Наблюдаващи, свързващи и пишещи приятели (:
Честит празник на будителите!
Попадали ли сте на разкази, които истински ви вдъхновяват (пробуждат :)) да се замислите за връзката ни с целия свят отвъд човека и човечеството? Или дори да се задействате, за да я заздравите? Самите вие писали ли сте такива?
Ние от Човешката библиотека ви каним да ни споделите тези текстове.
Копнеж за зелени разкази (ама наистина)
Разказите, за които копнеем:
1. Показват как взаимодействаме със и се грижим за света отвъд самите нас (природата) – в миналото, настоящето или бъдещето; без значение от жанра.
~ Няколко чудни образци са Occam’s Scalpel („Скалпелът на Окам“) на Теодор Стърджън и To Fell a Tree („Да повалиш дърво“) на Робърт Ф. Янг. От българските автори веднага можем да посочим „Братята от Левса“ на Александър Карапанчев и „За вятъра и другите природни пиршества“ на Любомир П. Николов.
2. Са дълги до 90 хиляди знака, включително интервалите.
~ Ако са по-дълги, няма да ги отхвърлим автоматично, но ще ги четем най-накрая – само ако ни остане време.
3. Отговарят на критериите за включване на един текст в поредица „Човешката библиотека“. В частност:
3.1. Няма проблеми, ако вече са се появявали другаде – стига да разполагате с правото да ги публикуваме отново.
3.2. Вие решавате дали да бъдат подходящи и за по-млади читатели. За нас това би било преимущество.
4. Спазват следните технически изисквания:
4.1. Записани са в RTF, ODT, TXT, DOC(X) или друг подлежащ на редактиране формат. (Тоест – не PDF.)
4.2. Анонимни са: не съдържат нищо друго освен заглавието и текста на разказа.
4.3. Целият текст, включително заглавието, е с шрифт Times New Roman, големина 12, нормална разредка (Line spacing: single).
~ Ако ви е необходим повече от един шрифт: вторият, третият и т.н. шрифтове са по ваш избор. Имайте предвид обаче, че е твърде вероятно да не успеем да ги запазим при издаване, особено в електронен вариант.
4.4. Заглавието на текста е центрирано.
Всички По-желани (отличени от журито) текстове ще бъдат включени в първата антология „Зелени разкази (ама наистина)“, която ще издадем през пролетта на 2015-а. Изданието ще бъде електронно. Хартиена версия ще направим само ако съберем достатъчно поръчки. Разбира се, ще отпечатаме книгата на 100% рециклирана хартия. 😉
Антологията ще е международна – с участие на англо- и рускоезични автори. С огромна радост съобщаваме, че един от участниците ще е Дейвид Брин. Този Дейвид Брин. 🙂 🙂 🙂
60% от приходите от е-книгата и 18% от приходите от х-нигата ще се разпределят пропорционално между авторите и преводачите. (Останалите са за редакторите, коректорите, художниците и оформителите; а при хартиената версия – и за печатницата и разпространителите. Фондация „Човешката библиотека“ е нестопанска организация, тоест не получава печалба от изданията си, а мисията ни е максимум от средствата да стигат до творческите участници – тези, които създават книгите.)
Срок за участие: 30 декември 2014.
Текстовете – до 3 на брой, в различни файлове – изпращайте на пощата ни: poslednorog -в- gmail-точка-com. В самия имейл ни пишете:
- двете си имена
- откъде научихте за Копнежа
Журито се състои от участници в Човешката библиотека, които имат опит в природопазещото ни движение – или жив интерес към целия ни свят.
Следете тук за промени. Питайте. Четете. Пишете. Грижете се. 🙂
Копнеещо и празнично,
За ЧоБи: Кал)
Мили участници в Копнежа за зелени разкази (ама наистина):
Благодарим ви за текстовете! И ви желаем една още по-раззеленена, още по-плододайна нова година. 🙂
Докато чакаме резултатите (по някое февруарско време), подръпвам вниманието ви към редакторската работилница, която ще проведем от 31 януари до 3 февруари във Велинград:
http://choveshkata.net/blog/?p=5160
Имаме и още една, която водим онлайн, постоянно:
http://www.choveshkata.net/forum/viewtopic.php?f=47&t=747
Дори да не се запишете, пробвайте упражненията насаме. Или с приятели. 😉
Защо са важни тези работилници? Мислех си пак по тоя въпрос, когато обявявахме резултатите от Копнежа ни за човечни книги:
http://choveshkata.net/blog/?p=5171#comment-39503
На вдъхновение!
Виолета, драго ни е. 🙂
Нямаме възрастови ограничения – нека участват. (Но и „летвата“, която ползваме тук, е една и съща за всички. За сметка на това през януари ще обявим следващия си Копнеж за растящо творчество. Там се съобразяваме с възрастта на участниците. :))
Имейла ни го има в „скрита“ форма в условията. За да го разкриеш, ползвай жокера в предния ми отклик. 😉
Здравейте уважаеми организатори на конкурса,
Аз съм ръководител на Литературно ателие “Компас” от гр. Карнобат на ученици до 10ггод. Тъй като не видях възрастово ограничение за участие в конкурса за зелени разкази , искам да попитм мже ли да се включат и моите малки творци в него. и ако е възможно бихте ли ми пратили имейл, на който да ви изпратим нашите опити.
Значи някой хвана закачката… 😀 😀 😀
Деси: за да получиш истинския ни имейл адрес, трябва да смениш „ -в- “ с @ (и „-точка-“ с .).
Когато я публикувате, поне й сменете името на тая антология. Че от сиела имат вече три такива антологии – https://www.goodreads.com/search?utf8=%E2%9C%93&query=%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8+%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B8
На мен ми дава невалиден адрес. Не мога да изпратя разказа.
🙂 🙂 🙂
Как се радвам, че ви има!
Не. 🙂
Има ли възрастово ограничение за участие?
Много хубава инициатива. Може и аз да изпратя нещо. 😉