Кал wrote:А фантастични книги обичате ли? Ако да – моля включете се в анкетата, която правим вече повече от година:
http://choveshkata.net/blog/?p=2558
Трябват ни поне сто участия, за да има смисъл да обобщаваме и публикуваме някакви резултати.
Така че – предайте и нататък. :)
(На мен ми се струва, че списъкът с хубава родна фантастика сам по себе си е достатъчен резултат – ама някои участници ни натискат за ОЩЕ... :D)
Ренета Кирова wrote:каква е целта на проучването?
Кал wrote:Да обобщим любимите фантастични книги, писани от български автори. По-точно и честно: любимите на читателите към 2013-а – или когато се съберат въпросните 100+ анкети.
Ренета Кирова wrote:Имам идея за формата на анкетата и за скалата на оценяване. Мисля, че анкетата ще се попълва много по-лесно и ще има много респонденти (отзиви), ако е направена в по-различна форма.
Кал wrote:Може да ни пратите новата форма на дадения имейл в описанието на анкетата. Проблемът е, че веднъж вече сменихме формата на анкетата, а участниците рядко имат търпение за второ попълване. Затова моля да помислите как новата форма да бъде съвместима (като съдържание и метод на оценяване) с предишната.
Ренета Кирова wrote:Определено не става дума за ново попълване, тук трябва компетентно да се нанесат вече получените резултати в подходяща програма, а самата анкета да е в онлайн формат - има такива възможности. Новопопълнените анкети, които според мен ще са десетки и стотици, просто ще се добавят към вече получените и ще имате една много широка извадка. В допълнение може да се добавят и въпроси с допълнителна информация за респондентите - демографски данни, социологически х-ки и др. желани от вас данни.
Кал wrote:За съжаление, всяка онлайн анкета подлежи на „изкривяване“ – убедили сме се в това многократно през последните години (и като потърпевши, и като активни участници в „изкривяването“ на различни класации – често за да проверим доколко са се подсигурили администраторите им, а оттам и доколко може да се вярва на резултатите им въобще). Все още не е измислена технология, която може да пресява „мъртвите души“: фиктивни гласове, зад които не стои отделен човек.
Затова оставаме с варианта „попълвате и ни пращате на имейл – а ние проверяваме дали сте реален човек“. Става по-бавно, но не сме открили друг сигурен начин.
(Впрочем голяма част от анкетите са попълвани и на живо, по различни фестивали и събори.)
Ренета Кирова wrote:Защо не предложите резултатите от анкетата на заинтересовани организации? Кои организации може имат интерес?
Кал wrote:Аз съм участник в българския фантастичен фендъм: неформалната общност на почитателите на фантастичната литература (и изкуство въобще). За всеки от нас тези резултати (би трябвало да) представляват интерес.
Но кои организации имате наум, Ренета?
Ренета Кирова wrote::) нямам наум никакви конкретни организации. Технологията на едно проучване предполага да има заинтересована страна, поръчител, цели на поръчителя, цели на проучването, изследователски хипотези, изводи, бюджет. Ако няма конкретна заинтересована страна - поръчител, може да се предположат няколко и да им се предложат резултатите. Може да се предели цена, а може да се договорят други ползи.
Кал wrote:Ренета: подозирам, че говорим за различен тип проучвания.
„Човешката библиотека“, която (формално) води това допитване, е фондация – тоест организация с идеална цел. Проучването се извършва изцяло доброволно и изцяло за „полза роду“. Една възможна полза от него е чудесният списък с вече близо 300 фантастични книги, който участниците ни помогнаха да сглобим. Всеки заинтересован читател би могъл да го разгледа – и да намери вътре нови книги за себе си. (В повечето случаи заглавията са отдавна изчерпани и могат да се четат свободно в chitanka.info.)
Надявам се, че изясних идеята. :)
Ако няма широко участие в допитването – загубата е само и единствено за българските читатели.
Users browsing this forum: No registered users and 0 guests