Sargos wrote:На мен ли така ми се струва или номинираните са повече от гласувалите ? А иначе и малко по- сеиозно: чудесно е да се правят подобни инициативи и стискам палци да се популяризират достатъчно!
Бранимир Събев wrote:До Саргос – не ти се струва:
„Получени са над 260 номинации“
Гласували 212 души, от които зачетени гласове 144
Иван Петков wrote:Ми нормално е да се получи така – аз мога да номинирам 10 човека за най-добър писател, но после мога да гласувам само за един. Ако останалите 9 са неизвестни, то няма кой друг да гласува за тях. Затова и се получава куриоза повече номинирани отколкото гласували.
Кал wrote:Към казаното от Иван Петков: тези 260+ номинации са предложени от около 100 номиниращи.
Още математика: viewtopic.php?p=20272#p20272
А аз тъкмо сглобявам едно проучване, за да проверя какво щеше да се случи, ако можехме да гласуваме за произволен брой номинации (а не само за една) в категория.
Светослав wrote:Този конкурс е абсолютен провал и единственото, което може да се каже за него, е че обслужи определени издателски кръгове, тоест определени … човеци, докато ощети куп други автори на фантастичното в България. Явно организирането на фантастични конкурси у нас вече е абсолютна, тотална чалга и ще трябва да свикваме с това. Язък.
Кал wrote:Ако нашата система е „провал“, може ли да ни дадеш пример за „успешна“?
Би ли нарекъл тази успешна?
А тази?
Мога да дам още десетки варианти, през които сме минали, за да стигнем дотук.
(И нещо лично: дано си даваш сметка, че с изказването си за чалгата обиждаш страшно много хора и страшно много усилия – не само нашите в случая…)
Светослав wrote:Калине, не, не си давам сметка. Пък и да си давам, какво от това? Ти си този, който обсъждаш във форума на Човешката моите e-mail-и към теб и ги наричаш „crap“. Видях го. Но няма значение, че по този начин си ме обидил мен. Остави ме мен, аз съм никой. Важното е аз, който съм никой, да се старае да не обижда страшно много хора, нали?!
Давам си сметка, обаче, че известна съществена част от авторите и някои от съ-организаторите (ако изобщо четеш Фейсбук) са недоволни от цялата тази пародия, която се заформи. Аз съм пуснал във фейсбук молба за подкрепа за гласуване точно два пъти… Но да, въпреки това вероятно съм нямал право да го правя, нали? Защото да имаш профил във Фейсбук не се зачита. За сметка на това ти пускаше имейли тук-таме с насоки (да ги нарече препоръки) кой как да гласува, това никой не може да отрече.
Какъв е изводът? Че повечето от вас осигуриха служебни победи на победителите, а други бяха ощетени. Да не говорим колко пъти се променяха правилата, като те бяха отразявани в еди-кой-си-тъп коментар.
Това е. Спирам дотук – каквото имах да го кажа, го казах.
Който се чувства обиден – нищо не мога да направя по въпроса.
Кал wrote:Светославе,
За този crap ли става дума? Моля за извинение, че съм ползвал тази дума, и съм готов да я махна. Писал съм онзи пост в момент на афект и в контекста на тогавашната ситуация (тоталното ми изнервяне покрай изтеглянето на Сашо Драганов и Цитаделата от организацията на НФН без никакво предупреждение). Затова и речникът ми е по-цветист.
Ти готов ли си, аналогично, да махнеш „чалгата“?
(И разбра ли останалото, което ти бях написал тогава? В частност: „който е искал да прави награди, се е включил в правенето им през ноември. И сме участвали в тримесечни обсъждания, и имаме ТОНОВЕ причини да сме направили нещата както са в момента.“?)
Не чета Фейсбук. Но чета много внимателно организационната ни Гугългрупа. И от няколко месеца сме създали общ файл „Какво ще направим по-добре догодина“, в който всеки от организаторите вписва идеите и препоръките си. Така че – оттам със сигурност ще стигнат и до мене.
Защо подозираш, че си нямал право да пускаш молба за подкрепа във ФБ?
Защо лъжеш, че „да имаш профил във Фейсбук не се зачита“? За това готов ли си да ни се извиниш, тук пред всички?
По повод моите имейли – в какво се състои дейността на популяризатора?
Колко пъти са се променяли правилата? Можеш ли да цитираш „еди-кой-си-тъп коментар“? А можеш ли да се досетиш каква е логиката зад съответната промяна? А да покажеш кого ощетява тя?
За „служебните победи“ и всякакви други гнусотии няма да коментирам изобщо. Слагам си „филтър“ за такива неща – ще обръщам внимание само на сериозните включвания.
И даже да не прочетеш/помислиш по нищо от написаното горе, моля поне това виж: всъщност ВСИЧКИ искаме догодина наградите да станат още по-добре. Но нападките и грозното държание няма да ни заредят с нужните сили за това…
Светослав wrote:Калине, не, не мога да се извиня и да отстъпя от нищо, по ред причини. Имаме просто различни възгледи за това как трябва и кое е нормално и кое не… А и за съжаление тия дни съм твърде емоционален. А и не съм чак толкова благороден, колкото на мен лично би ми се искало.
Може би след месеци и години ще съм в състояние да поведа нормален разговор с теб, може би не, просто сега нещата са такива, че съм се променил, че имам друг светоглед, че пътищата ни се разминават, че моите интереси се разминават с това, което ти целиш… и така…
Съжалявам за което.
Кал wrote:Но след казаното в тези коментари, четенето ѝ ще почака. За да не му влияе афектът на момента.
(И аз съм твърде емоционален, Светльо, особено когато няколко човека наведнъж ми влязат остро. Та гледам да си слагам сам юзди...)
Светослав wrote:Четенето, Кал, трябваше да бъде извършено като акт още преди провеждането на който и да е конкурс... още преди...
Именно това някои автори се опитвахме да кажем - това, че някой трябва да докаже принадлежност към фантастичната общност не е гаранция, че има реален поглед към всичко, което се е случило в рамките на 2014 година...
Ако смяташ, че тези дни съм наскърбен и афектиран заради всичко, вслушай се в това, което казва не само Сашо, но и други автори... Не знам дали се замисляш, но твоето твърдение, че няма нито един разумен довод е по-обидно от всичко останало. Едва ли не всички, които мислим иначе, сме неразумни...
Кал wrote:Не знам какво е казал Сашо (Драганов?) – не е стигнало до мен. Същото важи и за тези „други автори“.
Така че до момента аз, по моите канали, все още не съм чул смислена критика (тоест истински премислена – от човек, който е организирал подобни гласувания и знае какви подводни камъни крият те). Самият ти не ми отговори на въпроса как излежда една „успешна“ система за гласуване – нали не ми?
А защо не бях прочел/разгледал/проучил повече номинации, преди да гласувам, е част от разговора, който ще водя, след като разгледам резултатите от това проучване. (Интересен аргумент впрочем – ти имаш ли „реален поглед“ по собствената си дефиниция? А сещаш ли се за човек – поне един – който има? Аз имам поглед върху поне една трета от 260-те номинации – нали видя това? Интересно ми е от другите гласували кой колко номинации познава.) Повечето ми 1-ци в експерименталното гласуване (вкл. за „Саркания“) са точно за кандидатури, на които щях да отделя повече време – ако гласувахме за произволен брой номинации, а не само за една. Аз държах на плурализма, но при организаторското ни гласуване надделя групата на "there can be only one."
Другото ще го кажа след края на проучването.
Давид wrote:Поздравления за всички отличени!...
Но не ми стана ясно, защо сред тях не е и Фентъзи ЛАРП Център!?...
Предлагам другата година да промените малко условията, за да могат повече хора да гласуват- не само писатели, а и читатели. Лично за мен е по-важно желанието да се включиш с вота си, а не колко и какви творби имаш, къде точно те са публикувани, на коя общност си член или в кой форум коментираш, от кокло време и т.н. Тези изисквания не мотивират читателите, а напротив- отказват ги от гласуване, уви. Говоря от личен опит и се извинявам, за което. Просто много държа да ви споделя моето мнение сега... А за предоставената възможност, искрено благодаря!
Кал wrote:Давид, специално твоя глас щяхме да го признаем с
http://fantasylarpcenter.com/index.php/ ... ns/k-k/324
http://www.spisanie8.bg/%D0%BD%D0%BE%D0 ... D0%B3.html
http://www.perootpelikan.net/wordpress/ ... %B5%D0%B2/
и още 2 подобни линка. Намират се лесно. :)
Бележка към мене си: да пишем условията по такъв начин, че по-малко участници да се плашат. ;)
Давид wrote:Благодаря за отговора, Кал! :-) Съжалявам, че не съм разбрал, че е щял да бъде приет и моя глас. Обещавам, другата година да се реванширам аз! :-D
И честито, за Вашата награда! ;-) Но много ме изненада чудната вест, че се отказвате от първото място- това е голям жест!... И Ви прави чест!
Кал wrote::)
Най-доброто реванширане – и подкрепа към родната фантастика – е да подпалиш интереса на приятелите си към нея. Ама ти това си го знаеш, де.
За наградата (нека на „ти“, моля): Любимир Николов е един от хората, от които аз – а и останалите колеги преводачи – сме се учили през годините и продължаваме да се учим. Изборът ми беше съвсем естествен. :)
Давид wrote:Много съжалявам, че страницата на ФЛЦ не е също избрана (другият ми фаворит е успял да се класира и затова недоумявам защо и ФЛЦ сред отличените не се намира)!... Но мисля, че не само условията са причина, апатията към класацията да я има.
1. Забелязал съм, че българинът не обича със "ЗА" да гласува (предпочита да хейтва, псува и пасува).
2. Ако е във Фейсбук публикувана една творба, то тя може на повече хора да се понрави и те да дадат своите положителни коментари, с повече споделяния и харесвания. Но ако гласуването изисква специална регистрация, то много малка част от цялата нация се включва. Българинът го мързи да проучва, как точно да се регистрира и затова по-лесния начин избира- да гласува само във ФБ, защото там информацията готова се намира и не изисква време и някакви усилия от негова страна.
Да, аз в това откривам проблемността и то не от сега. Затова изискванията за вота не трябва да са сложни, формите за регистрация да не са много трудни, а кратки и точни, за да бъдат повече гласуванията възможни.
По този начин мисля, че отговарям и на Кал, който също по въпроса коментар е дал. Как иначе за родната фантастика приятелите ми да дадат своята подкрепа, след като гласуването е задача никак нелека? Те нямат публикувани произведения, нито качени в официалните форуми мнения. Как тогава се очаква представителите на новото поколение да покажат към фентъзито своето добро отношение?... Те и сега интереса го имат, но условията да гласуват ги възпират... Поради тази причина се радвам, че другата година ще е по-облекчен на вота режима! :-D
Кал wrote:Че ще е по-облекчен режимът, не сме казали. От много „зомби“ гласувания вече сме страдали. :D
Но веднага да дам пример-решение, та да се възцари облекчение:
Твоите приятели нали четат книги? В Goodreads (или друг читателски сайт) покани ги!
Ето например как изглежда моето рафтче:
https://www.goodreads.com/review/list/741149
Отбележите ли 50-100 заглавия – одобряваме ви без гафче! :)
(Тая година само 30 ви искахме. Но догодина може да ви притискаме... Нали е хубаво да растем. И четем ли четем...)
Mandor wrote:Мда-а, ако е за вдигане на шум около гласуването – и пет поста ще се напишат, но виж, за обявяването на резултатите – гробна тишина.
А като се вземе предвид, че корелацията между препоръчаните (в препратката на първия пост от темата) и наградените е 89%, може спокойно да се направи извода, че организаторите са се събрали, раздали са си наградите и за пореден път са отчели дейност, с която после да се фукат… Както се изрази един от коментиращите резултатите в scifi.bg – явно и тази инициатива се превръща в абсолютна чалга.
Жалко, но… напълно очаквано.
Mandor wrote:Че защо да не ги коментираме? Ето още малко факти. Потвърдени гласове – 140, от тях 32 са от „Светлини сред сенките“, 18 от „Човешката библиотека“, 10 от „knigi-igri“, 5 от scifi.bg, тоест повече от 1/3 от гласовете са от самите организатори (тук не се включват индивидуалните участници като Атанас П. Славов, Александър Карапанчев и пр., които допълнително ще увеличат бройката – може би до 1/2?). Освен това – доста от участниците са потвърдили „съпричастието“ си към българската фантастика чрез фейсбук-страници, в които липсва дори намек за подобно съпричастие, а имената им са ми абсолютно непознати.
Кал wrote:Мандор, държиш се откровено несправедливо в момента. А изводите ти са зле обосновани.
Първо: защо реши, че това е „гробна тишина“?
Или че ще мина и ще „наспамя“ този форум в рамките на 48 часа от официалната обява? Особено след като ти по-горе ми обясни какво мнение имам за интелигентността на четящите тук?
(Не обичам да ме възприемат като навлек. И гледам да не се бутам, като го усетя в отношението насреща ми.)
Да продължим линията за интелигентността: един интелигентен човек – поне по моята логика – би допуснал, че всеки, който се е заинтересувал да гласува, ще знае къде да потърси резултатите. Докато за всички други – примерно теб – разгласата му тук би дошла като допълнителен спам/натрапничество.
Пропуска ли някъде логиката ми?
(Виж: наистина съм ти ядосан за първото включване. И наистина нямах намерение да минавам и да пиша повече по тази тема. Ако не можеш да разбереш защо се е получило така – и сто страници да изпиша тук, съмнявавам се, че ще се разберем. Особено след неуспехите ни в имейл кореспонденцията. По-скоро бих се пробвал някой път на живо.)
Второ: цитирал си Светослав Александров за „чалгата“. Ще бъдеш ли така добър да цитираш и какво му отговорих аз?
Трето: можеш ли да изброиш поименно кои общности участваха в организацията на НФН? След това: можеш ли да сметнеш – горе-долу – колко доказуеми почитатели на фантастичното НЕ членуват в поне една от тези общности? Като те оставям сам да избереш критериите за „доказуемост“.
Оттам вероятно ще се размислиш каква част от гласовете биха могли да НЕ са от организаторите.
Четвърто: Кои са тия „доста“ Фейсбук страници, които сме признали, а „нямат съпричастие“ към фантастиката? (Обърна ли внимание, че признаваме и връзка с изкуствата въобще? Понеже вече ни омръзва да сме „в гетото“.)
И най-важното от всичко: ти самият гласува ли? Покани ли приятели да гласуват? Въобще, с какво допринесе ти, Мандор, за да станат тия награди по-малко „чалга“?
Надявам се на сериозни отговори.
Мандор wrote:може спокойно да се направи извода, че организаторите са се събрали, раздали са си наградите и за пореден път са отчели дейност, с която после да се фукат
Trip wrote:Предвид колко много са организаторите, припокриването е неизбежно. Българската фантастична общност е малка. Гласуването тази година е масово на кликов принцип, включително от страна на Дракус, които са гласували твърдо за себе си за всичко. Единствената разлика между тях, например, и ЧБ, е че ЧБ по-добре умее да ангажира кръга си от сподвижници с дадена инициатива, вкл. тази, понеже Калин се старае да е информативен за всичко и да поддържа близка връзка с общността си.
Проблемът не е в това, съществува навсякъде, включително на Запад, където кликите са повече и по-мощни. Проблемът е, че технологично гласуването за един-единствен кандидат е неиздържано и не се практикува в никои - примерно, - западни награди, чиито правила съм разглеждал. Липсва и принципно добро покритие на проявленията на българската фантастика вътре в полето ни: нови публикации, резултати от конкурси и т.н. С което имам предвид по-скоро - всичко се обявява някъде си, някак си, но не достига до почти никого.
Mandor wrote:Просто си нямаш представа колко приятно ме изненада с това изказване; поне се успокоих, че не само аз мисля така. От няколко години досаждам по същата тема на всички по-централни фигури от фендъма, които съм срещал лично, но всеки вдига рамене и демонстрира пълна незаинтересованост. Клубните сайтове отдавна не се обновяват (или направо са изчезнали), различни инициатори си заграждат една „градинка“ и копаят само в нея (включително и аз), но винаги е липсвало централно място, където всеки заинтересован може да види посочените от теб неща.Trip wrote:Липсва и принципно добро покритие на проявленията на българската фантастика вътре в полето ни: нови публикации, резултати от конкурси и т.н. С което имам предвид по-скоро - всичко се обявява някъде си, някак си, но не достига до почти никого.
Кал wrote:Mandor wrote:... но винаги е липсвало централно място, където всеки заинтересован може да види посочените от теб неща.
Навремето Димитър Панов (Arvenier) няколко години поддържа сайт с вести за всичко от и за фендъма + календар на събитията. Сайтът погина, по липса на активни помагачи. Липсват ни „генератори на материали“ + желание (а често – и време) да допринасяме за общото, не само за своето.
(Самият аз съм нископродуктивен, като е за „официални“ вести. Това, че моите се появяват на повече места, отколкото тези на другите популяризатори – освен Efix от knigi-igri.bg – е само защото 1) се старая да следя какво става в различните общности; 2) рециклирам няколко различни „шаблона“; и 3) все пак с годините се поочупих дори в тоя тип писане. Но ето, водя се „автор“ при Трубадурите, а така и не развих навик да помагам с пускането на материалите...)
В момента си играйкам с идеята да трансформираме НФН орг-листата ни в листа за обявяване на събития, интересни за фендъма. Така че участниците в нея с една проста копи-паста да информират собствените си общности. Поне толкова да правим.
За правене на общ сайт на тоя етап не смея да си мечтая...
Mandor wrote:С риск отново да бъда разбран погрешно, ето какво мисля:Кал wrote:За правене на общ сайт на тоя етап не смея да си мечтая...
Проблемът на такъв сайт би бил парадоксът на кокошката и яйцето — никой не го посещава, защото няма редовни свежи новини, а няма новини, защото никой не изпраща такива — защо да си дава труд, след като никой не го посещава. Този парадокс може да бъде разбит само с едновременна атака по двете направления:
1. Няколко по-запознати с фендъма да попълват редовно информация, събирана от всевъзможни източници.
2. (По-важното) Да се ангажират основните генератори на подобна информация, за да изпращат и до този сайт, независимо от посещаемостта. А популяризаторите да пренасочват по-голяма част от информацията към него; вторичните съобщения (по форуми и др.подобни) да предоставят само анонс с препратка към основния сайт.
Разбира се, основните агрегатори се грижат за собствената си „градинка“, а популяризаторите предпочитат да спамят по всевъзможни сайтове и форуми (защото имат гарантирани посещения), за да достигне информацията поне до част от заинтересованите. И този сайт не може да се направи от който и да е, защото просто ще се превърне в поредната лична „градинка“; за да има успех, трябва да е под по-„централна“ шапка (ДБФ?).
Кал wrote:Мандор, подкрепям идеята за такъв общ сайт и съм съгласен с почти всичките ти разсъждения за него. Не смея да си го мечтая просто защото съм се напарил от липсата на „организаторски ресурс“. (В момента например съм в ужасен burnout и едвам събирам сили да завържа последните нишки от тия теми.) Но ми хрумна да питам: възможно ли е да се направи нещо подобно на „Планета Читанка“? Което няма да изисква допълнителни усилия от (бездруго претоварените) двигатели на общностите, а пак ще събира на едно място важни за фендъма вести?
(Чисто технически, за да се пресяват „важните“ от „неважните“ вести, ние двигателите можем да се уговорим помежду си да обозначаваме „важното“ с някакъв унифициран етикет в личните си сайтове, който да указва на агрегатора „вземи ме!“. Сигурно може да се измисли и по-умно.)
Кал wrote:Довечера с Криси Тошева и Пешо Атанасов ще говорим за Националните фантастични награди в предаването „Аларма“ по „Христо Ботев“:
http://bnr.bg/hristobotev/alarma/broadcast
„Аларма“ започва в 21:30 и свършва в 23:00.
Ще съм благодарен, ако някой ни запише.
Dante wrote:Организираме награди и накрая сами си се награждаме. 90% от гласовете са от хора, които са номинирани. Останалите 10% - от хора, които тези, които са номинирани, са помолили да гласуват за тях. Легитимно. Малко като наградите на "Цитаделата" преди години. Какъв е смисълът в такива награди въобще?
kalein wrote:Скрит текст: покажи
Митко, вие с „Под моста“ бяхте сред номинираните. Даже се класирахте в едната челна тройка. Какъв е смисълът от номинацията ви?
Сериозно питам. (Към риторични въпроси се старая да не прибягвам.)
И още един въпрос: Защо според теб 6-7 човека отделихме 30-40 човекочаса, за да съставим описанията в този списък? Какъв беше смисълът?
(За ония 1000+ човекочаса, които отидоха в самата организация на НФН, няма да питам.)
stealth wrote:kalein wrote:И още един въпрос: Защо според теб 6-7 човека отделихме 30-40 човекочаса, за да съставим описанията в този списък? Какъв беше смисълът?
Първо, браво за старанието при систематизирането на този списък. Трудът съвсем не е малко и го оценявам.
От друга страна... какъв е смисълът?
Аз съм читател, неучастващ в нито една общност активно (пиша тук-там по някой коментар), но нямам изградено мнение за всички от списъка. Някое по-ярко име се откроява (в повечето случаи за минали заслуги), но не бих дал глас за някой без да познавам конкуренцията. В крайна сметка не гласувах.
Прекалено много номинации, с които не съм запознат. И този списък не ми помага с нищо. За да мога да избера, за кого да гласувам, ми е нужен не лист със заслуги, а лично да съм видял/изчел въпросните произведения. Ако не съм - просто бих бил подведен, уповаващ се на рекламен текст от списък (да, наясно съм, че не сте имали лоши намерения, но...).
Критиката ми е не толкова съм организаторите (които напрактика са и болшинството гласували), колкото че самите номинирани не са успели да достигнат до повече читатели, които пък от своя страна да могат да вземат информирано решение на база собствен допир с носителите на номинации, а не чрез готови списъци предлагащи готови решения.
kalein wrote:stealth wrote:Ако не съм - просто бих бил подведен, уповаващ се на рекламен текст от списък (да, наясно съм, че не сте имали лоши намерения, но...).
Т.е. ти смяташ, че смисълът на списъка е да ти (подс)каже за кого да гласуваш?Критиката ми е не толкова съм организаторите (които напрактика са и болшинството гласували)
Нека да уточним: „организаторите“ (т.е. хората, които би имало смисъл да критикуваш) са 31 души, сред които по-активно „организиращите“ (напр. хората, сглобявали горния списък) са 7-8. От тези 31 гласуваха (според последното ми преброяване) 15.
Общо гласувалите са 200 и нещо.
Не се подвеждай от непроверена информация.
kalein wrote:Един от основните смисъли на Националните фантастични награди е да популяризират. Колкото се може повече събития, личности и приноси.
Това – според мен – беше и смисълът от номинацията на „Под моста“. Да отчете приноса на „Под моста“ към родната фантастична сцена. Такъв вие имате, да? Нищо че не сте специализирани във фантастиката: 10 души са ви предпочели пред всички останали предложения.
(Впрочем защо „Под моста“ не популяризира НФН? Тогава можеше да се включат повече, по-разнообразни гласуващи – и резултатите да са други. Иска ми се повече хора да си задават тоя въпрос – „Какво направих аз, за да стигнат НФН до повече фенове?“ – преди да питат нас, които сме направили колкото можем, защо резултатите са такива.)
Това беше и смисълът на онези 30-40, респективно 1000 часа, вложени в начинанието. За мен най-големият успех на НФН изобщо не е свързан с броя гласували или кой къде се е наредил. Той е 260-те фантастични неща, които можете да потърсите, прегледате, проверите. И най-голямото ми удоволствие в тия 5 месеца беше оня половин ден, в който четох/разглеждах/играех непознатите ми номинации.
(А най-големият ми яд – че заради правилото „само 1 глас в категория“ нямаше смисъл да отделям повече време и да опозная още от номинираните. Това правило вероятно ще се промени догодина.)
Надявам се, че сега се разбираме по-добре.
П.П. И по въпроса за „градивната критика“: Нея аз я разбирам като „Направете го не както е сега, а еди-как си“. Много малко такава видях до момента. Още по-добрият ѝ вариант е „Хайде да го направИМ еди-как си“. Тоест – направо да участвате в организацията на НФН 2016. (Специално за „Под моста“ отчитам като моя грешка, че миналата есен забравих да ви поканя да се включите още в първото организаторстване. Мислех, че съм, ама не намирам такова писмо в пощата ни...)
Dante wrote:Да, така като ми го обясни съм съгласен, най-вече частта със списъка и удоволствието от създаването му. Иначе за това, че не съобщихме съм виновен аз. Бях си го записал, но тогава имах много тежък период в личен план и тотално изключих, и далеч не само за тези награди, за което се извинявам.
stealth wrote:kalein wrote:stealth wrote:Ако не съм - просто бих бил подведен, уповаващ се на рекламен текст от списък (да, наясно съм, че не сте имали лоши намерения, но...).
Т.е. ти смяташ, че смисълът на списъка е да ти (подс)каже за кого да гласуваш
Не, не смятам. Уточнил съм го в скоби и съм го почернил тук, в цитата, за да е ясна позицията ми. Смятам, че смисъла, замисъла и намеренията са добри, но не работят в полза на по-качествено гласуване.
Нека не навлизаме в броене, не е това главното.kalein wrote:А най-големият ми яд – че заради правилото „само 1 глас в категория“ нямаше смисъл да отделям повече време и да опозная още от номинираните. Това правило вероятно ще се промени догодина.
Ето това е проблемът и за мен. Но аз, дори и да имам „фаворит“ не мога да го избера, ако не познавам и останалите. Не мога да отхвърля някой, просто защото не съм го чел. А при така поставените множество номинации, с които не съм се сблъсквал до сега, не мога да направя информиран избор.
kalein wrote:Dante, stealth – радвам се, че се разбрахме.
(Аз в предния си пост бездруго се издадох за списъка. )
stealth, ти си вторият човек, от когото чувам:Не мога да отхвърля някой, просто защото не съм го чел. А при така поставените множество номинации, с които не съм се сблъсквал до сега, не мога да направя информиран избор.
Дълбоко уважавам такъв подход. И сам се мъча да го прилагам.
(Обаче с толкова роящи се избори... ще смогнем ли някога? :/// )
passer-by wrote:Значи, хората, които са организирали мероприятието и тези, които са им помагали с времето и/или с парите си, за мен са ентусиасти, които искат да привлекат вниманието на повечко хора върху неща, които са им интересни. Смятам, че са направили немалко, при това без да са длъжни никому за нищо.
Това колко души в крайна сметка са решили да гласуват и кой за кого и защо е гласувал си е въпрос на личен избор.
Сравнения с Цитаделата ми се струват неподходящи в човешки и фактологически план и бих ги приел само като не особено нужна хипербола.
Да напомня, че тези награди са частни и се организират доброволно от фенове. Малко като конкурсите за разкази на ШД навремето, в които имаше критики и претенции като че ли организаторите им са длъжни на когото и да било за каквото и да било. Опитах се да попрочета линковете, които пусна Калин, но бързо ми се отщя. Получих наченки на дежа вю с една друга тема тук по линията на "едни правят, други критикуват":
http://www.shadowdance.info/forum/viewtopic.php?t=4684
Trip wrote:И според мен под някаква форма трябва да се прокара гласуване за поне двама-трима кандидати. Не всеки може да чете всичко, но хората поне биха могли да четат по повече от едно (това на даден негов приятел, например). А и така ми се струва, че така би се получила по-смислена крива.
kalein wrote:Абсолютно.
И аз, и Моридин поддържаме принципа „всеки може да гласува за произволен брой номинации в категория“. Но тази година бяхме незначително малцинство сред организаторите.
Да видим как ще е следващата.
Trip wrote:С произволен брой няма ли да е трудно оценяването после обаче?
kalein wrote:Никак. Системата си го смята автоматично и в двата случая. (Или имаш предвид друго?)
Миналата година наградите ни със SciFi.bg бяха точно така направени, ако помниш.
Trip wrote:В смисъл, точкуването няма ли да е въз основа на подредбата в списъка на всеки гласуващ потенциално? (Впрочем, нещо друго, може би трябва да се помисли за още по-обтекаем начин за удостоверяване на гласа, защото някои бая смислени хора това им е било препятствие тая година.)
kalein wrote:Досега подредби не сме правили – всичко, което номинираш, е с еднаква тежест. (Аз и не бих искал да си правя мои лични класации. Не ми е приятно, нито ползотворно.) Но сигурно би могла да се измисли система, в която за всяка номинация даваш различен брой точки.
(И тогава тотално ще откажем хората да гласуват. На мен пък ми се оплакаха неколцина, че 24 категории били плашещо много... )
За нови начини да се удостоверява гласът тече обсъждане м/у организаторите от около месец. Впрочем ако самият ти искаш да се ангажираш сериозно, направо те каня да се включиш в орг-групата за догодина. Но си е времеемко – питай Жоро.
Trip wrote:Това може би е по-добра идея, да, така че ще се избегне преимущественото гласуване за "наште си" - ако задължително трябва да гласуваш поне за три неща примерно. А иначе и на мен ми се сториха множко категориите, честно казано...
kalein wrote:Видях ти вота.
Категориите са колкото са по същите причини, за които писах на Dante горе. Стана ми тъпо, когато никой в примерно форума на knigi-igri.bg не се сети защо има смисъл да съществуват. Явно масово продължаваме да мислим тясно...
Покрай разни споделяния кой с кого враждува в бг фендъма Кал wrote:(...) И с него сме водили
студени войни. Не знам в какви отношения сме сега.
Весел е нашият пейзаж. Обаче знаеш ли? И природозащитните организации
са били на същия хал в края на 90-те. А виж „За да остане природа“
сега.
Ей това ми е мечтата на мен.
На 03.02.2015, покрай организацията на НФН, apocalexxnow wrote:(...) мен ме няма до събота, така че ти си шефа, аз само ти предавам полученото :) ако искаш пиши на тиана
Кал wrote:Пиша ѝ за всичко – ползвай Reply to all и ти, ако ти позволява техниката. :)
П.П. И не искам да съм шефът, искам да съм участник в екип с трима+
действащи хора... Толкова ли много ламтя, Господи?
*подсмрък*
Кого отличихте в Националните фантастични награди
Първенците ще представят България на Еврокон 2015
Излязоха резултатите от новите Национални фантастични награди – гласуване, отворено към всички ценители на фантастичното.
Инициативата е резултат от четиримесечните усилия на над 15 общности, клубове и организации – обединение, което няма аналог в историята ни след 1989 г. В първия ѝ етап българските почитатели на фантастиката предложиха над 260 номинации в 24 категории. Пълният списък включва кратки представяния за всяка номинация и показва колко жива и разнолика е фантастичната сцена в България.
Тази година гласовете на публиката определиха следните първи места:
- Най-добър писател: клуб „Светлини сред сенките“
- Най-добро издателство: „Човешката библиотека“
- Най-добър преводач: Любомир Николов – Нарви
- Най-добър превод за 2014 г.: Песента на ханджията“ – Питър С. Бийгъл (превод: Анна Антонова)
- Най-добра книга за 2014 г.: „За спасяването на света“ – антология
- Най-добра книга-игра за 2014 г.: „Ледената цитадела“ – Колин Уолъмбъри
- Най-добър художник: Катерина Данаилова
- Най-добър художник за 2014 г.: Катерина Данаилова
- Най-добър комикс: „Дъга“
- Най-добър комикс за 2014 г.: „Сезон за бягство“ – Дияна Нанева (илюстрации и текст)
- Най-добър детски фантаст за 2014 г.: Весела Фламбурари
- Най-добър дебют за 2014 г.: „Ех, магесническа му работа“ – Калоян Захариев
- Най-добра компютърна игра за 2014 г.: Seasons of War – водещ гейм дизайнер: Александър Торофиев
- Най-добро визуално представление за 2014 г.: „Аурелион: Вечният баланс“ (епизод 2) – клуб „Светлини сред сенките“
- Най-добро ролево/ЛАРП събитие за 2014 г.: „Stalker LARP VI: Път към дома“
- Най-добро списание: Алманах „ФантАstika“
- Най-добро списание за 2014 г.: „Сборище на трубадури“
- Най-добър фензин: „Тера фантастика“
- Най-добър фензин за 2014 г.: ShadowDance
- Най-добър сайт: SciFi.bg
- Най-добър сайт за 2014 г.: SciFi.bg
- Най-добър популяризатор: Калин Ненов, Валентин Д. Иванов и екипът на Човешката библиотека
- Най-добър популяризатор за 2014 г.: Калин Ненов, Валентин Д. Иванов и екипът на Човешката библиотека
- Гранд-майстор: Атанас П. Славов
Част от първенците ще представят България на Еврокон 2015: фестивал, който отличава най-обичаните фантасти от Европа и се провежда ежегодно в различен европейски град. Тази година негов домакин ще бъде Санкт Петербург от 23 до 26 април.
Организатори на Националните фантастични награди са SciFi.bg, Човешката библиотека, Фентъзи ЛАРП център, Дружество на българските фантасти „Тера фантазия“, knigi-igri.bg, Сборище на трубадури, Shadowdance, организаторите на Зимните Таласъмии и фестивала „Златен Кан“, клуб „Терра Фантазия“, клуб „Иван Ефремов“, клуб „Аркадий и Борис Стругацки“, Клуб по фентъзи и фантастика към ФМИ, клуб „Светлини сред сенките“, клуб „Уибробия“, списание „Дракус“ и др.
Пълния списък с отличията за първо, второ и трето място във всяка категория потърсете на:
http://choveshkata.net/blog/?p=5400
http://scifi.bg/statii/koi-izbrahte-za- ... balgariya/
http://fantasylarpcenter.com/index.php/ ... -nfn2015-2
Users browsing this forum: No registered users and 0 guests