Насам, народе, тук е мястото за споделки по темата.
![Smile :)](./images/smilies/icon_e_smile.gif)
Съдържание и откъси
Линкове към GD:
х-книга - https://www.goodreads.com/book/show/43726631
е-книга - https://www.goodreads.com/book/show/43697521
Отражения:Сборникът „По пътя към...“ е първата книга на Георги Атанасов – и тридесет и втората в поредица „Човешката библиотека“:
https://choveshkata.net/blog/?p=7140
„По пътя към…“ е пътешествие. Едновременно навътре към себе си и навън, към Вселената. Разказите вътре са колкото разнолики, толкова и подчинени на една обща нишка: стремежа да надникнат отвъд всекидневното, да надвият рутината, да ни тласнат да преоткрием необятните светове във и около нас. Да ни разбудят и разтърсят. Да разтворят очите, умовете и сърцата ни, за да поемем и ние, всеки по своя Път.
Георги Атанасов изследва множество творчески форми, от класическа приказка през магически (или съвсем реален) реализъм до закачки в духа на Луис Карол. Той размива границите между реалност и фантазия, съществуващо и пожелателно. За да ни открие не просто един, а цял лабиринт от пътища. Къде ли ще ни отведат те?
Заешката дупка е най-доброто скривалище, понеже няма начало и край. Някои дори не са сигурни къде започва наистина, и ако заекът влезе – значи това е началото. После може да не излезе същият заек, а дори да излезе нещо друго. Понякога заешките дупки изчезваха и на тяхно място цъфваха гербери и брюкселско зеле, което някому приличаше на заек или поне на усмивката му.
„Днес поздравих някого, а той не ми отвърна. Предполагам, че е глътнал таралеж. Само и единствено когато някой е глътнал таралеж, не отвръща на поздрав. Въпросът е дали е заседнал добре и има ли смисъл да се вади. Таралежите остават дълбоко в нас, щом се наежат. Може би този се бе наежил.“ Зайо почеса ушите си. Всъщност често го правеше мислено. Над тях се мъдреха чифт слънчеви очила и шапка идиотка. Под тях бе нахлузил жълт комбинезон, открояващ се сред лехите.
„По пътя към...“ излиза както в хартиен, така и в електронен вариант. Като останалите издания на Човешката библиотека, електронната версия се разпространява без дигитални (DRM) защити и следва принципа „читателите плащат колкото и ако преценят“. Всички приходи се разпределят между творческите участници: автори, редактори, коректори, художници и оформители.
За повече:
https://choveshkata.net/blog/?p=7140
Този сборник успя да ме изненада. На пръв поглед не беше "моето" четиво - малко по-дълбокомислен, по-философски, твърде... сериозен за настроението ми в момента. (Забелязвате ли, че изброеното далеч не са минуси?![]()
Постепенно обаче разказите ми влязоха под кожата. Препоръчвам ги по две причини - съвсем кратки са, което ги прави идеални за днешния забързан делник, и в същото време са изключително наситени и подканят към размисъл. Това първо. Второ, стилово са изключително изпипани (подозирам, че голяма роля тук играе вещата ръка на редактора, което ги прави истинско удоволствие за сетивата.
И още - много са разнообразни жанрово и вярвам, че ще се намери по нещо за всеки вкус. От традиционни приказки до утопии, от магически реализъм през теологични теории до социална сатира - в сборника има от всичко. По Пътя Георги Атанасов е събирал впечатления, въпроси, емоции - и сега ни ги поднася в изящна художествена обвивка. Почерпете се и вие!
Моите любими разкази са "Анабел и снегът", "Часовникарят" и "Телемаркетинг".
Започвам да разпространявам по сайтовете, форумите и социалните мрежи, където хората ме знаят. Давайте и вие.Електронно и хартиено издание на „По пътя към...“
Приятели (:
Трийсет и втората книга в поредица „Човешката библиотека“ дойде:
„По пътя към...“ – Георги Атанасов
„По пътя към…“ е пътешествие. Едновременно навътре към себе си и навън, към Вселената. Разказите вътре са колкото разнолики, толкова и подчинени на една обща нишка: стремежа да надникнат отвъд всекидневното, да надвият рутината, да ни тласнат да преоткрием необятните светове във и около нас. Да ни разбудят и разтърсят. Да разтворят очите, умовете и сърцата ни, за да поемем и ние, всеки по своя Път.Заешката дупка е най-доброто скривалище, понеже няма начало и край. Някои дори не са сигурни къде започва наистина, и ако заекът влезе – значи това е началото. После може да не излезе същият заек, а дори да излезе нещо друго. Понякога заешките дупки изчезваха и на тяхно място цъфваха гербери и брюкселско зеле, което някому приличаше на заек или поне на усмивката му.
„Днес поздравих някого, а той не ми отвърна. Предполагам, че е глътнал таралеж. Само и единствено когато някой е глътнал таралеж, не отвръща на поздрав. Въпросът е дали е заседнал добре и има ли смисъл да се вади. Таралежите остават дълбоко в нас, щом се наежат. Може би този се бе наежил.“ Зайо почеса ушите си. Всъщност често го правеше мислено. Над тях се мъдреха чифт слънчеви очила и шапка идиотка. Под тях бе нахлузил жълт комбинезон, открояващ се сред лехите.
Георги Атанасов изследва множество творчески форми, от класическа приказка през магически (или съвсем реален) реализъм до закачки в духа на Луис Карол. Той размива границите между реалност и фантазия, съществуващо и пожелателно. За да ни открие не просто един, а цял лабиринт от пътища. Къде ли ще ни отведат те?
Повече за „По пътя към...“ открийте тук.
Сборникът излиза както в хартиен, така и в електронен вариант. Като останалите издания на Човешката библиотека, електронната версия се разпространява без дигитални (DRM) защити и следва принципа „читателите плащат колкото и ако преценят“. Всички приходи се разпределят между творческите участници: автори, редактори, коректори, художници и оформители.
И ако търсите подарък за приятели читатели – вижте как да им подарите е-изданието с наша помощ. Може и с посвещение от автора.
Плодотворни пътища,
Жоро, Дес, Кал и всички в ЧоБи
Засега се радва на умерен интерес... т.е. супер слаб спрямо предъвкваните/популярните заглавия, но приличен спрямо останалите ми постове там."По пътя към..." на Георги Атанасов: един различен сборник.
Признавам, че съвременните български "градски" разкази не са ми съвсем по вкуса - нито като тематика, нито като като стилистика. Често ми идват вулгарни и "делнични", и вместо бягство от реалността, каквото търся в една хубава книга, намирам в тях твърде точно, та чак противно отражение на тази реалност. Не, благодаря.
Георги Атанасов предлага нещо друго. Един по-необикновен поглед към ежедневието - през приказното, фантастичното, през очи, които са ни повече или по-малко чужди: на деца, животни, богове. Вдъхновява ни да задаваме въпроси, да търсим решения... да вървим все напред по Пътя.
Ето и равносметката от последната ни премиера:
--> Авторът Георги Атанасов се държа на ниво: не го смутоха нито техническите гафове, нито лавината от въпроси, нито неочакваните гости. Вървеше си По пътя с усмивка и си свиркаше. Браво на него!
--> Водещата Десислава Сивилова обаче се поизложи. Не стига, че пропусна да осигури проектор (при подготвена презентация!), ами и не си беше дала труда да си понаучи въпросите, и вместо да слуша внимателно, постоянно си зяпаше в телефона. Че и ги задаваше по пет наведнъж, да се свърши по-бързо... И репликите си обърка, и обясненията върза на фльонга... Излагация! Ако продължава така, ще се уволняваме.
--> Редакторът на сборника и по съвместителство творчески директор на ЧоБи, че и четец на разказ Калин Ненов, уж дойде основно като зрител, но се оказа спасителният пояс: със своевременните си включвания на сцената замазваше отдалеч де що усети гаф, благодарение на което публиката все пак си тръгна осведомена и удовлетворена. Голямо мерси!
--> Четците по роли Цвета Колева, Лъчезар Енчев и Мирослав Моравски бяха върхът! С тяхна помощ разказите оживяха и докоснаха всички присъстващи до един. Само дето накрая забравихме да ги представим (досещате се по чия вина, нали?), та сега фен пощата им ще зарие мейла на ЧоБи. Смилете се над нас, моля!
--> Гост-репортерът Надарин Тролев от "Телевестник" обаче беше звездата на вечерта! Събра очите на публиката със задълбочените си литературни прозрения, скри им шапките с проникновените си въпроси, а екипа на ЧоБи тласна към решителни и навременни действия. Силно се надяваме да уважи и бъдещи наши изяви!
--> И накрая, публиката ни беше един път! Смееха се на правилните места, пляскаха на правилните места и с хъс се включиха във викторината. Победителите вече получиха своите награди и се надяваме, че си ги четат с кеф!
Всъщност има ли тук присъствали на премиерата? Я се включете в разбора, че да можем другия път да сме ОЩЕ по-добри!
Линк към ревюто в GR: https://www.goodreads.com/review/show/2687554361„По пътя към…“ е дебютна книга на Георги Атанасов. Един сборник-откровение съдържащ кратки, мили разкази, споделени в един очарователен пасторален стил.
Сборникът съдържа седемнадесет разказа писани в периода 2008-2017 година. Всеки от тях докосна моята емоционална натура по различен начин.
А кои бяха разказите, които се превърнаха в лични мои фаворити?
„Трите съкровища на Горската фея“ – вълшебна приказка за силата на вярата и на любовта.
„Продавачът на праскови“– „Изборът е ваш, мадам.“ – и ѝ намигна.
„Гъсеницата“ – в търсене на Свободата, в търсене на радостта и за онази очарователна неизбежност на Промяната.
„Телемаркетинг“ – освен, че много, много се смях… Усмихнах се на ресурсността на героите и че имат винаги по една нова идея в задния си джоб.
И големият финал бе… разказът „Хлебь“
„Ибрахим[…] Месеше хляб и пееше. Беше едър – с една ръка можеше тридесет оки ведро да вдигне и да го носи през цялото село. Ала хлябът под силната му ръка се ваеше.“
Somewhere over the rainbow Миро wrote:...Иииии всичкия аплауз отива при Георги Атанасов, за уникалното му самообладание и усмивка пред един от най-неприятните и нагли папараци, които историята е виждала.
Какво спокойствие, каква любов към животните (или да не ги обиждаме) - създанията, които обикалят край млади автори, с надежда за поне стек книги...
Жоро, респект!
Пожелавам ти да си толкова уверен при всяко изпитание на съдбата, и дай боже другите да са по-леки от Надарин Тролев!
Специални благодарности на Човешката библиотека за съпорта на авторите си.
Честит библиотечен и апостолски ден, приятели.
Бъдете... спокойни.![]()