+ фотограметрия в геодезията
Уж много ги вардим геодезическите курсове, пък презентациите са качени на открита страница от сайта, не след влизане в системата . Nice. Съответно моля заповядайте: https://educad.geodesy-union.org/#/docu ... -materials.
"Дистанционни методи за целите на кадастъра" представя и видовете дронове (БЛС), а накрая винаги се впечатлявам от снимката на стр. 70.
"Съвременни технологии" пак е много интересно, пак има БЛС.
И двете презентации наблягат на нуждата пилотите на безпилотни летателни средства да са предварително обучени и задължително да подават заявление къде ще летят, за да си няма никой проблеми. Имало и неактуални военни зони, където си оставало забранено, без вече да е.
Координиране на въздухоплаването:
https://www.caa.bg/index.php/bg/category/633
https://drones.caa.bg
https://www.bulatsa.com/uslugi/informatsiya-duvs
https://x-tesla.caa.bg/home
Дали птици нападат дронове . Май не се случвало често и птиците нападали колкото себе си - примерно ято гълъби напада малък дрон, а гларус или ястреб - по-голям. Случвало се, защото звукът ги плаши. Решението било лепенки с очи и жълт/оранжев клюн. Само не разбрах дали сигнално оцветяване, поставено с други цели, ги привлича да нападат или ги плаши да бягат.
Иначе ме изуми най-новото – лазерен скенер - с него като се заснеме обект вкл. отгоре, вътре в къщата се вижда всичко, разпределено по етажи - е, не могат да ви прочетат заглавията в библиотеката... май, но се вижда примерно леглото, обемът и релефът на възглавницата, дали е оправено , гънките по завивката.
_____________
При въздушно заснемане вече дори нямало проблем със стрехите на къщите, които пречат на видимостта, защото имало алгоритми за проследяване на вертикалите на стените, или по-точно вертикалното натрупване в облака от точки, нещо такова . И така се виждало къде свършва стената. Има едни много красиви "рентгенови" изображения на не плътночерен фон с беличко, където е всичко вертикално. Стените са линии, колчетата са точки. Загатнатите корони на дърветата са много тъмнозелени и цялата тая мешавица много ми хареса. Стр. 48-53 от втората презентация.