Предстои излъчване на премиерата на “Щури букви” в “Жираф кафе-книжарница”, София – 2.IV.2025 от 15 ч.
Светлини сред сенките на лента
Предстои излъчване на премиерата на “Щури букви” в “Жираф кафе-книжарница”, София – 2.IV.2025 от 15 ч.
Споделяме празнично обобщение по линия на другарите, дружините и за_другите (Наско би го оценил):
Кои са любимите фантастики на българите за 2024 година?
Жанровете научна фантастика, фентъзи и свръхестествени хорър и драма може да не са най-разпространените у нас, поне в сравнение с други държави в Европа, Америка и Азия, но българските им фенове от най-различни поколения остават все така запалени.
През януари две от най-големите фантастични общности в България (SciFi.bg и Цитаделата) раздадоха своите награди за най-добрите творби и творци от изминалата година. Отчетоха произведения от целия свят и спазиха традициите си да препоръчат най-харесваните от тях.
Онлайн списанието SciFi.bg пусна своите класации за най-добри филми и сериали за 12-и път в историята си. Активните фенове в сайта поставиха „Дюн: Част втора“ на безапелационното I място сред филмите. Шедьовърът на Дени Вилньов е впечатлил гласуващите с мащабното и зрелищно пресъздаване на емблематичната книга. На II място е ужасът „Веществото“, който вече обира номинации и за най-престижните награди в САЩ благодарение на дълбоката си социална ангажираност. На III място пък е „Дедпул и Върколака“, който просто радва зрителите с препратки към супергеройските филми от последните десетилетия и хумора си.
Сериал на годината за SciFi.bg е „Тъмна материя“ – адаптация на едноименната книга от Блейк Крауч. Само на две точки от него се класира втори сезон на „Силоз“ – също екранизация на обичан роман. III място зае втори сезон на „Домът на дракона“, плътно последван от трети сезон на „Отвъд“ и дебютния сезон на Fallout.
Доста по-щедри на награди и всеобхватни включително откъм български творби са в Националния клуб за фентъзи и хорър „Цитаделата“. Те обявиха своите избраници на пищно събитие в Дом на културата „Средец“ за 24-ти път в историята си, като успоредно с това техни членове, приятели и партньори раздадоха фенски подаръци на гостите.
Георги Чунев от издателство „Гени-Джи“ стана Преводач на годината благодарение на своята работа по „Кристал от бури“ на Риана Пратчет. Той прие наградата и за Книга на годината, отредена на „Сърце от лед“ на Дейв Морис. За Автор на годината пък бе признат сър Иън Ливингстън, легендарният създател на поредицата книги-игри „Битки безброй“.
В категорията Аниме на годината отличието беше присъдено на сериала My Adventures with Superman. Доцент Искрен Иванов разказа повече за победителя, за китайската Black Myth: Wukong, станала Игра на годината, и най-вече за страховития хорър „Терифайър 3“, който спечели престижното отличие Филм на годината.
Деян Милков бе признат за Фен на годината, а успоредно с това прие и наградата за Сериал на годината, отредена на „Пърси Джаксън и боговете на Олимп“. Сред звездите на вечерта несъмнено бе и писателят Дрейк Вато, който спечели титлата Български автор на годината за романа си The Celestial Way и разказа повече за творческия процес. Една от най-внушителните победи за вечерта бе на „Про Бук“ – призът Издателство на годината.
Епичното фентъзи Dragon Mage на М. Л. Спенсър стана Международен хит на годината с най-добро процентно съотношение на гласовете, а Пол Атрейдски от „Дюн“ се превърна в Герой на годината с най-много гласове в абсолютна стойност. За Злодей на годината беше избран Лонглегс от едноименния филм с Никълъс Кейдж. Наградата „Феникс“ за класика в жанра бе присъдена на безсмъртния роман „Беглец по острието“ от Филип Дик. Сборникът книги-игри „Господарят на зверовете“ и „Трите камъка на съдбата“ на неповторимия Любомир Николов-Нарви, който ни напусна миналата година, спечели отличието Българска книга на годината.
Така двете общности поощриха най-доброто както сред комерсиалните кино, телевизия и литература, така и сред независимите продукции в изкуствата. SciFi.bg и Национален клуб за фентъзи и хорър „Цитаделата“ остават активни и занапред, като ще продължат да се развиват и да популяризират фантастиката и нейните поджанрове пред българската публика.
SciFi.bg и Цитаделата,
редактирано и коригирано от инж. Димитрова
До 8 март 2025 г. с 10% от всяка поръчка на хартиена книга от Човешката библиотека подкрепяме труда на Павлина Върбанова от сайта „Как се пише?“. Без нея трудно бихме издрапали от дебрите на българския правопис и пунктуация, докато изтръскваме поредния брашнен чувал на тежка коректура. След 8 март своевременно ще насочим към Павлина събраните средства. Пожелаваме успех на миникампанията! ^_^
Наскоро научихме за казанлъшката работилничка “Бисквитките“! ^_^ Можете да се абонирате за ИСТИНСКИ бисквитки и така да подпомагате дейността на мъничкото предприятие, което осигурява благотворна работна среда за младежи със специални потребности. Още една гордост за Казанлък освен Светлини сред сенките! ^_^
“Пакети” с книги или отделни издания, които бележат последните месеци или пък цели 21 години! Да, клубът на Светлинките е по-дърт от Чоби.
Припомняме си вдъхновяващо интервю на БНР: “Хоризонт” с Весела Фламбурари за Мина и (поднасянето на) важните теми в детския живот.
На 25 януари „Цитаделата“ награди Drake Vato с титлата „Български автор на годината“ за романа The Celestial Way. Ако все още не сте го разгърнали, поискайте си го на хартия или електронно! 🙂
Продължете четенето на “До 8 март подкрепяме труда на Павлина Върбанова”
Мина се и… осемнайстият рожден ден на Чоби?!… Това обяснява защо не прилича много на себе си* и води самостоятелен живот с най-разнообразни интереси. Ама да вземе да се изнесе най-сетне, че място няма вкъщи.
Декемврийският ни обзор напомня, че по света и у нас излязоха няколко книги, на които държим отвъд времето, пространството и други условности. Споменаваме и цифри, за да не става объркване. Накрая има и една бомбастична изненада.
Най-сетне „Щури букви“ на Светлини сред сенките! Цветното мастило се е справило чудесно с рециклираната хартия!
„Да пробудиш драконче“ от Николай Теллалов, беличко.
Драконче заедно с „Царска заръка“ – разновидово разполагаме с цялата змейска поредица! ^_^ Сбъдна се мечтата Теллалова Дракончето и Заръката да са под един покрив и дори са в теллаловския формат на Слънцето ^_^. Сборното издание при нас е за 18 пари, защото не бива да струва повече от Слънцето :).
Цена на сборния том + „Пълноземие“ + „Слънце недосегаемо“ = 40 лв.
Цена на Драконче + сборен том + „Пълноземие“ + Слънце = 50 лв.
„Ех, магесническа му работа“ на Калоян Захариев, при нас за 24 пари.
Винаги съм се чудела защо издателствата слагат безумно високи цени на новите си книги, а после ги намалят току безбожно, което прави първоначалния ценови удар безсмислен, безпредметен и още по-безпардонен, като поне у мен оставя усещане за… „Тая книга не ни трябва повече, разчистваме склада“.
„Злато от Загрей“ при нас за 28 пари, както и „Мина, магиите и бялата стъкленица“ от Весела Фламбурари!
„Роса“ е вторият сборник с разкази на Георги Атанасов, при нас за 10 пари. Оставил ни е и своята стихосбирка „Отблясъци“. В новия сборник е поместен и разказът „Минус петдесет градуса“.
За бомбастичната изненада: Продължете четенето на “18 лета по света и у нас”
Fun fact: понеже долу-горе нищо в Човешката библиотека не е като хората, вероятно и никога няма да бъде… и “новата” “Невидена река” ще носи грешките на “старата” – явно нищо на този свят, или поне в тоя живот, не се прави без бързане и в нормален ред. Та по волята на автора книгата нахлу в печатницата с дъртия си финализиран файл, а корицата отказваше да влезе, но я принудиха. Нещо там я залъгаха, че не е дефектна ;). Е, резултата пак ще си го обичаме с картината на Иво Константинов, но… перфекционизмът (по-точно притежателите му) страда за пореден път. Само дето в случая дори не става дума за перфекционизъм, а за качество, поне на тялото. Някак в изпълнението на книгите си не можем да догоним класата, която изискваме от книжната индустрия, за да се чувстваме добре като читатели. Кофти тръпка. Това, че поне при нас е от сърце, не знам дали помага. Но пък можете да си поръчате електронната книга :). Електронните версии са по-актуални, макар че в книгоиздаването все брашнени чували потупваме.
Продължете четенето на “Mузикални срещи с автор и книги в чест на Ели Вълканова”