеливи и немарливи. Английският е перфектен. И дебне дали вие сте перфектни.

* Набеждаван в елементарност, селяния (език на овчари), предизвикващ чуждопоклонничество и т. н. И понеже това за овчарите го беше изтърсил флюбен в немския... well, англиският език е пример за повече смисъл, събран на единица пространство. Това е ценно качество. Идеята може да се доразвие, но не това е целта.

В изнемогващия ми превод особено последните седмици унивам от безсилие по някои обикновени въпроси. Но поне ми минава мисълта, че най-вероятно оставям нередности след себе си.
"Бесовете ви чувам"

This post by frog received thanks from: 2
Кал (Wed Feb 21, 2018 9:13 pm) • Лъч (Sat Feb 24, 2018 6:44 pm)
Rating: 18.18%

frog
добромет

Return to Писателска работилница