В пощата ми една приятелка wrote:Можеш ли да ми препоръчаш интересни места в България за гледане на птици?
Константин Дичев wrote:Ако иска да гледа хищни птици: лешояди в Източни Родопи - Пелевун например за черни лешояди и Маджарово за белоглави и египетски и почти всички останали хищни птици може да види в Източни Родопи. В Сакар - царски орли, в Източна Стара планина - скални орли.
Във влажните зони сега се въдят водолюбиви птици - рибарки, ангъчи, лебеди, дъждосвирцови и др. на Поморие, Атанасовско езеро, Вая и Мандра, чапли и корморани и във вътрешността на страната, например сиви чапли има по Марица, Николаевските рибарници, Паничери, нощна и малка бяла чапла около Пловдив. По Дунава на много места смесени колонии на всички видове чапли, корморани, морски орли, къдроглави пеликани на Сребърна и т.н.
Разбира се, зимата вече ще се обърне внимание основно на зимуващите в страната гъски и други водоплаващи /Шабла и Дуранкулак, язовирите Пясъчник, Тец 1 и 2 Жребчево, по Марица нощувки на малък корморан до Пловдив и другаде/.
Ако се интересува от пойни птици, може да ходи навсякъде в страната, като сменя различни ландшафти и местообитания, за да види и повече видове. Например гористи, ливадни, полупланински и планински, алпийски.
Ивелин от Зелени Балкани например може да му даде повече информация в зависимост от предпочитанията му. Може да се включи например в мероприятия на сдружението по мониторинг на различните видове птици - преброяване на водоплаващите птици през среднозимното преброяване /около 15 януари/, подпомагане и мониторинг на лешоядните птици и орлите в Източни Родопи, Източна Стара планина, Сакар, Дервент, Странджа. Подпомагане и охрана на рибарките в Поморийско езеро /правят се работни ваканции с английски доброволци всяка година през септември/ и много други. Така най добре ще може да види интересни птици през различни стадии от развитието им.
Може да питате по тези въпроси Ивелин Иванов от Зелени Балкани: iivanov -в- greenbalkans.org