Приказки за Юнаци и злодеи

Заглавията, влезли в библиотеката или пристъпящи към нея

Re: Приказки за Юнаци и злодеи

Postby Кал » Sun Apr 21, 2019 12:49 pm

Публикувах материалите от премиерата, с които разполагам до момента.

За снимките благодаря на Лъч, за подбора им – на Дес, а за звукозаписа – на Хрис. Съединението прави силата. :)

И писах на всички читатели на „Приказките“, за които знам:

Приятели (:

На днешния празник споделям с вас отражения от предишния ни – този долу. Вижте снимките и чуйте гласовете ни:

https://choveshkata.net/blog/?p=7164#comment-82907

... те разказват по-ярко, отколкото мога аз, как се чувствах в оня славен ден (Охей! Охой!). Особено някои от снимките... гледам ги и не мога да си спомня откога не съм се усмихвал тъй.

Ако сте били част от причините... благодаря ви. Може ли да ви прегърна и да си ви подържа?

...

Ако искате на свой ред да ме подържите ;) – трите „Приказки“ ви чакат в пощата на ЧоБи (poslednorog@gmail.com) по всяко време. Даже и когато аз съм във ваканция, като сега, там ще има кой да ви посрещне и усмихне.

Имаш ли другари верни...

Бъдете,
Кал)))

Кал
Творчески директор

Has thanked: 8860 times
Has been thanked: 7076 times

Postby nyx » Wed May 15, 2019 2:03 pm

От ФБ страницата на ЧоБи:
Дес wrote:По случай Международния ден на семейството ви пускаме едно замислящо откъсче:
– Семейство… – отронва тя. В първия миг не я чувам; сглобявам си думата по облачето пара от устните ѝ. – Какъв му е… смисълът?
– Смисълът на семейството? – Сега се усмихвам два пъти по-широко и ми се струва, че една друга ръка стиска свободната ми, крепко, безмълвно, толкова години вече.
– Какъв е смисълът да им казваме… близки хора – очите ѝ ме поглеждат и под корицата лумват сини пламъци, – когато те не могат… не искат… даже не се опитват да ни разбират?
Отварям уста, пак се вглеждам в очите ѝ, затварям я и само ѝ кимвам леко.
– Аз… не се чувствам празнувала, Жо. Чувствам се… празна. Изцедена.
– Знам, Слънце – кимвам ѝ. – Виждам го.
– Опитах се да съм с тях. Нали са… празници. Нали… по празници човек е с близките си.

*
Откъсът е от приказката "слушаща" от сборника "Приказки за Юнаци и злодеи: втори". Той оставя много въпроси без отговор...
Вие какво ще кажете? Кои са всъщност "най-близките" ни хора? Рожденото семейство... или онова, което си изграждаме сами сред приятелите и съмишлениците си?

nyx

Has thanked: 1141 times
Has been thanked: 457 times

Postby Кал » Sat Jun 01, 2019 9:12 am

Аз мога и самичък да си се зарадвам...

На 30.05. във ФБ Dess wrote:Обещахме да ви заринем с видео съдържание - нали помните? Е, лавината набира скорост! :)

Откриваме официалната рубрика "Елате ни вижте!" с едно клипче от премиерата на "Приказки за Юнаци и злодеи", състояла се точно преди два месеца.

В него Mira Stoyanova, Ana Yordanova и Miroslav Moravsky ще ви потопят в приказката "слушаща": една история за делфините и хората, агресията... и още нещо. Приятно гледане!

https://www.youtube.com/watch?v=fUDegPNutFc

Кал
Творчески директор

Postby Кал » Sun Jun 09, 2019 9:38 am

На 06.06. във ФБ Dess wrote:Филмовият маратон продължава! С епизод 236 от сагата, пардон, приказката "???". Мирослав Моравски и Мира Стоянова ще ви припомнят една влудяващо позната ситуация. "Животът е училище за влюбени..."

(Бонус точки за онзи, който познае откъде е цитатът! ;))

https://www.youtube.com/watch?v=PP_u8PMVC6w

Кал
Творчески директор

Postby Кал » Sun Jun 16, 2019 11:07 am

На 14.06. във ФБ Dess wrote:Заради извънредните добри новини вчера поотложихме седмичната доза приказки-на-живо. Преминаваме от фантастика към (пречупена) документалистика с откъс от "Промяна" - уви, все така актуален и към днешна дата.

Изпълняват Мира Стоянова, Мирослав Моравски и Калин Ненов.

https://www.youtube.com/watch?v=XlvSvYJDyZ0

Кал
Творчески директор

Postby nyx » Thu Jun 20, 2019 2:09 pm

На 20.06. във ФБ Dess wrote:Днес за добро утро пак ви пускаме едно откъсче от "Промяна". Гледайте докрай - финалът ще ви остави без дъх!

В поднасянето на този текст сърцата и умовете си, и (не)подозираните си актьорски заложби, влагат Ана Йорданова, Калин Ненов, Мира Стоянова и Миро Моравски.

Гледайте ни... Обичаме ви!

https://youtu.be/d0D8p8gUwfc

nyx

Postby nyx » Thu Jun 27, 2019 11:00 pm

На 27.06. във ФБ Dess wrote:Настанете се удобно, оставете пуканките настрана и вадете носните кърпички. Защото следва една изповед, която ще ви стисне - я за сърцето, я за гърлото... А ако сте късметлии, ще имате и кой да ви стисне в прегръдка след това.
Калин Ненов, искрено и лично, в последния запис от премиерата на "Приказки за Юнаци и злодеи" (отново откъс от "Промяна").

https://youtu.be/Qe8Tqhyhb1I

И, като за последно - ето линк към целия плейлист записи от премиерата. Enjoy! ^.^

nyx

Postby nyx » Tue Jul 30, 2019 10:15 am

Звукозаписът от премиерата вече е наличен в подкаст платформата Anchor.fm (а чрез нея - и в Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts и др.)

Приятно слушане! :)

nyx

Postby kalina » Sat Aug 31, 2019 8:53 am

Прочетох на един дъх и трите книги. В началото започнах приказка. Много ми хареса юнакинята Юна. После Дей – от Злодей или идва името му, или от Чародей или е съкратено от Деян (действам)? Появи се Пей, но така и не разбрах много за него. Очаквах развитието на приказката. Е, тя се превърна в аналог на нашия свят. И нашия свят се появи. И други герои – еднорог, принцеса, юнаци. И всичко ми се оплете – редуваха се без ред сцени от приказки и събития с авторите им. И разбрах, че приказните герои са героите, които живеят във вътрешния свят на авторите, които им помагат, допълват ги, а истинския сюжет се развива в света, в който живея, с хора, които познавам. Тогава започнах истински да се вълнувам. Защото всичко беше истинско. Питах се за какво отиват да протестират? В главата ми все още е героят на Тери Гудкайн – Търсачът (бях изчела всичките книги с него непосредствено преди “Приказки за юнаци и злодеи”), който все повтаря: “Не гледай проблема, търси решението”. Какво разрешава протестът? Ако искаш да събориш старата къща, трябва да имаш план, средства и възможност да построиш новата. Иначе оставаш сред руините. Питах се: “А ако бях на тяхно място?” Но аз не бях на тяхно място. Те идваха от друга реалност и живееха в друга реалност. И тогава се появи историята със Сипи. Това ме приобщи. Живеехме в една реалност, в един свят, бяхме едно. И накрая, едва накрая видях, че искаме едно и също – да сме сред приятели, да споделяме, да начертаем заедно плана на новата къща и заедно да я построим. Протестът? Той е сигнал, че не харесваш това, което е около теб – първата стъпка. Втората е да видиш какво искаш. Третата е да си буден, за да видиш възможностите за реализация. И когато повече хора искат едно и също, едни ще имат едни възможности, други – други, но накрая цялото нещо ще стане възможно. Затова е споделянето, приятелството. И на мен ми се иска да прочета следващата книга – оная, в която възможностите се разгръщат.

kalina
Global Moderator

Has thanked: 1 time
Has been thanked: 19 times

Postby nyx » Sat Feb 15, 2020 12:44 pm

От ФБ страницата на ЧоБи:
На 15.02. Dess wrote:Напихте ли се вчера... с/от любов? ;) Или още не сте намерили подходящия човек?
Ето ви едно позакъсняло поздравче за двамина, които успяват да се намерят...

Имало едно време една конфед’ска девойка на име Джоан. Джоан била като другите дъщери на Конфед’ия: хем чувствителна, хем практична в девичите си дела, наглед по-крехка от конфед’ските момци, а вътрешно – по-корава. Само гласът ѝ я откроявал. Чудно хубав глас бил; а станал хубав, понеже Джоан обичала да си пее. Пеела при пробуждане, пеела, плакнейки коси или месейки, пеела си и когато разгръщала свитъци в конфед’ските библиотеки, едва чуто, да не я пъдят вардяните. И пеейки, чувствала как расте. Не навън: тя останала дребничка външно; растяла отвътре.

Имало и един конфед’ски Юнак. Той вече бил особен Юнак – на служба понякога, понякога неоткриваем по никоя от двайсет и седемте земи на Конфед’ия; див, непокорен, каквито отдавна не ги правят. И очите му такива, особени. Умни очи – което се срещало; но и нежни – а това си е рядкост. И пръстите му: на двете пламтящи ръце, които умеели да прогарят стени, пръстите били като жарещи вейки. С едно докосване изпарявали сълза.

Джоан и Юнакът се срещнали – намерили се. Не им трябвало много: две нейни песни, две сълзи, изпарени от него.

(Вие какво – като пеела, да не би да не плачела? Вие какво – да не би само от мъка да плачем?)

И почнали да се учат да живеят един с друга. Заедно правели всичко: калявали телата си с древните бойни умения на тейтите и надийците, въздигали гласовете си в нови хармонии, обличали поривите на чувството си в одежди, които сам човек не може да носи. Той бил див, непокорен; само край нея очите му гледали нежно и се смирявал. Джоан пък, край него, месела песните си в сладкиши. И от тия сладкиши пръстите му ставали още по-огнени, още по-жарещи… като снежна милувка по скулите.

Как ли продължава тяхната приказка? Дали завършва също толкова пламенно... или жарта изтлява някъде по пътя? Ще разберете, ако прочетете целия "Триптих за Юнаци и злодеи" на Калин М. Ненов, част от "Приказки за Юнаци и злодеи: първи":
https://choveshkata.net/blog/?page_id=6470

nyx

Postby Кал » Sat Apr 04, 2020 10:09 am

В имейл Кал wrote:Приятели на Юна и света на Юнаците (:

Една година след премиерата на първите три книги от поредицата – и точно навреме :D – ви пращам записите, видео и аудио:

https://choveshkata.net/blog/?p=7164#comments

Беше ... вълшебно. Приказно. :) Думи нямам да благодаря на всички, които вляха лична магия, за да се случи. Ако пък ги намеря, тия думи... на свой ред ще ги влея в нова приказка.

А Юна... Юна просто ви прегръща. Това, в нейния (нашия?) свят, няма да се промени.

Кал)))

Отражения:
- valentindivanov.wordpress.com
- sf-sofia.com/forum
Last edited by Кал on Mon Apr 06, 2020 1:04 pm, edited 1 time in total.
Reason: +отражения

Кал
Творчески директор

Postby Кал » Fri Apr 17, 2020 9:21 am

Оня ден пратих на Alex Shvartsman А Tale of Heroes and Villains, превода на „Приказка за Юнаци и злодеи“ (или частта „Център“ в „Триптих за Юнаци и злодеи“).

Alex and Кал wrote:> I enjoyed your story and am glad you're enjoying the novel! Did I detect a little nod to a Chris de Burgh song in your story or was that unintentional?

Which song would that be? (I'm not sure I've ever listened to anything
by Chris de Burgh. My influences usually come from the heavier part of
the spectrum. ;)

> I loved playing with big themes of history and ethics and perspective in this book. But it also made it difficult to write. It took 3+ years. (...)

I just completed _Eridani's Crown_ this morning. Although the ending
(and the general direction) left me with a bitter taste, I thank you
for pointing me to the novel. Eridani's path made me realize why Yin
(from "A Tale of Heroes and Villains") avoids positions of power like
the plague. (The "Tale" is just the beginning of Yin's stories; so
far, I've authored or co-authored three fix-ups with Tales of Heroes
and Villains, but the rest are only in Bulgarian ... yet ;). In fact,
Yin and Eridani start from very similar positions, so it was
fascinating to follow Eridani's (d)evolution and ponder, What would
Yin do if she ever found herself in that situation? (Yin is like your
General Liodan--only wilder. :) This also made me aware of another
aspect of Yin I hadn't explicitly formulated so far: though she's a
force unto herself, she does not yield power but keeps in check those
who do. (Hence the willingness of Confed'ia's wise men to send her to
her death. ;) She's basically one of the balancers who stay
unobtrusive but make sure no ruler turns into a monster.

So, maybe I'm ready to write another Tale of Heroes now. ;)

Кал
Творчески директор

Previous

Return to Книгите