Аниме-й!

Here be unicorns. И музика и филми, вдъхновени от човешките ни книги. И всичко, дето ви е на сърце, ама не може да се побере в ^такива^ тесни теми...

Re: Аниме-й!

Postby erejnion » Mon Feb 01, 2016 2:35 am

Айде нещо различно този път. Новият сезон, аниметата започнали през изминалия месец. Звездичката означава че все още го следя.

*Active Raid: лековат екшън от създателите на Code Geass. Не е особено умно, но... ъъ... абе някак си го чувствам доста като нещо на Широу, което е добре. Ще видим точно какъв плот ще завърже, но засега е супер приятно.
Ao no Kanata no Four Rhythm: много плоско. някак си се опитват да съчетаят "меланхолията на островите" с "ами ако моем да летим" и с "обикновено спортно аниме". Не се получава нищо, и само една героиня е приятна.
*Boku Dake ga Inai Machi: Това е... супер умно направеното аниме. Препоръчвам го с две ръце.
Bubuki Buranko: таймскип в първия епизод. Преди таймскипа относително тъпа предистория. След таймскипа нищо не е ясно какво става, и всички герои изглеждат досадни малчовци, които ще се бият на живот и смърт щото чууни, не щото нещо друго. Пф. Поне анимацията да бе добра, а тя...
*Dagashi Kashi: перфектна адаптация на мангата. Заслужава си отвсякъде.
*Dimension W: още се хиля като идиот на сетинга: човечеството е изобретило метод по който да извлича електричество от Тъмничните Измерения. Освен това се хиля като идиот на оупънинга, където главният герой прави един кратък танц. Все едно гледам някакъв чичо преминал преди няколко години през криза на средната възраст да танцува. Та да, гледайте го ако имате време.
Divine Gate: Ни ма запали. Твърде посредствено, и не е забавно в опитите си да е сериозно.
*Hai to Gensou no Grimgar: оох, това е красиво. Неудачници живеят живота на неудачни герои първо ниво във фентъзи pen and paper игра. За два епизода и половина едвам успяват да убият два гоблина.
*Харучика: Това е... учудващо приятно. Може би факта че главното момче е гей разбърква достатъчно калъпа че да ми е интересно.
*Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! - BEST COMEDY SINCE FOREVER MUST-WATCH FOR EVERYBODY
*Koukaku no Pandora: Нали знаете че автора на Ghost in the Shell е перверзник и че автора на Ексел Сага е идиот? Е, представете си какво става като двамата обединят сили. 1:1 с мангата си, в добрия смисъл на думата.
Luck&Logic: ни ма спечели. не знам, даже не успя да ми задържи вниманието достатъчно че да си спомням много от първия му епизод.
Musaigen no Phantom World: не знам, но само на мен ли ми иде да хвърлям неща ако някой ми започне аниме с такава философия? Деба и KyoAni, преебаха и краят на Chuu2 точно по същият начин.
Nurse Witch Komugi-chan R: this is a fucking disgrace, please kill me now
*Prince of Stride: Alternative - красота, която прави спортните елементи направо интересни. това е много, идващо от мен.
Saijaku Muhai no Bahamut: не че мога да се оплаквам от анимацията на Ориндж, ноооо.... мога да се оплаквам от всичко останало.
*Schwarzesmarken: Питали Радио Йереван труповете на БЕТА стават ли за ядене. Радио Йереван отговорило "Толкова са гадни на вкус че само англичаните могат да ги ядат."
Да, този виц наистина се появява във Шварцесмаркен. Трябва ли повече да ви убеждавам да гледате този мастърпийс?
*Showa Genroku Rakugo Shinjuu: Съдържа огромно количество ракуго истории, има хубава анимация, главният герой е току-що излязъл от затвора, и историята е приятна и не е драматична в име на драматичността. Иначе казано, гледайте го.

По-кратки неща:
*Nijiiro Days: това е учудващо не-хомо. Приятен слайс ъф лайф.
*Ojisan to Marshmallow: приятна кратка комедийка
*Sekkou Boys: трябва да гледате поне първият епизод.
*Teekyuu: still the best anime ever, deserves a special place even after I skipped mentioning all other new seasons of stuff.

This post by erejnion received thanks from:
Кал (Mon Feb 01, 2016 9:02 am)
Rating: 9.09%

erejnion

Has thanked: 9 times
Has been thanked: 32 times

Postby Кал » Tue Mar 29, 2016 8:48 am

Темата в тоя запис на Tobias Cornwall не е толкова за анимето, колкото за типовете герои в художествените истории и отношенията помежду им.

Оттам и моето включване:

Kal wrote:A great example of a sensitive male protagonist matched with a tomboy can be found in _Rakudai Kishi no Cavalry_, a recent 12-episode anime. Actually, Kurogane is one of the most unusual male MC, given his gentle and helpful nature. (But he does have a core of steel ... which makes him even more unrealistic, perhaps? I don't know: I believe we _can_ strive to become someone like that, at least in some ways.)

This post by Кал received thanks from: 2
Adi (Tue Mar 29, 2016 11:08 am) • negesta (Tue Mar 29, 2016 4:00 pm)
Rating: 18.18%

Кал
Творчески директор

Has thanked: 7097 times
Has been thanked: 5540 times

Postby Broken Dragon » Mon Jul 17, 2017 1:01 am

Принципно съм доста слабо запознат с аниме културата, тъй като отскоро съм наясно със съществуването й и съм имал само скромен досег с огромния океан от заглавия.
Обаче бих искал да споделя по-долното с вас.

Kobayashi-san Chi no Meidoragon (Miss Kobayashi's Dragon Maid)

Уикипедия линк
TV Tropes линк
AniDB линк

Мнението ми за това аниме вече не е меродавно. Тъй като в моят личен живот то вече е със статут на Свещен Граал, нямам право да говоря, тъй като оценката ми е невъзможно да е с каквато и да е степен на обективност. Оставям линковете тук за posterity и за онези люде, които искат да видят нещо, което ме докоснало на ултра-безкрайно равнище.

Толкоз.

Скрит текст: покажи
На пръв поглед заглавието прилича на типичен yuri романс м/у нормална мацка и monster girl от клиширан фентъзи свят, цялото рамкирано в делнична slice-of-life драма, поръсено с обилна доза fanservice. Няма да се лъжем, то е и такова. За 13 епизода обаче, този първи (горещо се надявам и на други!) сезон разкрива интересни персонажи, създава превъзходна химия между тях и демонстрира завидно философски разсъждения на фона на иначе невинни моменти. Както и в други светли примери в аниме жанра, тук нещата също постепенно отиват от смешни към драматични, но cerebus syndrome-ът е изключително плавен и изпипан, за разлика от култови заглавия като Trigun и Cowboy Bebop. От своя страна, развитието на самите персонажи е на бая фино ниво, но разликите от това какви започват в началото и какви биват в края, са осезаеми. (С изключение на comic relief ролите) Вярно, cast-ът е камерен като състав, но това не мисля, че омаловажава постигнатото от сценария. А колкото до самата история - ами, клише е, но е клише done right - въпреки че е до болка познатo, въздейства.

След като изгледах анимето, седнах и го пуснах отново отначало. А това за последен път ми се случи с анимацията "Железният гигант" - преди 17(!) години. 'Nuff said 'bout personal experience.

А щом нещо такова може да ми случи благодарение на Miss Kobayashi's Dragon Maid... както се казва в един друг пост в тоя форум, 'sgotta be good.

Ще чакам нов сезон както фанатичен Валв фен чака Half Life 3.

И още нещо, това аниме е единственият сериал, на който гледам интрото и аутрото винаги до края. На всеки друг сериал, независимо колко гениален, независимо колко мега-епичен, щом минат три-четири епизода макс, почвам да скипвам. Тук седя и гледам като омаьосан. Или тая в себе си неподозирана изродщина, или има нещо beyond kawaii в intro/outro комбото.

ЕДИТ: Е, добре де, The Little Brave Toaster също беше insta-rewind, обаче съм го гледал (за пръв път) в същия възрастов период, така че не чупи прецедента....

ЕДИТ 2: Гледах за трети път. Това аниме вече официално е едно от най-любимите ми неща в живота.
Сигурно ще го гледам още N на брой пъти в близко бъдеще, преди да му се наситя.

ЕДИТ 3: Гледах Dragon Maid и с брат ми, който също много хареса анимето - тоест има още една препоръка! :)

Ех, ще гледам сега отнякъде да си набавя преведената манга... а ако успея да се уредя с Blu-Ray-овете на анимето, направо ще е супер.
IN ORDER TO RISE AGAINST THE TIDE, ONE MUST FIRST BE BELOW IT.

Аз съм графист, а не кечист.
(Ама вече разбирам и от кеч, ако трябва)

'Tis I, master of the first floor, aspirant to the last, the Broken Dragon.

Accepting reality since 2017

This post by Broken Dragon received thanks from: 2
erejnion (Sat Oct 14, 2017 4:21 pm) • Кал (Mon Jul 17, 2017 9:13 am)
Rating: 18.18%

Broken Dragon

Has thanked: 227 times
Has been thanked: 406 times

Postby erejnion » Sat Oct 14, 2017 4:20 pm

Ако ви се гледа нещо, тепърва почващо да излиза, ето предложение: Shoujo Shuumatsu Ryokou.

Явно е че творбата е рожба на характера на авторката, и че авторката има силен контрол и върху самото аниме (даже собственоръчно е анимирала целият ендинг). Затова нека опишем коя е авторката tsukumizu. С образование в точните науки, очевидно харесваща истории за лесбийки, и изобщо за сладки момичета, голям фен на Хидамари Скеч, и с известно количество депресия.

...абе, не съм сигурен колко мога да препоръчвам това аниме на хора, които не са като нея.

Между другото, много ми напомня на The Slow Regard of Silent Things. И двете са "експлорейшън" на останките на цивилизацията, в един и същи дух що-годе, само дето при Аури знаем за все още действащата цивилизация отгоре.

Кал (Sat Oct 14, 2017 4:40 pm)

erejnion

Postby Кал » Sat Oct 14, 2017 8:59 pm

Най-сетне гледам Steins; Gate, който още Нев ми препоръчваше навремето. Оказа се от случаите, в които анимето е по-лесно за преглъщане от визуалния роман. (Него го почвах няколко пъти... и всеки път издивявах как може да е толкова баааааавен. Само Fate/Stay Night ме е изнервял повече.)

Специална усмивка в сърцето ще запазя за „срещата“ между Окабе и Рука в епизод 18. От гениалния превод Screw all of you normalfags! до тъй пичовското It doesn't matter if you're a guy or a girl, you're still Ruka to me, епизодът е карнавал на веселието, ода на радостта...

Продължавам нататък.
Кал
Творчески директор

Postby Кал » Sun Oct 15, 2017 9:43 pm

Steins; Gate завърши симпатично, макар и не толкова силно, колкото тоя върхови епизод 18.

Сега почнах по препоръка на Наско Kado: The Right Answer... и съм зашеметен още от втория епизод. Толкова визионерска история не бях виждал отдавна. Всъщност в анимето не се сещам за нито една подобна.
Кал
Творчески директор

Postby Кал » Mon Oct 16, 2017 9:46 pm

Kado: the Right Answer се оказа such a right answer.

Нито един злодей. Нито една картонена изрезка. Уважение към възможностите и желание за разбиране към мотивацията на всеки герой.

Протагонист, който не само умее да говори, но и да слуша.

Зашеметяващ мащаб на въображението. Казва ви го човек, изгълтал „Хиперион“, „Реквием за Хомо сапиенс“ и „Розата на света“.

Сериозна наука. Сериозно сериозна.

Изумително нежни моменти насред интелектуалниченето. Като дланта на Сарака, която се материализира върху гърдите на Шиндо.

Най-истинската целувка в аниме. Започва в 13:40 тук.

И накрая: най-важното. Как се казва на английски „давам газ до ламарината“.

Put the pedal to the metal.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Кал
Творчески директор

Postby Кал » Fri Oct 27, 2017 9:58 am

Снощи догледах Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! (и двата сезона), по препоръките в миналогодишния списък на Свъ. Хилежът беше голям, особено в началото. Сценаристите не са пропуснали да се погаврят с ни една идиотщина от ролевите мултиплейъри. Но все пак не можа да надмине любимци като School Rumble или B Gata H Kei.

Aqua никога ли не носи бельо?

Преди това пък овършах първата половина на Say I Love You. Което беше: 1) пълно с целувки ( :shock: ) – още от първата серия; 2) съвсем сериозно. Даже май твърде сериозно... като започнаха да ми се повтарят ситуации, го изоставих. Но дава добро емоционално възпитание за гимназисти. Предполагам не само японски. ;)
Кал
Творчески директор

Postby Кал » Fri Oct 27, 2017 10:00 pm

Обаждам се на Мару и ѝ викам: Кажи аниме с много музика. И ако може, да си изплача очите.

Тя, след известно мислене:

Shigatsu wa Kimi no Uso (a.k.a. Your Lie in April)

Сега го гледам, слушам и очите си изплаквам... Душата си, душата всъщност.

Ммммм.
Кал
Творчески директор

Postby erejnion » Sun Nov 05, 2017 1:58 pm

Кал wrote:Снощи догледах Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! (и двата сезона), по препоръките в миналогодишния списък на Свъ. Хилежът беше голям, особено в началото. Сценаристите не са пропуснали да се погаврят с ни една идиотщина от ролевите мултиплейъри.

А какво мислиш на тема мястото на нашите герои в обществото? На мен по едно време почна да ми се струва че точно как отрепките ни си пасват с обществото в града е това, което най-много ми харесва в КоноСуба. Особено след последната OVA.

Нищо не разбираш. Дали Аква носи или не носи гащички не е от значение. Както мъдрите хора са казали едно време, https://www.youtube.com/watch?v=m3OpN7OctrQ

P.S. Този сезон бях сериозен, и съм взел решение за почти всичко новоизлизащо дали да гледам или не. Остават само Dies Irae и Infini-T Force. А, и да се реша дали ще гледам последното аниме на нишио или не.
P.P.S. Ами Нодаме, Кал? Беше ли гледал Нодаме?

Кал (Sun Nov 05, 2017 6:50 pm)

erejnion

Postby Кал » Sun Nov 05, 2017 6:57 pm

Понеже цялото градче си го представям като съставено от клетници като нашите хора, всъщност всеки си ми стоеше на мястото. ;)

БУАХАХАХА!

Нодаме не ми се гледа, понеже тая пролет гледах Tomorrow's Cantabile, корейската телевизионна адаптация... и даже мисля да ви предложа една серия от него на следващата киносбирка вкъщи. :)
Кал
Творчески директор

Postby erejnion » Mon Nov 06, 2017 12:25 am

Найс! Навит съм за Кантабиле. А за КоноСуба, не бих казал че всички са клетници. Всъщност, гледал ли си овите? Овата на втория сезон е що-годе точно на тази тема.

Между другото, току-що гледах новият епизод на Март Идва Като Лъв. Това бе сериозно впечатляващо. Хина е баси и силния характер. И, нали, не е просто силна, ами е силна по женскому. Въобще нямаше нужда да се притеснявам за нея.
И Шафт, знаейки точно какво анимират, са хвърлили огромно количество ресурси в този епизод, отделяйки го от така или иначе добре анимираното аниме в напълно отделна категория като качество. Това просто не се прави в индустрията, да бъдат хвърляни страхотни усилия във всяка една сцена, пълнейки целият епизод с детайлни и изящно изрисувани движения, без да са безсмислени, без да са там просто за да аниматорите да се фукат. Даже и КиоАни не мисля че имат подобни тв епизоди. Интересно колко ли време са работели върху този епизод. Сигурно с месеци.

Кал (Mon Nov 06, 2017 9:50 am)

erejnion

Postby Кал » Sat Nov 11, 2017 9:59 pm

Кал wrote:Обаждам се на Мару и ѝ викам: Кажи аниме с много музика. И ако може, да си изплача очите.

Тя, след известно мислене:

Shigatsu wa Kimi no Uso

Не помня да съм гледал друго аниме с толкова много катарзиси и толкова красив рисунък. На около две трети има малко боза, но през останалото време се държи високо и държи здраво. Чак не мога да повярвам, че героите са само на петнайсет.

Другото, което ме изненада, е, че въпреки всичките катарзиси (и плачещи герои) сълзите, моите си, не бяха толкова много. Както си говорихме с Purple, това е онзи тип катарзис, който те повдига, издърпва те от равното и заоралото, напомня ти да гледаш – поне понякога – и нагоре...

И сега? Сега накъде да гледам?

Препоръчаха ми Koe no Katachi...
Кал
Творчески директор

Postby erejnion » Fri Nov 24, 2017 2:38 am

Мангата на Koe no Katachi бе доста приятна, напомняше ми по добър начин на Onani Master Kurosawa. Не знам как е адаптацията. Сигурно въобще не се фокусира на нещата в мангата, които харесах, и пропуска доста, защото хората я хвалят. А аз не обичам мелодрамите, които "хората" хвалят.
Но ако ще четеш манга, погледни Onani Master Kurosawa първо.

Говорейки за манги, Mahoutsukai no Yome получава в момента страхотна адаптация. Има някои моменти, които са даже по-добри, отколкото в мангата. Кхъ-кхъ, някои. Та, ако сте в настроение за нещо супер приятно, което поради липсата на по-полезни описания ще нарека "смесица между Хари Потър, Красавицата и Звярът, и английска митология", имате какво да гледате.

Кал (Fri Nov 24, 2017 7:36 am)

erejnion

Postby Кал » Wed Dec 06, 2017 11:22 pm

Kamikaze Girls

Какво. За Бога. Гледам...

(Още съм на шестата минута, та си запазвам правото да го изритам оттук, ако не задържи нивото.

Защо при анимето ли? Защото – примерно – Casshern?)
Кал
Творчески директор

Postby Кал » Sun Jan 28, 2018 10:46 pm

Започва доста непретенциозно... но бойните сцени! О, бойните сцени!

(Особено тая в първи епизод на втори сезон... михихихих...)

Кал wrote:Откакто разбрах, че Блейк е протестърче като мен, ми стана по-мило. ;)

...

А ето този епизод е първият, който наистина ме разчувства:

https://www.youtube.com/watch?v=u7uU_tKYHiM

Заради разговора между Jaune и Pyrrha.

...

... което направи финала на volume 3 толкова по-разкъсващ...

...

Разговорът баща – дъщеря в https://www.youtube.com/watch?v=g91qG3qTaXE
е толкова мило неловък

...

Пети сезон – поне първата му половина
почти напълно се отказва от шеметната бойна хореография (може би Монти
е бил майсторът по нея?) и се отдава на дълбоки отношения.

Не че ми харесва по-малко така. :)

Сега с Мел чакаме шести...

П.П. Да, според мен е аниме. Но няма да спра да ви уважавам, ако мислите другояче.

This post by Кал received thanks from:
negesta (Sun Feb 04, 2018 3:13 pm)

Кал
Творчески директор

Postby Кал » Sun Apr 01, 2018 9:09 am

Питах Purple за аниме, чиито герои тя би искала за приятели. Препоръча ми Magi.

Нахвърлям впечатления от първи сезон:

Кал wrote:Първи любим момент в Magi – епизод 5: Spirit of maniacal love and
chaos, I command thee!

И аз искам един такъв spirit... :D

(Всъщност първият любим момент дойде малко по-рано, когато
старейшината на племето обясни на Аладин, че няма как някога да остане
сам, понеже е свързан с всеобщия Дух. Това ми е близко по линия на
собствените ми вярвания. Но горното ми е близко по линия на
хулиганския ми аспект, а точно той ми е по-потребен в момента...)

Кал wrote:Тоя сериал става все по-ориентиран към възрастните. Първо се намесиха
банкерите, сега и доставчиците на оръжия...

(Но на моменти прекалява със сериозността – имам нужда да редува с
повече забавни сцени, като момента, в който Алибаба си преглеждаше
раните. ;)

Кал wrote:Освен това е най-революционният, който съм виждал. За първи път някой
в средновековен свят решава да превърна монархия в република. Изобщо,
имам чувството, че сценаристите му се опитват да кажат доста неща и на
съвременните ни управници.

Кал wrote:Финалът на 17-и епизод е апотеоз на една сцена, в която съм си
представял как всички, които някога сме познавали и ни липсват, се
връщат при нас... връщаме се, за да усетим онова „заедно“, което сме
били през цялото време.

Не е чудно, че си изплаках очите на него...

Кал wrote:Не знам дали е защото забавих темпото на гледане, но епизод 18
(пристигането в острова-държава на Синбад) ми се стори една от
най-пищните красоти, на които съм попадал в аниме. От цветовете на
рибата на пазара до танца на най-сетне усетила свободата си
Моргиана... всичко е феерия. Еха...

Кал wrote:И после стигаме до епизод 19:

Крал Синбад бива обвинен в непристойно поведение с принцесата на Kou в
нетрезво състояние.

Синбад: You guys! Believe in your king! Come on, do you really think I
would get drunk and commit a crime while on a diplomatic mission?

(стена от каменни изражения)

Генерал 1: We do. We have no faith in you when you're drunk.

Генерал 2: Cause this happens every time. The complaints from girls
you've slighted are neverending.

Малко сладко генералче: There was even an old grandmother who
complained recently!

Не мога да спра да се хиля...

Втори сезон ще го отложа засега. Понеже имало вероятност да правят и трети, та искам да ги събера накуп.
Кал
Творчески директор

Postby Кал » Mon Oct 22, 2018 8:17 pm

И пак от Purple:

Kill la Kill

Ще трупам тук избрани сцени... вие, ако можете, ги гледайте. Споделеният смях е сголемен смях.

Буахахахаха... от 05:40 натам:

https://kissanime.ac/Anime/Kill-La-Kill ... ?id=116854

Ама Tsumugu...

https://kissanime.ac/Anime/Kill-La-Kill ... ?id=116856
(09:06)

... не се шегува...

https://kissanime.ac/Anime/Kill-La-Kill ... ?id=116856
(10:18)

<333

(И аз съм същият вкъщи. Само малко по-строен. :P )

Епизод 7 е първият социално поучителен.

И нещо специално за дамите: https://kissanime.ac/Anime/Kill-La-Kill ... ?id=116863 (09:53)

За истинската сила на приятелството: https://kissanime.ac/Anime/Kill-La-Kill ... ?id=116867 (06:13)

И за да не каже някой, че ви лишавам от причината защо този сериал е 17+: 08:15 в същия епизод

Съчетанието от музика и визия в https://kissanime.ac/Anime/Kill-La-Kill ... ?id=116868, 05:10... ех.

Разбира се, абсолютният апотеоз на сериала е сцената в 13:03 тук: https://kissanime.ac/Anime/Kill-La-Kill ... ?id=116875
Last edited by Кал on Fri Oct 26, 2018 10:24 pm, edited 4 times in total.
Reason: +
Кал
Творчески директор

Postby Кал » Wed Nov 14, 2018 1:00 am

Все Purple:

В пощата си Кал wrote:В 9-и епизод на Haiyore! Nyaruko-san сцената, в която двамата главни
герои си разменят телата, е супер сладка (освен че е супер pervy ;).
Особено частта в банята, която почва от 17:30. Това е буквален случай
на „да влезеш в нечия кожа“. :)

This post by Кал received thanks from:
Purple (Tue Nov 27, 2018 3:27 am)

Кал
Творчески директор

Previous

Return to ...и Вселената