Тема за коректори

Обсъждаме лични художествени текстове и споделяме идеи за разхубавяването им.

Re: Тема за коректори

Postby frog » Fri Oct 05, 2018 4:02 pm

Как ще напишете?
Надявам се знаете за проблема.
Предполагам сте наясно вече.

Във всеки случай не очаквах такава реакция.

или
Надявам се, знаете за проблема.
Предполагам, сте наясно вече.

Във всеки случай, не очаквах такава реакция.

Моля критерият да не е "Така ми изглежда по-добре" ;)
"Бесовете ви чувам"
frog
добромет

Has thanked: 78 times
Has been thanked: 1926 times

Postby Кал » Fri Oct 05, 2018 6:25 pm

Първите два примера задължително със запетая. Те са равностойни на „Надявам се/Предполагам, че...“.

Третият е интересен. Запетая трябва да има, ако подлежи на правило 81.1. Ако изречението беше „Не очаквах такава реакция във всеки случай“ = „Не очаквах всеки случай да покаже такава реакция“, виждаме, че „във всеки случай“ може да функционира като нормална (а не вметната) част от изречението -> трябва да се огражда със запетаи, когато е вметнато.

(Това за първи път си давам сметка за него, т.е. в досегашните ми коректури вероятно съм писал „за всеки случай“ без запетаи.)
Кал
Творчески директор

Has thanked: 7020 times
Has been thanked: 5469 times

Postby frog » Sun Oct 07, 2018 12:41 pm

Кал wrote:Ако изречението беше „Не очаквах такава реакция във всеки случай“ = „Не очаквах всеки случай да покаже такава реакция“, виждаме, че „във всеки случай“ може да функционира като нормална (а не вметната) част от изречението -> трябва да се огражда със запетаи, когато е вметнато.

Well... there's the tricky part.
Аз бих казвала "във всеки един случай" или "във всеки един от случаите", или ~ "при всеки от случаите".
Затова не знам какво да правя с голото "във всеки случай", ако държим на настояването (ти) да се проверява със съвсем еднакви, но очевидно двусмислени изрази.

По тая причина ти отхвърли запетаята на "от своя страна", защото проверката е с членувана форма.

(Това за първи път си давам сметка за него, т.е. в досегашните ми коректури вероятно съм писал „за всеки случай“ без запетаи.)

WELL... Toя израз е друг.
Но да речем, че другият му смисъл е като в "Проследявам информацията за всеки (един) случай на нападение".
"Бесовете ви чувам"

This post by frog received thanks from:
Кал (Sun Oct 07, 2018 8:08 pm)
Rating: 9.09%

frog
добромет

Has thanked: 78 times
Has been thanked: 1926 times

Previous

Return to Писателска работилница