Радослав не избегна сблъсък с прояви на извънредни симпатии. Една грамороподобна девица от плък Лястовица, арава Фухтон, дванайсета дургха, отряд Център му предложи да излязат в нощна отпуска. Квиринът, който се случи в бараката, махна позволително с ръка, без да го пита, като дори посочи на изчервилия се Радослав окачените край командирския сламеник дървени медальони – разрешителните за напускане на гарнизона.
Дичо най-учтиво обясни на момичето с руна на знаменосец, че вече си има приятелка.
– Майка-на децата-ти?
– Ммм... още не.
– Тя тама теб биваците-във?
– Не. Далече е... вкъщи.
– Тя нивга-несърди се! Ще се любим за-здраве!
Радослав изпъшка и поклати отрицателно глава. Граморката първо се учуди, после се засмя и повече не опита.
Лесно отклони още няколко ухажвания – на Кашеп уважаваха думичката „не“, макар хич да не я обичаха. Но имаше и по-упорити „посестрими“. Най-настоятелен интерес прояви едно женско същество от атакуващото подразделение – отряд Глава – на лекопехотната Единайсета дружина от същата с Дичо арава, плък и легион. Девойката-воин бе облечена в дълга медено-червеникава рокля и забулена до очите с шалче от същия плат, но Дичо остана с впечатление, че е самодива. И на нея той съвсем приятелски обясни, че не може да приеме поканата. Тя безмълвно го изслуша, но не си тръгна. Гледаше го право в очите. Сетне изведнъж заяви, че утре пак ще го попита. И наистина – попита, докато почиваха в края на плаца:
– Да? – Откъм аурата ù лъхна такъв копнеж, че Дичо настръхна.
– Не! – възкликна. – И... и не казвай, че утре пак ще ме питаш! И утре ще е „не“!
Чувственият и сладък емпатичен поток секна, очите ù потъмняха. Без да каже нито дума повече, тя се запъти към буците сурова глина, върху които се тренираха удари с оръжие. Минаващ строй от друга арава му попречи да я види какво ще прави.
Той въздъхна. Остана му смътното усещане, че ù е нанесъл жестока обида – не толкова с отказа си, колкото заради сприхавата си, почти страхлива реакция. Бе грубо. А кашепците спазваха ритуалните форми за обяснение, особено когато имаше риск да засегнат събеседника.
Специално заради нея квиринът на отряда – насаме, докато му показваше за пореден път как се подостря алебардата – го нарече глупчо.
Дичо се съгласи.
Тези неща са там нейде. Там, където Витоша е гола край върхарите си. Там, където по Искъра вече няма бесни водопади. Там, където в небето дъгата има САМО седем цвята. Там, където сякаш е немислимо да се случи това, което се случва в момента. А то се случва: пръстите придърпват китките, протягат се ръцете, обвиват тънкия кръст на момичето, а нейните прегръщат шията на младежа. И миг след това той вече знае какви са на вкус нейните устни. И миг след това тя знае, че всичките й сънища са били... истина. Тяхната обща свята и невероятна истина.
Обичам те, драконче.
И аз те обичам, драконче.
И защото Слънцата дават живот, затова казваме някому: слънце мое, за да изразим обичта си към него или нея...
Битието следва да се възприема, то не се обяснява. ... Далеч по-полезно е съзнанието да се издига към осмисляне на Всемира и явленията в него, вместо някакъв груб и ограничен модел на света да бъде свеждан до плиткото ниво на съзнанието.
...Обичта и щастието нямат минало или бъдеще. Те са сега! Като живота ... живеем сега!
...Първият закон ...
Закон трети: спътници да са ти Любовта, Възхитата и Любознанието,
Нима бе възможно хората да умеят да се обикнат така, че да овладеят Вселенската сила и да Преминат?!
Прочетох я книгата и бързам да си изкажа "експертното" мнение. Книгата е обезателно супер, с няколко трески за одялане. Както каза Dante в ревюто във forestofmagic има прекалено много обяснения за света, които ми бяха честно казано досадни. И още.... ами това е. Всичко друго беше супер. Света на змейовете е много оригинален, просто съвършен. Радослав е пич, както и другите змейове. Четенето на книгата беше едно удоволствие, нищо че се кьорех на компютъра. Само ми е интересно как мога да науча какво се е случило със приятелите на Радослав и какво развитие са претърпяли. Имаше някакви подхвърлени трохи, но не разбрах почти нищо от периода, който е изминал от "Да пробудиш драконче" до началото на Слънцето.
като цяло книгата ми хареса, въпреки че на места е тежка за четене, а автора става многословен.
а за това какво е искал да каже автора, не знам, още на времето в часовете по литература се чудех как очакват да знам какво бил искал да каже автора.
на мен ми се стори малко мизантроп (в стил уининимите на суифт), а стила му понякога ми напомняше за лукяненко.
имам повече забележки по отношение на "електронното" издание.
това изобщо не е електронно издание, а заготовка за отпечатване, все едно някой ще си го печата.
пдф е възможно най-неподходящия формат, раздут, бавен, освен това конкретния файл е подготвен като за отпечатване, не като за четене от екран. не можеш да регулираш размера на страниците, няма съдържание и препратки.
на практика не може да се чете на малък екран телефон или пда.
Тъкмо завърших Слънцето и мнението ми е... Тази книга просто ТРЯБВА да се чете. Направо като задължителна литература. Просто трябва, не че не мога да обясня защо с думи, но не знам чак докъде може да се проточи писмото. Защото книгата е ГЕНИАЛНА сама по себе си. Защото си има митология, има си уруруйчета, има си халичи, има си прелети, има си атълани, има си Райко и Янкул (имената им не престанаха да ме радват). Защото позволи на хората, на Венета, Северин и Ясен, на Димитър и Елена, да се докоснат, да осъзнаят и да разберат, в смисъл на да са съгласи, с шарканското, със змейското, с НЕДОСТИЖИМОТО. Дичо и Верена, като две противоположности, които се привлякоха през епохи и препятствия, през мъки и тегоби, символ на неперфектната, но истинска, чиста, искрена и дълбока любов. Не любов, ОБИЧ. И Иван - Крилан, горкият, отхвърлен, тъжен, сам... но не изцяло. Най-силният момент за мен, от цялата книга, беше, когато Алванд му се развика. Ех, по дяволите, какво нещо е това приятелството, извън времето. Въпреки това разделите са мъчни, но няма как да се избегнат. Бих избрала Алванд, той просто прекалено много ми напомня на един познат. Този змей беше моят герой, моят любим персонаж. Аз бях казвала на Валентина Димова, че не харесвам и не се привързвам към герои принципно, но към този шаркан бях изцяло съпричастна.
Другите части по какъв точно начин за свързани с поредицата, какво се случва най-общо в тях?
И искам да благодаря на Николай Теллалов, задето беше така добър да ме заведе на Кашеп, макар и за малко...
Летете високо и не спирайте да се издигате!
С Драконче историята започва. Верена преминава в Долната земя, Радослав
тръгва да я последва.
В "Царска заръка" се описва ефектът от пребиваването на Верена в
човешкия свят - за нея идва човек от нейното време, по следите й душат
разузнавателни служби и правоохранителни органи...
В "Пълноземие" Радослав попада в паралелна вселена с алтернативна история.
Ако всичко върви добре, за Алванд отдавна съм предвидил самостоятелна
книжка-клонинг...
А за Слънцето - определено ще дам финален коментар, когато я прочета. Сигурна съм, че ще стане една от книгите заедно с книгите-игри и нещата на Светлинките, които разпространявам. Не може човек, който се смята за литератор, писател, пък и добър читател, да не прочете тази книга. Твърдят, че нямало добри български писатели в момента - абсолютни глупости! Историята може в крайна сметка да не ми хареса, но пък личи си колко много труд е това, каква занимавка, какви познания и въображение, а и нали каза, че на два пъти е започвана отначало? Не си струва да се държи по лавиците в книжарниците, трябва да се купува и чете, това произведение трябва да бъде уважено. Изобщо писано ли е нещо подобно от българин досега? Постоянно ми идват в главата сравнения с Властелина като обем на измислени факти и фантазия, толкова много неща. А и е написано някак си очарователно, някак си живо. Почувствах, че войната наистина е голяма скапания през очите на Радослав, направо ми стана мъчно за всичките, които загинаха в битката. Продъни се небе, продъни се... И небето се продъни.
Ако трябва да отговоря с 2 думи: Хареса ми. Дотолкова, че си потърсих и електронната версия на “Да пробудиш Драконче” във FB2, прочетох я и нея снощи и имам все още силното желание да тествам новите възможности за плащане в сайта на Човешката библиотека, за да потвърдя удоволствието си и от “Да пробудиш Драконче”…
“Слънце недосегаемо” направи едно боледуване приятно. Кашепските наречия ме затрудниха, а Приложението малко ме обърка, но… това са дребни кахъри, които ще отстраня при следващия пре-прочит – надявам се вече с добре форматирана електронна книга и без висока температура
И още нещо, за всеки, който не е чел предишните книги и се колебае дали ще разбере за какво става въпрос: ”Слънце недосегаемо” може да се чете и напълно самостоятелно. Признавам, че обичам да чета поредици отзад напред, но в случая историята не губи нищо, а позоваването на минали събития е съпроводено с достатъчно добро припомняне на същите. Пробвайте смело, приключението е гарантирано
"Понякога човек е толкова дълбоко погълнат от ежедневните, често и злободневни грижи, че забравя да се оглежда за наистина важните неща. За мен едно от тези неща е "Слънце недосегаемо" на Николай Теллалов. Ако някой не е чел предишните три книги – “Да пробудиш драконче”, “Царска заръка” и “Пълноземие” – може да ги потърси. “Да пробудиш драконче” може да бъде достъпена от сайта на Човешката библиотека. Но първите три книги не са необходими, за да захванете Слънцето. Романът е практически самостоятелен.
Няма да разказвам сюжета, а само впечатленията си от книгата. Защото именно впечатленията са тези, които ни карат да търсим и да четем. Това, което извличаме от даденото четиво. Което допълва и обогатява вътрешния ни свят.
Единственото, от което се страхувам, докато пиша следващите редове е, че няма да мога да успея да обрисувам с думи това, което наистина ме впечатли в романа. Отделните параграфи, които ме накараха да оставя книгата до мен и да се замисля, да добавям късчета към разбиранията си за живота, да се издигна и да съзерцавам. Много по-способни от мен са го направили в първите няколко страници от романа.
Някъде прочетох сравнение на “Слънце недосегаемо” с “Властелина на пръстените”. Не знам доколко книгата на Николай Теллалов може да се нарече епична (така и не успях да прочета Властелина), но със сигурност обхватът ѝ е такъв. На първата страница под заглавието пише (роман – изповед), което до голяма степен е вярно, но далеч не описва огромността и съдържателността на четивото. Гамата от разбирания и култури, събития и чувства е като вихрушка – не се съпротивлявайте, а я оставете да ви отнесе и издигне нагоре, към Слънцето. Нагоре, където светът сякаш може да се побере в дланите на ръцете и където всичко изглежда по-чисто и невинно, по-мъдро и свободно. Поне така се почувствах аз, докато разгръщах листите на романа.
“Слънце недосегаемо” е образец за Истинска книга – магически слова, които са вкопчили в извитите символи на писането къс от душата на автора. Едно живо, дишащо, излъчващо топлина, симпатия и състрадание същество, което живее между кориците на романа. Без значение точно какви са началото и краят, Слънцето е едно пътешествие, изпълнено с приключения и приятни изненади. Не пропускайте да го прочетете, дори на места да ви се стори пренаситено или объркващо. Пътуването през страниците наистина си заслужава. Кой знае, може би на края ще откриете Своя път…
С творчеството на Николай Теллалов се запознах съвсем случайно чрез клуба за фантастика в Дир.бг през далечната 2001 г. Прочетох историята за дракончето on-line. Историята на Радослав и Верена ме трогна, също и заради представянето на тъгата на автора относно мутренската и грабителска действителност в България. Та на кой свестен човек не му се би искало да познава едно драконче, което да разчисти шайката мафиоти, които за жалост все още действат по нашите земи. След това успях да си купя "Царска Заръка" и "Пълноземие", (дракончето беше тотално изчерпано на всички места където го търсех, все още го нямам). Може би авторът трябва да се замисли за второ издание Но да се върнем към "Слънце недосегаемо". "Слънце недосегаемо" е логичният завършек на най-добрата българска фентъзи сага. Въпреки че авторът дава някои нови сюжетни линии в края на книгата: като например какво точно се случва с Лъчо, Елица и Витан На места в книгата малко в повече ми идваха обясненията за живота на долната земя, структурата на армията и езика на различните народи, но разбира се все пак това е решение на автора и бих се съгласил че подробностите дават повече достоверност. Разбира се авторът виртуозно преминава от приключенията на Радослав, към приключенията на двама Дракони по родните земи в сегашно време. Харесва ми когато дракони ритат мафиоти Както вече казах, тази книга, а и цялата поредица е задължителна за всеки български (за сега) любител на фантастиката.
Поздрави и Благодаря, Шаркане (очаквам историята на Лъчезар поне )
Радославъ
Николай Теллалов wrote:интересна новина (чак сега я научавам)
нали помниш уруруйчето от "Слънце недосегаемо"? Е, намерили са останки на такова същество: http://macroevolution.narod.ru/kurochkin2.htm при
това още отдавна, през 2002-2003.
Не го знаех, просто бях измислил това животинче.
А то го било имало... при това не само един вид.
http://en.wikipedia.org/wiki/Microraptor
http://en.wikipedia.org/wiki/Cryptovolans
http://www.skewsme.com/images/microraptor2b_c.jpg
http://www.ndsu.edu/pubweb/~ashworth/we ... 2-f1.2.jpg
много особено усещане, когато се натъкнах на рисунката...
Users browsing this forum: CCBot and 0 guests