Ура Гора и приятели представя два семинара + дискусия:
Пермакултура в действие - дизайн на устойчиви общности
Пермакултура и Социокрация - алтернативен модел за взимане на решения
Водещ: Ракеш “Rootsman Rak”- учител и практикуващ пермакултура.
Център Идея Вита, София
Вторник 24 и сряда 25 Февруари 2015 г.
от 18.30 - 21.30
Вход свободен - дарение на добра воля. // на английски с превод на български
http://www.idea-vita.com**********
Пермакултура в действие - дизайн на устойчиви общности
Семинар и дискусия върху всички системи през призмата Пермакултура
Как можем да използваме пермакултурата като инструмент за проектиране, за да създадем заедно цялостна система за поддържане на нашите нужди в хармония с тези на останалите около нас и с тези на планетата?
Как подобряването на средата, която обитаваме физически, ни помага да развием нашите човешки социални системи?
И как всичко това може да бъде постигнато с по-малко енергия, време и работа и повече радост, отколкото можем да си представим?
Този разговор и дискусия с водещ Ракеш “Rootsman Rak” ще разгледа пълния потенциал на Пермакултурата като нещо повече от градинарство. Когато включим всички елементи от цялата система – вода, енергия, постройки, отпадъци, транспорт, общност и търговия..., ние имаме способността да създадем една изобилна, устойчива и гъвкава система с ниски разходи за поддръжка.
Започваме с преглед на принципите за проектиране в Пермакултурата и продължваме с детайли за различните ситуации, където можем да ги приложим. Това ще ви бъде полезно, ако току-що научавате за тази тема или сте готови да прилагате и развивате ваша пермакултурна система - от градски общностни проекти или градина на вилата за уикенда до основаване и стартиране на нова общност.
Как да планираме бъдещето с оглед на новите модели на човешкото общество в еко селищата, но да продължаваме да бъдем издържливи и самодостатъчни в настоящето? И в преходните стратегии – как можем да използваме ресурсите и възможностите в традиционните селища и градове, за да работим заедно за нови форми на общество? Как да учим, работим и търгуваме на принципите на грижа за земята, грижа за хората и споделяне на изобилието?
******
Пермакултура и Социокрация - алтернативен модел за взимане на решения
Разговор и дискусия за практическото приложение на социокрацията
Сряда, 25 февруари 2015 г.18,30 – 21,30 ч.
Искате да работите по-резултатно в групи?
Да взимате по-добри решения заедно?
Да насърчавате прозрачността и яснотата?
Да дадете възможност за изява на всеки член от вашата организация/общност и да засилите демократичното ръководство?
Да подготвите вашия бизнес / фирма / общност за променящия се свят?
Открийте Социокрацията ~елегантният и ефективен начин за динамично управление на организации ~ с Ракеш „Rootsman Rak”.
Този разговор и дискусия ще се фокусират върху уловките и обичайните проблеми, които се срещат при съвместното взимане на решения. Също така ще търсим отговор на въпроса как социокрацията се справя при възникването на конфликтни ситуации. Ще разберете защо толкова много общности, напредничаво мислещи училища и компании, притежавани от работниците, използват социокрацията като техен предпочитан метод за управленска структура и за взимане на решения.
Какво е социокрация?
Социокрацията е система за управление, която използва решения, взети въз основа на съгласие, и организационна структура, основана на кибернетични приципи. Социокрацията се развива като нов метод за управление на бизнеса, но тя се прилага и в различни видове организации с нестопанска цел в обществена или частна полза, в общностни организации и в професионални асоциации.
Според дефиницията и приложението си в социократичните организации, съгласието е един по-резултатен начин за взимане на решения, отколкото автократичното взимане на решения, защото защитава способността на всеки член от организацията да работи ефективно за общата цел. Освен това този метод за взимане на решения допринася за изграждане на доверие и разбиране между хората. Целта е да се намалят конфликтите и да се улеснят ефективните действия. Процесът за постигане на съгласие възпитава участниците как, вършейки работата си ефективно, да се съобразяват и с нуждите на останалите членове на организацията/общността.
Процесът за взимане на решения, точно дефиниран, основан на достатъчно събрана информация, и с поддържана добра дисциплина, помага на организациите да останат съсредоточени и да преминават бързо от внимателното преглеждане на въпроса към взимането на решение. Структурата, основана на обратна връзка между отделните кръгове и включването на всички членове на организацията в процеса за определяне линията на поведение, осигурява единна организация.
Принципите на социокрацията вече се прилагат по целия свят - в корпорации, малки бизнеси, частни болници, колежи, еко селища и кооперативно обитавани общности, религиозни организации, частни училища и интернационални професионални и образователни организации.
За водещия/фасилитатора:
Ракеш Рутсмен Рак.
Ракеш идва от Англия. Той преподава и има опит в създаването на проекти как да живеем, така че да намалим въздействието си върху околната среда. Неговите специалности са: постигане на устойчивост на една общност, пермакултура, създаване на гора-градина и начини на отглеждане на храна с минимална човешка намеса. Той е работил като консултант на няколко проекта за общности в Лондон и из цяла Европа и е преподавал в много държави по света. Ракеш превръща своята дислексия в предимство, развивайки талант за наблюдение и умения за нови методи на учене и обучение. В ранна възраст основава успешна компютърна консултантска фирма и след като достига финансова независимост, придобива умения на хомеопат и йога учител, които използва в хуманитарните проекти на “Ананда Марга” за подпомагане в Африка, Азия и Източна Европа. Заедно с пермакултурата Ракеш се фокусира върху човешките умения за комуникация и планиране, толкова необходими за успешните общности.
http://www.ecologicaldesigns.co.uk