За "общодостъпна библиотека" легална дефиниция няма, не е и нужна, защото понятието е повече от ясно – библиотека, до която имат достъп неограничен брой лица, без целите да са търговски. По всички правила на четене и съотнасяне на правни норми в момента „обществена библиотека” е по-тясно понятие, от понятието „общодостъпна библиотека” и няма абсолютно никакво правно основание за приравняване на двете.
Да, Читанката категорично не отговаря на условията да е обществена, но докато няма някакво законово определение (или официално тълкуване на върховен съд) , което да я изключва от понятието за общодостъпност – тя категорично е общодостъпна.
При положение, че в момента само Законът за авторското право използва „общодостъпни библиотеки” и то в посока да ги извади от приложението си – за мен единственото логично тълкуване е, че сайтът не нарушава закона.
Ангел Петров wrote:В България върлува синдром, най-вече у хората, извършващи някакъв вид производствена или търговска дейност: "от нищо - нещо" и, по възможност, на чужд гръб. Иначе казано, приложена шопската мъдрост: "Он ми плаща колко да н' Умрам, па я му рАботим колко да н' зАспим".
Масова дезинформация плъзна по адрес на chitanka.info. С твърдения от сорта: "600 книги на месец", "милиони левове загуби" и пр. ГДБОП заслужи за великата си спецакция името "Комиците". Някои издатели прокараха още по-нагли лъжи, че търпели загуби от стотици хиляди левове, заради десетки хиляди сваляния на техни книги от chitanka.info. Хайде, като почнат да издават книгите си в тираж над 5000 и да си плащат и данъците за тях, да се обадят да им се извиня. Вият издателства-перачници на пари. Вият издателства укриващи данъци, издателства, които не заплащат адекватно труда на преводачи, редактори, коректори. Вият, защото chitanka.info ги е изпреварил технологично.
Вият и скимтят, защото не могат да сложат ръка върху нея. А явно някой играч подготвя портал за продажба на електронни книги и просто елиминира конкуренцията, заклеймявайки я като нелоялна и незаконна, подриваща културното развитие и ограбваща интелектуалната собственост. Ако въобще говорим за ощетяване обаче, терминът би бил по-скоро "пропуснати ползи", което също не е съвсем вярно, вижте изследванията, които е посочил Калин.
Вместо да надават вопли, че chitanka.info ощетява нечий бизнес, нека собствениците на същите тия бизнеси най-накрая положат малко труд, за да бъдат адекватни на времето си, а не само да пищят колко напред били amazon.com и др. с хилядите им електронни книги. Вашите къде са? Ако имаше, щяха да се купуват, защото ние също купуваме от чуждестранните портали за книги, защото ни е по-удобно, по-евтино и, защото, там има каквото търсим. А и България не е САЩ, разликата в размера на пазарите е бомбастична, това забравихте ли го? Прогресът не може да бъде спрян и нека издателите се ориентират навреме. Ако имах издателство, бих издирил хората от chitanka.info и бих обсъдил с тях варианти за съвместна дейност, бих се обърнал към Народна Библиотека и гилдията на библиотекарите, бих кандидатствал за европейски субсидии, бих искал съдействие от АБК и Министерство на Културата. Ако издателите положат наполовина труда на хората от chitanka.info, биха постигнали много.
Аргументи на твърденията ми и цитати от закона, можете да намерите в публикациите посочени тук: http://chitanka.info/#articles
Калин Ненов wrote:За мен акцията на ГДБОП срещу chitanka.info е незаконна, неоправдана и
неразумна. За всяка от тези три оценки вече се изписаха достатъчно
качествени мнения онлайн. Вместо да ги дублирам, писах директно до
отделните членове на асоциация "Българска книга", за да проверя
доколко са били информирани за акцията и доколко я подкрепят. В
момента чакам отговори, които (ако имам разрешение) ще публикувам при
нас в Човешката.
А по темата като цяло - моето пътеводно правило е: Не пречете на
читателите да четат. По никакъв начин. Книгата не е баничка, та да
можем да я изберем само по корицата. Каквото наистина си струва - ще
се купува. Насърчавайте читателите да плащат онова, което си е
струвало - за да могат творците да създадат още.
Накрая искам да насърча българските издатели също да четат.
Така: http://webcafe.bg/id_1467740031
И така: http://www.bgkniga.bg/news/81/Prouchvan ... daniq.html
Или така: http://liternet.bg/publish3/mtzvetkova/chitatelite.htm
Odisey wrote:...получхме отговор на изискванията, които трябва да отговаря една библиотека.
Не са много, но са определящи.
Сега дреболиите с печата на библиотеката и номера на 1 и 17 страница и тнт ги оставям настрани.
Но основното изискване е защитата на книгите от копиране. Затова в библиотеките по ценните издания не се пускат за изнасане извън читалнята.
Съвсем накратко - Читанката ако искат да станат библиотека, освен че трябва да станат юридическа организация, трябва да гарантират че книгите не могат да се копират по никакъв начин, а могат само да се четат. Тогава, пак с редица условности, би могло да се приемат за библиотека и да нямат тези проблеми.
Законът позволява книгите да бъдат копирани. (...)
Лъч wrote:Ако имаш предвид ей това:
аре нещо и от мен за интернет-"пиратството"
http://www.youtube.com/watch?v=-SXMRuoA4-I
надъхващи са тия момчета в Швеция...
Кал wrote:Опитайте се да формулирате отворени въпроси (такива, чийто отговор не знаете или не можете да предположите предварително).
Избягвайте риторичните въпроси (които практически съдържат отговор или мнение). Те допринасят за спор, но не и за разбиране на отсрещната страна.
Борислав wrote:(О) дали въобще подкрепят тази акция на АБК
slavyana wrote:(О) Какъв им е проблема с читанката и склонни ли са в нормален разговор да се разреши този проблем
zearendil wrote:(Р) По-важни ли са вашите (евентуални) печалби от възможността на хората да четат?
Rainbird wrote:(О) Смятате ли се лично ощетени от Читанката? И ако да - посочете конкретни случаи.
(Р) Вярвате ли (подобно на АБК...), че броят на безплатно свалените от Читанката екземпляри от една книга, се равнява на броя, който читателите действително щяха да си купят от съответната книга, в един свят, в който Читанката не съществува ?
(Р)И при положение, че себестойността на дигиталната книга не се равнява на тази на отпечатаната на хартия, не са ли изнасяните цифри за загуби втори път умишлено преувеличени ?
Ако се разграничавате от подобни манипулативни твърдения, желаете конструктивен диалог и изказванията и действията на АБК, от "ваше име", не съответстват на собствените ви виждания - (О) бихте ли излезли с ваше собствено становище по въпроса за библиотека (именно "библиотека", а не "книжарница") като Читанката?
ganiva wrote:1. (О) Уважаеми господа, как едно време повечето книги бяха с твърди корици и подшити, някои от тях четени и препрочитани многократно, на възраст са 30, 40 и повече години и сякаш са вечни, а струваха по 2-3 левчета? (Р) Нима тогава не са се плащали авторски права? И не се издаваха "розови бози" или вампирски саги, а все стойностна литература, както и класика? А сега? (Р) Какво издавате вие, господа? Всякакъв тюрлю гювеч, задължително с меки корици, много от книгите, които имам, се разлепиха още при първия прочит!!!, да не говорим за често ужасния превод и многобройните правописни грешки. Да, едно време книгите имаха и коректори, ама сега вие не се бръквате да плащате на такива, та в резултат на това в книгите се четат всякакви глупости и недомислия. На фона на всичко това - доста некачествена продукция, която предлагате - вие непрекъснато увеличавате цените. (Р) Как не ви е срам при заплати от 300 до 400 лв масово в България вие да искате цени на книги по 15, 20, че и нагоре лева?
2. (Р) Мислите ли, че като закриете Читанката и други подобни сайтове, хората ще почнат да купуват вашите книги на хартиен носител? Абсурд!!! На фона на това бездуховно време, когато книгата, да не говорим за театър или опера, станаха непостижим лукс за огромната част от населението в страната, хората ползват такива сайтове, за да задоволят поне малко духовния си глад, иначе освен най-бедни, ще станем и най-безпросветни и невежи в Европа. (Р) Това ли целите?
3. Като сте толкова загрижени да си продавате "продукцията" погрижете се управляващите да намалят ДДС-то на книгите и оттам да намалите цените на книгите. Нали сте все в София, не може да не поназнайвате все някои политически мафиоти, дето ни управляват последните 23 години, упражнете върху тях натиск да падне ДДС-то върху книгите, а не да да пресирате един хубав и полезен сайт. /Доколкото съм чувала, в доста страни ДДС-то върху книгите е 6-8%, а не 20%, както тук. (Р) Ама вие не искате да си намалите печалбите, нали? На принципа "Ден година храни" - да изкярите максималното от всяка една книга, пък качеството й да върви на майната си /пардон за израза/. Аз разбирам да давам 15-20 лв за книга, ама да е с твърди корици и подшита. Имам книги още от прадядо си, от началото на 20-ти век и още са здрави и читави, нищо че са със стария правопис. (Р) А вашите книги колко време ще изтраят, а? От ден до пладне!
4- ФБР-то щяло да ви помага, хахаха. (Р) Ами да питаме ли ФБР-то колко струват книгите в САЩ, особено с меки корици, и какви са заплатите в САЩ? Че милиони американци могат да си позволят да си купят книга с меки корици, примерно ако пътуват със самолет, да я прочетат по време на полета и после да я хвърлят в кошчето за боклук? (Р) В България кой може да си го позволи това? То, сигурно има хора, които могат да си го позволят, ама тия с многото пари не четат книги, а слушат чалга да речем и изобщо не им е до култура.
natispain wrote:Аз живея в чужбина и ползвам Киндъл. (О) Как да си купувам електронни книги на български език за моя четец. (О) И въобще - колко електронни книги без ДРМ, а и с ДРМ и на достъпни цени, се продават в България? Как да чета на български?
Agarvaen wrote:(О) Защо няма свободен достъп до сканирани или електронни варианти на университетски учебници и книги от университетските библиотеки?
Кал wrote:
Защо едно време повечето книги бяха с твърди корици и подшити, някои от тях четени и препрочитани многократно, на възраст 30 и повече години и сякаш вечни, а струваха по 2-3 лева – сравнени със сегашните 20-30?
Кал wrote:(Към университетските издателства) Защо няма свободен достъп до сканирани или електронни варианти на университетски учебници и книги от университетските библиотеки?
Abstract
Increasingly, authors and publishers are freely distributing their books electronically to increase the visibility of their work. A vital question for those with a commercial stake in selling books is, “What happens to book sales if digital versions are given away?” We used BookScan sales data for four categories of books (a total of 41 books) for which we could identify the date when the free digital versions of the books were made available to determine whether the free version affected print sales. We analyzed the data on book sales for the eight weeks before and after the free versions were available. Three of the four categories of books had increased sales after the free books were distributed. We discuss the implications and limitations of these results.
Кал wrote:... Това са. Вие сте на ход, приятели.
haripetrov wrote:Търсим допълнителни машини за хостване на статичното съдържание на наскоро спряното Грамофонче. Тъй като ще се сервират само статични файлове, не са нужни свръхмощни машини, достатъчно е да имат поне 50–60 GB свободно място и поне 512 MB операционна памет. Трафикът на единичен сървър зависи от броя на машините, както и от популярността, която ще придобие Грамофончето. При само един сървър, в началото се очаква трафик от около 250 GB на месец, при два - по около 125 GB и т.н.
Users browsing this forum: CCBot and 0 guests