Федора под лампата [aka КОСМИЧЕСКИ ЗАЛОГ]

Обсъждаме лични художествени текстове и споделяме идеи за разхубавяването им.

Re: Федора под лампата [aka КОСМИЧЕСКИ ЗАЛОГ]

Postby Mokidi » Tue Jan 17, 2017 3:16 pm

В такъв случай ще ме извиниш, че няма да го дочета - хвърлих едно око на финала, колкото да не съм капо от цялата работа.
Съжалявам.
Чувствам се ръчната все пак да кажа следното: Това, че ти си полусляп към стил, не означава, че не ти трябва редактор. Намери си и поработете - много от нещата се учат механично и след известни упражнения човек си подобрява писането на подсъзнателно ниво (това го наблюдавам при достатъчно народ). Разбира се, ти си знаеш най добре: факт е обаче, че недообработеният текст отблъсква читатели дори при хубава идея, а обработеният ги спечелва дори при кофти такава.
И... ретро сетингът не е проблем - просто трябва внимателно да се напаснат елементите му, иначе "ретро"-фантастиката е чудесен жанр. Факт е, че това е силно привлекателното на самата книга, при всичките й други недостатъци; както казах няколко пъти, искам да прочета тази история (явно не самата книга, както излиза). Чаровна е и е привлекателна.
Успех по-нататък.

Mokidi
Global Moderator

Has thanked: 269 times
Has been thanked: 448 times

Postby Кал » Tue Nov 28, 2017 2:59 pm

Покрай радиоучастието на Снежи открих и отзива ѝ в SciFi.bg за „Космически залог“.

Вик, ти видя ли го? Ако още ти е изцедено от NaNoWriMo, изчакай, докато презаредиш. Но Снежи се е постарала да бъде максимално конкретна... всъщност аз толкова подробен отзив за книга отдавна не бях чел. Та има теми за размисъл в него. :)

Скрит текст: покажи
Леле, к'ва снимка, човееееек... :D

Кал
Творчески директор

Has thanked: 7786 times
Has been thanked: 6213 times

Postby Broken Dragon » Thu Nov 30, 2017 2:56 am

Мда, видях го. Имаше неща, с които не бях съгласен - особено в графата с изразите. (Purple prose, anyone? Oh, I see, the author is dead...)
Друг пример е критиката относно цялостният "план" на лошите - но това може да се дължи на липса на транспарентност в повествованието.
(Такива са рисковете при писане на in medias res истории в непознати за читателя сетинги...)

За Мери Сю частта - 'ми, не. :) Просто съм се вдъхновявал от Джак Ричър на Лий Чайлд. (Макар че той май си е учебникарски пример за Марти Сту :? )
(Помниш ли най-първите неща за Нексар, които ти бях пращал за Мораб 2011? ;) Шшш, не казвай на другите!)

Но като цяло, личеше си, че е вложено старание в ревюто. А това е важното в случая. Още веднъж, браво и благодаря на Снежи.

Иначе, финалната оценка мисля, че всъщност беше щедро завишена. Петица за оригиналност? По-скоро тройка. :D
Хитов потенциал? Там, благодарение на моите "превъзходни" издатели (срам), си е тотална цъфара.
(Аз ако трябваше да се самооценявам, щях да си прасна една солидна средно-аритметична четворка)

А снимката... :D Т'ва ми е профилната във Фацата. Другите всичките са на ниво компромат. :mrgreen: Обаче тая точно бях много горд и благодарен на брата как експертно ме щракна. 8-)
IN ORDER TO RISE AGAINST THE TIDE, ONE MUST FIRST BE BELOW IT.

Аз съм графист, а не кечист.
(Ама вече разбирам и от кеч, ако трябва)

'Tis I, master of the first floor, aspirant to the last, the Broken Dragon.

Accepting reality since 2017

Broken Dragon

Has thanked: 363 times
Has been thanked: 669 times

Previous

Return to Писателска работилница