Гостува ни: Българският средновековен костюм

Приятели 🙂

Наскоро получихме писъмце от Калина Атанасова (известна в Интернет и като Бъдъмба):

… преди около две години те бях питала можеш ли да ми помогнеш с издаването на книга за българския средновековен костюм. Е, до издаване явно никога няма да стигна, но поне направих сайт – http://badamba.info/ Лошото е, че усещането съвсем не е като от книга, хубавото е, че мога да си го пълня с картинки и инфо когато си искам.

Сега да бръкнем там и да измъкнем…

… една картинка…

Схема за одежди на Ирина Комнина от "Св. Архангели" в Костур

 

… и още една…

Възстановка на одеждите на Ирина Комнина и Михаил II Асен

Запалиха ли ви? Разгледайте Българският средновековен костюм, за много (много) повече. 🙂

(И ако думата “издаване” е запалила още нещо – споделете го с Калина. 😉 )

2 коментара за “Гостува ни: Българският средновековен костюм

  1. Прилика с потури и пояси не би и могло да има – в нашия костюм те са турска заемка и се появяват след 14ти век. За паралели и сходство трябва да се гледа белодрешната носия, която е по-старинна от чернодрешната.
    Етнолозите извеждат доста елементи на народната носия, особено женската, от средновековието, но началната и крайна фаза на едно и също нещо не е задължително да си приличат от пръв поглед 🙂

  2. Винаги ми е било интересно да знам как са се обличали хората през Средновековието, защото този период за България е относително тъмен в етнографско отношение.

    Без да съм специалист по “народни носии”, но не намирам никаква прилика или приемственост между средновековните одежди (напр. на простолюдието) и потурите, поясите и калпаците запазени до днес.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Към началото