За Филмите и Хората...

Here be unicorns. И музика и филми, вдъхновени от човешките ни книги. И всичко, дето ви е на сърце, ама не може да се побере в ^такива^ тесни теми...

Re: За Филмите и Хората...

Postby Radiant Dragon » Mon Mar 28, 2022 12:06 am

А тоя линк... публично достъпен ли е? 8-)

Treating deep space as a local neighborhood. Too often, script ideas show characters bouncing from solar system to solar system, planet to planet, without the slightest comprehension of the distances involved or the technologies required to support such travel.

Amen to that.

Още когато сядах да пиша TCW, отпърво си създадох списък със сетингови парадигми, които да ме водят по принцип (за да си пиша сюжета спокойно без светова "детайлност" и същевременно без да влизам в противоречие на по-късен етап).

Първите три парадигми? Посветени именно на мащабите на космоса. Защото Sci-Fi Writers Have No Sense of Scale. Съответно:

TCW setting paradigms wrote:1. Space is HUGE. HUGE!
- That means colonies act like "islands of influence" amidst vast "wilderness" where anyone and anything goes

2. Space is DANGEROUS.
- Instead of hundreds/thousands of crowded "Core Worlds" and vast number of "Frontier Worlds", there are only between a few dozen or a hundred and change colonized systems interspersed irregularly, and of varying levels of infrastructure and population density
- Terraforming is often more expensive than finding a "garden world" out of the box, though it is used in lesser forms on already established colonies in order to expand the system's capability, comfort, and livable area
- Exploration is akin to 16th century Age of Sail - survival is NOT guaranteed, due to the uncertainty of hyperspace (Paradigm #5) and the large numbers of cosmic anomalies a la "Лунна дъга" which are surmountable only by trained and/or experienced professionals

3. Space is UNKNOWN.
- The cosmos still holds many secrets
- Some of them are possible to turn up even in "well-explored" regions, due to sheer scale of space (Paradigm #1), and the hazards associated with exploration (Paradigm #2)
IN ORDER TO RISE AGAINST THE TIDE, ONE MUST FIRST BE BELOW IT.

Аз съм графист, а не кечист.
(Ама вече разбирам и от кеч, ако трябва)
Аз съм. Това ми стига.

'Tis I, master of the first floor, aspirant to the last, the Radiant Dragon.

Accepting reality since 2017

And loving it since 2021

And now, I step fully into the Light, complete and replete. The way to Ascension is open.
-- some Dude, circa 2022

Radiant Dragon
Global Moderator

Has thanked: 797 times
Has been thanked: 915 times

Postby Radiant Dragon » Fri May 06, 2022 10:25 pm

Top 100 3D Renders from the Internet's Biggest CG Challenge | Infinite Journeys

Това е един трансцедентален завършек на днешния паметен ден.

Radiant Dragon
Global Moderator

Postby Кал » Sun Jun 19, 2022 10:47 pm

Ако някога сте имали пререкания/разочарования/разкатания с родителите/децата си...

... гответе се да гледаме Everything Everywhere All at Once.

Coming to a home TV near you in July.

Кал
Първопроходец

Has thanked: 9817 times
Has been thanked: 7727 times

Postby Radiant Dragon » Wed Jun 22, 2022 12:18 pm

Ооо, значи филма ти е покрил стандартите. :D

Скрит текст: покажи
Аз очаквах повечко локации на действие, предвид колко мащабно сюжетът залага своя премис, но в крайна сметка разбрах, че това е по-скоро интроспективен епос, отколкото extraspectacular такъв. :)

Radiant Dragon
Global Moderator

Postby Кал » Sat Jul 02, 2022 11:21 am

До 15.07.: Събирам желаещи да гледаме Everything Everywhere All at Once

По „Живи сбирки“ Кал wrote:Мили (:

Вълнува ли ви темата за отношенията родители – деца?

... Знам, знам. Въпросът е реторичен. :D И служи само за да отведе към
топлата ми препоръка за филма Everything Everywhere All at Once.

От години не мога да се впечатля от филми. Идват ми твърде кратки,
твърде плитки. Но Everything Everywhere успя да докосне и сърцето, и
ума ми.

Предлагам ви:

1) Следващите две седмици да си го намерите и да го изгледате. И ако
ви хареса, да ми пишете (САМО на мен) – до 15 юли, петък.

2) А след средата на юли да се съберем за дружно второ гледане с
обсъждане. (Според мен филмът се нуждае – и печели – от поне две
гледания. А като ни е второ, ще можем да му правим паузи и да изливаме
каквото има да ни се излее на момента – без да разваляме емоционалния
ефект на първото.)

Слушам ви,
К)

П.П. Ако ви се говори още отсега за филма, заповядайте в тази тема:
viewtopic.php?p=33693#p33693

Кал
Първопроходец

Has thanked: 9817 times
Has been thanked: 7727 times

Postby Radiant Dragon » Sat Aug 13, 2022 9:53 pm

Един от по-известните ютубъри, които гледам отвреме навреме, днес е изкарал интересно видео:

The FEVER DREAM that is Bulgarian Treasure Planet...

Мимоходом споменава, че иска да направи отделно видео, посветено на българската анимация (предстои да видим дали ще си удържи на думата), което ме навежда на мисълта, че имаме потенциален breakout вектор за съвременно българско творчество на Запад. Най-малкото пичовете от проекта "Златната ябълка" може и да изкярят нещо, ако се разчуе за тях посредством онлайн видео пространството.
IN ORDER TO RISE AGAINST THE TIDE, ONE MUST FIRST BE BELOW IT.

Аз съм графист, а не кечист.
(Ама вече разбирам и от кеч, ако трябва)
Аз съм. Това ми стига.

'Tis I, master of the first floor, aspirant to the last, the Radiant Dragon.

Accepting reality since 2017

And loving it since 2021

And now, I step fully into the Light, complete and replete. The way to Ascension is open.
-- some Dude, circa 2022

Radiant Dragon
Global Moderator

Postby Vessey » Tue Sep 13, 2022 10:05 pm

Това е рецензия за "Бъфи, убийцара на вампири" и spin-off сериала Ейнджъл. Имайте предвид, че има големи спойлери, така че съветвам Калин, ако още му е интересно, и всички други, които не искат да знаят предварително какво се случва, да не четат още. Дирк каза вече, че не иска да го наспойлвам. :D За тези, които все пак решат да четат: благодаря ви!

I saw both "Buffy the Vampire Slayer" and "Angel" in my teen years. One would think that now, as an adult, I will have outgrown them or, at the very least, that they wouldn't have the same appeal to me. But not only that both shows passed the test of time, but they actually grew on me. I have heard people calling them teenage shows, but the truth is that when I was a teenager I couldn't appreciate them to the level I appreciate them today.

One of the things that I love about them is the humour. The kind of humour I don't see on other shows. Buffy, Cordy, Anya and Xander are absolutely hilarious. And later Angel, which was the biggest surprise. After leaving Buffy, he turns into a completely different man. Actually, it was the same with Cordy. I liked her in Buffy, but it is in her post-Buffy phase that she really starts to shine. Cordy is a perfect example of another thing that I love so much in both shows. The shades of grey.

I have seen arguments like "The writers separated Angel and Buffy. because they felt they couldn't do anything more with their relationship. But what made them think it would be different with Cordelia?" For one: Cordelia is very different from Buffy. With Buffy everything was intense and forceful. It was a great love story from the beginning, which might have been more romantic, but less believable. The relationship between Angel and Cordy was charming and sweet and developed naturaly, starting as a beautiful friendship.

And we see a different side of Angel with her. He actually ends up being a bit nerdish and awkward from time to time, but in the most adorable way. Initially she doesn't reciprocate his feelings and he needs to fight for her affection. With her he isn't always the perfect romantic hero, mysteryous powerfel and amazing. He is more human, more relatable and shows more layers. Besides, I find their relationship generally deeper than the one he had with Buffy. Maybe his relationship with Buffy was more epic and eventful. However, the fact that with her it was love at first side made him instantly put his guard up. Most of the time he would try to avoid her, because he didn’t want to hurt her. After finding out about the curse, even more so. When their relationship was dramatic, it was very powerful. However, it lacked warm, heartfelt, quiet moments. His relationship Cordy begins as a friendship, so he doesn’t feel that he has to put walls around him and this enables him to let her in in a way he isn’t able to do with Buffy. He feels safe enough with her. Gradually the friendship blossoms into romance, but at this point it is already too late and he cannot make himself stay away from her. Angel and Buffy are lovers, but not friends. Angel and Cordelia are both. This is one of the reasons why I think that he loved Cordelia if not more, than at least in a way that made him more attached to her than he was to Buffy.

The second reason is that while he and Buffy start as great heroes, Cordy actually grows under his influence. His love helps her become a better and stronger person. And he feels proud of her, probably sees her as his own creation. And this inevitably strengthens the bond.

Buffy too is fantastic. The writers manage to give us a wonderful, inspiring, full-blooded young woman we can all look up to. And, just like Angel, she actually becomes more interesting after their separation. I love them together and their relationship will always have a special place in my heart, but I have to admit that there is something missing in it. Cordy and Spike bring that extra something that I wanted. This is why I like them better with them than with each other. But that's just my opinion. I don't mind others disagreeing.

Which leads me to my other point. The eternal argument about who loves whom more and who should be with whom. I am really displeased with the pettiness it entails. More specifically, mean comments of the likes of "He/she is disgusting. How dares he/she be with him/her? He/she could never love him/her" and even go as far as verbally attacking those who think differently and the writers too. The most of this kind I have seen are regarding Angel and Cordy's relationship, which I love. If you are happy with your own view/version, then why try to ruin it for the rest? Why not leave them have their own? This is the good thing about fiction. You don't have to be "objective" and "realistic" You can stretch your imagination and let it be whatever you want it to be. It's all a matter of interpretation and personal preferences.

When it comes to me, I'm not interested in deciding which couple's love is the greatest. I'm just happy that they happened. I love Angel & Buffy, I love Spike & Buffy and I love Angel & Cordy. I don't think that the fact that Buffy and Angel move on is disrespectful toward their story. If anything, I think it shows the opposite. When Angel thinks she is dead and tells Cordy that he feels guilty for being able to live with it, she tells him that this is a way to honor her.

I think that the characters that show most growth are Cordy, Angel, Spike, Willow, Wesley, Faith and Darla. Although less popular than the mentioned above, I find the relationship between Darla and Angel incredibly powerful and deserving an honorable mention. It touched me deeply.

Those are also the shows that present some of the best vampires. Angel, Darla, Drusila, Spike. And three out of four gain their souls back. I have always liked Drusila and I wish I had known her as a human. I think that the episode “Crush” shows that Spike still loves her, even if he cannot forgive her betrayel. I asked myself why doesn't he want to give up on Buffy as well, who too pushes him away. The difference is that Buffy brings up the good in him. He doesn't like the person he was before he was turned into a vampire. Drusila delivered him from mediocrity and he is grateful to her. He is stronger and more confident as a vampire, but he loses his ability to love with his whole heart, he is no longer a gentle poet. And Buffy is the one who brings this part out of him. She reminds him of what it is to be human. I think Buffy reminded him that he was missing his soul. She brought it back to him. Figuratively and later literally.

I am grateful for having seen those shows so many times and intend to see them many more. Thank you for the fantastic work!
Last edited by Кал on Sat Sep 17, 2022 11:47 am, edited 1 time in total.
Reason: премествам + преименувам

Vessey
Global Moderator

Has thanked: 577 times
Has been thanked: 289 times

Postby Dodo » Sat Sep 17, 2022 4:23 pm

Vessey wrote: One of the things that I love about them is the humour. The kind of humour I don't see on other shows.

I suspect humour is no longer PC... ;)
I`m sorry to note most of what they seem to "create" nowadays (like, say, 911) is PC enough to make one puke. :evil:

The eternal argument about who loves whom more and who should be with whom. I am really displeased with the pettiness it entails. /.../ If you are happy with your own view/version, then why try to ruin it for the rest?

Precisely!
Besides, according to a Russian saying, "Любовь зла - полюбишь и козла!" ("love is mean, you might fall in love with a goat", kinda sorta)...

I think that the characters that show most growth are Cordy, Angel, Spike, Willow, Wesley, Faith and Darla.

Dunno about growth, but I like Giles best!

I am grateful for having seen those shows so many times and intend to see them many more.

Seconded.
But what, from about back then, I would most dearly have revived is Pretender...

Dodo

Has thanked: 34 times
Has been thanked: 42 times

Книги и музика

Postby Dodo » Sun Oct 23, 2022 4:04 pm

Sometimes books inspire music. I don`t mean just poetry, where you pick a poem and put a tune to it so that it might be sung. I mean serious books and serious good music. Like "Tales of Mystery & Imagination" after Poe, or "I Robot" after Asimov by Alan Parsons Project, and so on.

But here`s one very special, if not mysterious. When it comes to "Years Ago / Steven" (the two, in fact, make but one piece) by Alice Cooper, there are lots of explanations and interpretations. Honestly, I deem most of those crap... because I think the true interpretation is different.

Should you listen to "Years Ago / Steven" closely, you`d most probably find out, or rather feel, that`s the story of "It" by Stephen King, only told from the point of view of the monster, not the children. A confession, like, or where did it come from, or something, but it`s the It.

What`s weird is the "Welcome to My Nightmare" was released in 1975, eleven years before "It" appeared. And how did Alice know it will be a Steven (well, Stephen) that will tell the reverse side of the story?

A pity it was not Spielberg that made the movie after King`s book. We`d have a complete set of Stevenses...

This is for mystics. :twisted:
Dodo

Has thanked: 34 times
Has been thanked: 42 times

Previous

Return to ... и Вселената