Споделяме празнично обобщение по линия на другарите, дружините и за_другите (Наско би го оценил):
Кои са любимите фантастики на българите за 2024 година?
Жанровете научна фантастика, фентъзи и свръхестествени хорър и драма може да не са най-разпространените у нас, поне в сравнение с други държави в Европа, Америка и Азия, но българските им фенове от най-различни поколения остават все така запалени.
През януари две от най-големите фантастични общности в България (SciFi.bg и Цитаделата) раздадоха своите награди за най-добрите творби и творци от изминалата година. Отчетоха произведения от целия свят и спазиха традициите си да препоръчат най-харесваните от тях.
Онлайн списанието SciFi.bg пусна своите класации за най-добри филми и сериали за 12-и път в историята си. Активните фенове в сайта поставиха „Дюн: Част втора“ на безапелационното I място сред филмите. Шедьовърът на Дени Вилньов е впечатлил гласуващите с мащабното и зрелищно пресъздаване на емблематичната книга. На II място е ужасът „Веществото“, който вече обира номинации и за най-престижните награди в САЩ благодарение на дълбоката си социална ангажираност. На III място пък е „Дедпул и Върколака“, който просто радва зрителите с препратки към супергеройските филми от последните десетилетия и хумора си.
Сериал на годината за SciFi.bg е „Тъмна материя“ – адаптация на едноименната книга от Блейк Крауч. Само на две точки от него се класира втори сезон на „Силоз“ – също екранизация на обичан роман. III място зае втори сезон на „Домът на дракона“, плътно последван от трети сезон на „Отвъд“ и дебютния сезон на Fallout.
Доста по-щедри на награди и всеобхватни включително откъм български творби са в Националния клуб за фентъзи и хорър „Цитаделата“. Те обявиха своите избраници на пищно събитие в Дом на културата „Средец“ за 24-ти път в историята си, като успоредно с това техни членове, приятели и партньори раздадоха фенски подаръци на гостите.
Георги Чунев от издателство „Гени-Джи“ стана Преводач на годината благодарение на своята работа по „Кристал от бури“ на Риана Пратчет. Той прие наградата и за Книга на годината, отредена на „Сърце от лед“ на Дейв Морис. За Автор на годината пък бе признат сър Иън Ливингстън, легендарният създател на поредицата книги-игри „Битки безброй“.
В категорията Аниме на годината отличието беше присъдено на сериала My Adventures with Superman. Доцент Искрен Иванов разказа повече за победителя, за китайската Black Myth: Wukong, станала Игра на годината, и най-вече за страховития хорър „Терифайър 3“, който спечели престижното отличие Филм на годината.
Деян Милков бе признат за Фен на годината, а успоредно с това прие и наградата за Сериал на годината, отредена на „Пърси Джаксън и боговете на Олимп“. Сред звездите на вечерта несъмнено бе и писателят Дрейк Вато, който спечели титлата Български автор на годината за романа си The Celestial Way и разказа повече за творческия процес. Една от най-внушителните победи за вечерта бе на „Про Бук“ – призът Издателство на годината.
Епичното фентъзи Dragon Mage на М. Л. Спенсър стана Международен хит на годината с най-добро процентно съотношение на гласовете, а Пол Атрейдски от „Дюн“ се превърна в Герой на годината с най-много гласове в абсолютна стойност. За Злодей на годината беше избран Лонглегс от едноименния филм с Никълъс Кейдж. Наградата „Феникс“ за класика в жанра бе присъдена на безсмъртния роман „Беглец по острието“ от Филип Дик. Сборникът книги-игри „Господарят на зверовете“ и „Трите камъка на съдбата“ на неповторимия Любомир Николов-Нарви, който ни напусна миналата година, спечели отличието Българска книга на годината.
Така двете общности поощриха най-доброто както сред комерсиалните кино, телевизия и литература, така и сред независимите продукции в изкуствата. SciFi.bg и Национален клуб за фентъзи и хорър „Цитаделата“ остават активни и занапред, като ще продължат да се развиват и да популяризират фантастиката и нейните поджанрове пред българската публика.
SciFi.bg и Цитаделата,
редактирано и коригирано от инж. Димитрова
- Награди и вълнения по света и у нас - 4 февруари, 2025
- До 8 март подкрепяме труда на Павлина Върбанова - 28 януари, 2025
- 18 лета по света и у нас - 10 декември, 2024