Отзив на Александър Драганов в Цитаделата:
Колекцията сборници от поредицата "Алманах ФантAstika" на Атанас П. Славов, Човешката библиотека и столичния клуб за фантастика "Иван Ефремов" отдавна са се превърнали в традиционно издание, което най-запалените фенове на жанра очакват с нетърпение. В тях винаги има интересни колекции от нестандартни фантастични творби и публицистика, които образуват невероятно ценни и от историческа гледна точка издания. За мен е особено удоволствие, че и "Цитаделата" намира своето място там, както е и в новото издание, излязло на 17-ти март на специална премиера в ДК "Средец".
"ФантAstika 2013-14" е обзор на фантастичното от последните две години. Началото на сборника е с признание от съставителя Атанас П. Славов за смисъла на тази книга, последвано от трогателно есе на големия Рей Бредбъри, в което той защитава научната фантастика и нейната роля в литература.
Следва поредица преводи от различни автори като Алфред Бестър, Дейвид Брин и няколко руски творци, като основният фокус обаче е юбилеят 90 години от рождението на Итало Калвино, най-големият от италианските автори на научна фантастика. От него има три истории, а също и коментар от наши писатели за творчеството му.
Следва секцията "Български фантасти", където са публикувани творби в памет на отишлия си скоро от този свят Иван Хаджиев. Освен него има разкази от Йоан Владимир, Вал Тодоров и Янчо Чолаков, като се забавлявах искрено с творбата на Йоан Владимир, която е мощно античалга и антимутра. Не са забравени и творби от по-млади автори, намерили място в сборника.
Нататък има произведения, обобщени в симпатичното име "Фантастихия" и "Фантастология", ревюта на фантастични книги, сред които най-голям интерес буди подробния поглед върху "Сивият път" и "Забравени сказания" на Любомир Николов - Нарви и направлението "БГ Книгопис", в което Дилян Благов добросъвестно е събрал всички български фентъзи, хорър и фантастични книги, излезли през последните две години на хартия.
Следват рубриките "Визионария" и "Кинотавър", като най-интересното там е прегледа на фантастичните сериали с критики от Атанас П. Славов и подробното разглеждане на "Облакът Атлас" на Анди и Лана Уашовски, направено от Калин Ненов.
Подир тях е рубриката "Футурум" за фантастични идеи, а после е и нашия ред. В секцията "Откъде идваме" различни клубове и фен организации намират място, там е и "Цитаделата", от която изпращам три ревюта - на "Malekith", първата книга от сказанието на Гав Торп за Раздялата на елфите от Warhammer, "Once in a Blue Moon", с която Саймън Р. Грийн слага точка на поредицата за Хоук и Фишер и много скъпата за мен "The Song of Achilles" на Маделин Милър, преразказ на класическия Омиров епос "Илиада" с нестандартна гледна точка.
За десерт е оставена хумористичната част "Присмехулник за убиване".
Новият фантастичен алманах блести освен със съдържание и с прекрасното си оформление, с красива корица и хубава бяла хартия и със сигурност е едно четиво, което има място във вашата читателска колекция. То може да се поръча от "Човешката библиотека" или лично от автора Атанас П. Славов.