
ДАРИТЕЛСКА АКЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕ НА ДРЕХИ И ВЕЩИ ЗА БЕЖАНЦИТЕ В С. БАНЯ
От Нова Загора до с. Баня (ако сте без собствен превоз) се стига с маршрутка, която спира пред стълбите на старчески дом. Зад него се намира Интеграционния център за бежанци. Колкото повече се приближаваш, толкова по-ясни са виковете на децата, залисани в игрите си. Родителите им приготвят храна, пият кафе и чай и разговарят помежду си, а надвечер се разхождат до центъра на селото да почоплят слънчоглед. На другия ден - пак същото.
В периода 29.08-8.09 2013 „Си Ви Ес-България“ изпраща трима доброволци в ИЦ в с. Баня: Джорджия Мириам и Джонатан. Благодарение на даренията от акцията „За деня на детето да зарадваме децата бежанци“, организирана в края на месец май, дните преминават в състезателни игри, рисуване, творчество с глина, решаване на задачи, изучаване на български и английски език. Но най-вече в игри на двора, тъй като много скоро след пристигането на доброволците, всяко свободно пространство бива използвано за настаняването на новопристигналите бежанци. Капацитетът на центъра е 80 места, а към момента той е превишен с повече от два пъти. Децата са около 50.
Времето беше достатъчно, за да се създадат приятелства, а чрез подобен интеркултурен обмен приемствеността и толерантността биват лишени от политическата си натовареност и утвърдени като естествени качества на всички хора. Спорно е кой научи повече – доброволците от децата или децата от доброволците. В края на всеки ден всички питат „Букра, букра?“ („Утре, утре?“), а отговорът - „Да, да“. Последният ден последваха и обещания от наша страна за „Букра, букра, букра...“.
С настъпването на есента, всички започваме да се ровим за по-дебелите си дрехи, прибираме сандалите и решаваме, че не се нуждаем от определени вещи. Благодарение на вас и с общи усилия, месец по-късно, ние ще се върнем в с. Баня, за да осигурим една по-топла зима за бежанците.
Дрехите и вещите, от които има най-належаща нужда са:
-мъжки есенни и зимни дрехи и обувки
- дамски есенни и зимни дрехи и обувки
- дестки есенни и зимни дрехи и обувки
- бебешки дрехи
- играчки
- топли одеала и завивки, чаршафи
- памперси, дамски превръзки, санитарни препарати
Дрехите и обувките, които дарявате следва да са чисти, в запазено състояние и съобразени със сезона. Ще сме ви благодарни, ако ги опаковате в здрави торби (черни здрави чували).
Къде и кога:
вторник (1ви октомври) - 15:00-20:00
сряда (2ри октомври) - 15:00-20:00
Социален център "Хаспел", бул. "Мадрид" 8
четвъртък (3ти октомври) - 11:30-18:30
петък (4ти октомври) - 18:00-22:00
Социален център „Аделанте“, ул. „Гурко“ 27 (сградата във вътрешния двор)
Ако имате въпроси пишете на mmkozha -в- gmail.com, evs.giorgia -в- cvs-bg.org или позвънете на 0899722195
Инициативата се провежда със съдействието на „Си Ви Ес – България“, СЦ „Аделанте“, СЦ "Хаспел"
Благодарим предварително на всички дарители и участници в каузата! Мир.
Избираме победителите в конкурса „Дърво с корен 2013”
До 2 ноември всички съмишленици и радетели за съхраняване на природното ни и историческо наследство могат да гласуват и изберат победителите в конкурса „Дърво с корен 2013”, който се провежда за четвърта поредна година. Изненадата в тазгодишното издание е втора категория, в която се състезават вековни дървета, свързани със значими хора и събития от историческото ни минало. Новата, пилотна категория, за избор на вековно дърво с интересна история в гр. София, се провежда с любезната подкрепа на Мтел еко грант под името "Вековните дървета говорят" и има за цел да приближи всички българи до историческата връзка на столетните дървета с ключови фигури, допринесли за развитието на страната.
С внушителните си размери, централно за населеното място положение, красотата, енергийна и духовна сила, някои от тези дърветата са се превърнали в символ и стожер на местната общност, обединявали са и продължават да обединяват хора, свидетели са на неизброими съдби, посрещат и изпращат поколенията, които израстват с тях. Затова и попадат сред финалистите на конкурса - защото не размерите, възрастта или красотата на тези дървета са водещи, а мястото, което заемат със стаените си спомени в сърцата и живота на хората.
Тази година постъпиха 29 номинации за любими дървета от цялата страна, сред които има както вековни дървета, знакови представителни на селищата, в които се намират, свидетели на тяхното развитие и подем през годините, като Стария бряст от гр. Сливен, така и не толкова стари, но също толкова обичани дървета-символи, като Дъба на Безеншек, съхраняващ паметта за словенския стенограф, допринесъл много за развитието на стенографията в славянските езици и за културно-социалния живот на София след Освобождението. Историите са както лични и много трогателни, така и свързани със знакови събития и хора. Във всички получените номинации проличава чувството на хората към природата и дърветата. Вижда се желанието да бъдат съхранени ценностите от миналото и те да достигнат до повече човешки сърца, за да продължават да се развиват и пазят и занапред.
Всички истории и снимки на финалистите могат да се разгледат на интернет страницата на Фондация „ЕкоОбщност” в рубриката „Дърво с корен 2013 – Гласуване 2013“ (http://www.bepf-bg.org). Там всеки има възможност и да подкрепи своя фаворит във всяка от двете категории.
В категория „Дърво с корен“ за 2013 г. до финалния кръг достигнаха:
Карцовият бук, възраст: над 200 г., м. Беклемето, гр. Троян
Даскалдимитровата липа, възраст: 77 г., с. Коларово, обл. Благоевград
Източен чинар, възраст: 1300 г., с. Златолист, обл. Благоевград
Клек, възраст: над 80 г., с. Филипово, обл. Благоевград
Старият бряст, възраст: 1100 г., гр. Сливен
Оброчният дъб, възраст: неизвестна, с. Кръвеник, обл. Габрово
Гранитският дъб, възраст: 1670 г., с. Гранит, обл. Стара Загора
Бяла топола (кавак), възраст: над 150 г., с. Долни Пасарел, обл. София-град
Летният дъб на Фердинанд, възраст: 121 г., гр. София
Източен чинар, възраст: над 1100 г., с. Белащица, обл. Пловдив
В новата категория "Вековните дървета говорят" журито допусна до финала:
Славейковите дъбове, възраст: 300 г., гр. София, кв. Лозенец
Дъба на Безеншек, възраст: 134 г., гр. София, кв. Лозенец
Летния дъб на Фердинанд, възраст: 121 г., гр. София, Университетска ботаническа градина
По традиция, дървото победител в „Дърво с корен 2013” ще бъде обгрижено с необходими мерки за подобряване на състоянието му и ще представи страната ни догодина в международния конкурс "Европейско дърво на годината 2014", където ще се състезава с победителите от конкурсите в Чехия, Унгария и Словакия. Надяваме се, тазгодишният победител отново да попадне след гласуването сред финалистите като впечатли и гласуващите от други страни със своите характеристика и история.
Уважаеми съседи,
Ние от сдружение „Щастливеца“, в което членуват граждани, живеещи в квартала, успешно
кандидатствахме с проект по програма „Зелена София“ на Столична община. Идеята ни е да създадем
зелена градинка за почивка, разходки, игра на деца и срещи на хора.
Каним ви най-учтиво
на работен уикенд на 19 и 20 октомври
(събота и неделя) от 10.30 ч.
на мястото на зелената градинка – ул. „Проф. Георги Златарски“, до бл. 18
Задачи за работа:
• Прочистване на някои гъсто пораснали фиданки (имаме резачка, само трябва някой да реже с нея,
ще осигурим ток и разклонители)
• Подкастряне на храсти
• Косене на трева
• Събиране на боклуци
= = = = = = =
Ако желаете да се включите в събиране на парични средства за разчистване на големите бетонови
блокове, които се намират в парцела, моля свържете се с Вера Петканчин (ул. Проф. Георги Златарски 18,
вх. А, ет. 1, ап. 1, тел. до поискване -- Кал ;)). Нужни са около 200 лв., за да се разкъртят блоковете и да се натоварят
и извозят в контейнер, което трябва да се случи преди засаждането на новите храсти и дървета.
Парцелът е доста голям и всяка помощ е ценна! Тъй като и ние сме доброволци, не можем да осигурим
инструменти и ръкавици за всички. Моля, носете си ръкавици. Ако имате гребла, лопати и лозарски
ножици, също ги носете! Ако сте свободни в петък, 18 октомври, елате и тогава – ние ще бъдем там.
В момента имаме проблем с недостига на инструменти, така че ако някой от вас идва в събота и разполага с ножици за храсти и гребло, ще е супер да донесе. Другото, което ни е нужно, са парични средства да извикаме фирма да извози едни бетонови блокове от парцела. Мислим да съберем измежду съседите, но не знам колко хора ще се навият да дадат пари. Може пък и да има други варианти за тия бетонови блокове, но ми се виждат супер тежки дори и малко да се помръднат.
Users browsing this forum: CCBot and 0 guests