Общополезности

Дом на екипа, който превежда, популяризира и продуцира български художествени текстове в чужбина.

Re: Общополезности

Postby Broken Dragon » Fri Dec 20, 2019 2:28 am

Иииии все пак ето пост, който може и да ме запрати доста по-твърдо към турбулентните океани на самиздата.

My best advice to authors has completely changed

Особено ако този факт е истина:

All big-five publishing contracts are for life-of-copyright (which is 70 years after your death for those who aren’t familiar with such things). Some will say, “But wait, there are reversion clauses that will give those rights back to the authors in those contracts.” Which, respectfully, makes me laugh. My agent is always telling me that I have “one of the best reversion clauses he’s seen” (btw these are on contracts that I signed before coming to him), and he wished he got as good as this for his other authors.

Ето ме на тук, седящ и мислещ си само допреди месец-два, дали мога да съм благосклонен към (хипотетичния) издател и да му дам дори ден повече от максимум 5 години разпространителски права. (Това е личният ми психологически праг.)
А те говорят за ДО ЖИВОТ... :o
Ако това е истина, аз даже направо съм готов с решението си. (Така де, поне що се отнася до the Big Five.)
Last edited by Broken Dragon on Tue Dec 24, 2019 3:19 am, edited 1 time in total.
IN ORDER TO RISE AGAINST THE TIDE, ONE MUST FIRST BE BELOW IT.

Аз съм графист, а не кечист.
(Ама вече разбирам и от кеч, ако трябва)

'Tis I, master of the first floor, aspirant to the last, the Broken Dragon.

Accepting reality since 2017

Broken Dragon

Has thanked: 578 times
Has been thanked: 806 times

Postby Кал » Fri Dec 20, 2019 4:50 pm

Broken Dragon wrote:Тъй като сред вас има професионални редактори, въпросче - доколко описаният процес от "другата страна на барикадата" ви звучи познато, или това е нещо ново за вас?

Това е по-тежка форма на трите редакторски вълни, през които аз прекарвам ръкописите при мен. Казвам „по-тежка“, понеже още нямам достатъчно опит/обхват, за да препоръчвам големи размествания, разширения или съкращения – по-скоро разчитам на самоинициативата на авторите, когато открием някакви пробойни.

Кал
Творчески директор

Has thanked: 9030 times
Has been thanked: 7202 times

Postby Кал » Fri Mar 20, 2020 2:45 pm

SFWA Market Reports

Заслужава си да се проверяват към края на първата седмица от всеки месец.

(И ме зачудиха дали да се откажа от платения ни абонамент за Duotrope и да премина към The Grinder.)
Кал
Творчески директор

Has thanked: 9030 times
Has been thanked: 7202 times

Postby Кал » Mon Aug 10, 2020 8:52 am

Steven Erikson: Being Mindful
A Free Mini-Course in Writing

part 1
part 2
part 3
Кал