Награди и вълнения по света и у нас

Споделяме празнично обобщение по линия на другарите, дружините и за_другите (Наско би го оценил):

Кои са любимите фантастики на българите за 2024 година?

Жанровете научна фантастика, фентъзи и свръхестествени хорър и драма може да не са най-разпространените у нас, поне в сравнение с други държави в Европа, Америка и Азия, но българските им фенове от най-различни поколения остават все така запалени.

През януари две от най-големите фантастични общности в България (SciFi.bg и Цитаделата) раздадоха своите награди за най-добрите творби и творци от изминалата година. Отчетоха произведения от целия свят и спазиха традициите си да препоръчат най-харесваните от тях.

Онлайн списанието SciFi.bg пусна своите класации за най-добри филми и сериали за 12-и път в историята си. Активните фенове в сайта поставиха Дюн: Част втора на безапелационното I място сред филмите. Шедьовърът на Дени Вилньов е впечатлил гласуващите с мащабното и зрелищно пресъздаване на емблематичната книга. На II място е ужасът Веществото, който вече обира номинации и за най-престижните награди в САЩ благодарение на дълбоката си социална ангажираност. На III място пък е Дедпул и Върколака, който просто радва зрителите с препратки към супергеройските филми от последните десетилетия и хумора си.

Сериал на годината за SciFi.bg е Тъмна материя адаптация на едноименната книга от Блейк Крауч. Само на две точки от него се класира втори сезон на Силоз също екранизация на обичан роман. III място зае втори сезон на Домът на дракона, плътно последван от трети сезон на Отвъд и дебютния сезон на Fallout.

Доста по-щедри на награди и всеобхватни включително откъм български творби са в Националния клуб за фентъзи и хорър Цитаделата. Те обявиха своите избраници на пищно събитие в Дом на културата Средец за 24-ти път в историята си, като успоредно с това техни членове, приятели и партньори раздадоха фенски подаръци на гостите.

Георги Чунев от издателство Гени-Джи стана Преводач на годината благодарение на своята работа по Кристал от бури на Риана Пратчет. Той прие наградата и за Книга на годината, отредена на Сърце от лед на Дейв Морис. За Автор на годината пък бе признат сър Иън Ливингстън, легендарният създател на поредицата книги-игри Битки безброй.

В категорията Аниме на годината отличието беше присъдено на сериала My Adventures with Superman. Доцент Искрен Иванов разказа повече за победителя, за китайската Black Myth: Wukong, станала Игра на годината, и най-вече за страховития хорър Терифайър 3, който спечели престижното отличие Филм на годината.

Деян Милков бе признат за Фен на годината, а успоредно с това прие и наградата за Сериал на годината, отредена на Пърси Джаксън и боговете на Олимп. Сред звездите на вечерта несъмнено бе и писателят Дрейк Вато, който спечели титлата Български автор на годината за романа си The Celestial Way и разказа повече за творческия процес. Една от най-внушителните победи за вечерта бе на Про Бук – призът Издателство на годината.

Епичното фентъзи Dragon Mage на М. Л. Спенсър стана Международен хит на годината с най-добро процентно съотношение на гласовете, а Пол Атрейдски от Дюн се превърна в Герой на годината с най-много гласове в абсолютна стойност. За Злодей на годината беше избран Лонглегс от едноименния филм с Никълъс Кейдж. Наградата Феникс за класика в жанра бе присъдена на безсмъртния роман Беглец по острието от Филип Дик. Сборникът книги-игри Господарят на зверовете и Трите камъка на съдбатана неповторимия Любомир Николов-Нарви, който ни напусна миналата година, спечели отличието Българска книга на годината.

Така двете общности поощриха най-доброто както сред комерсиалните кино, телевизия и литература, така и сред независимите продукции в изкуствата. SciFi.bg и Национален клуб за фентъзи и хорър Цитаделата остават активни и занапред, като ще продължат да се развиват и да популяризират фантастиката и нейните поджанрове пред българската публика.

SciFi.bg и Цитаделата,
редактирано и коригирано от инж. Димитрова

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Към началото