Награди и вълнения по света и у нас

Споделяме празнично обобщение по линия на другарите, дружините и за_другите (Наско би го оценил):

Кои са любимите фантастики на българите за 2024 година?

Жанровете научна фантастика, фентъзи и свръхестествени хорър и драма може да не са най-разпространените у нас, поне в сравнение с други държави в Европа, Америка и Азия, но българските им фенове от най-различни поколения остават все така запалени.

През януари две от най-големите фантастични общности в България (SciFi.bg и Цитаделата) раздадоха своите награди за най-добрите творби и творци от изминалата година. Отчетоха произведения от целия свят и спазиха традициите си да препоръчат най-харесваните от тях.

Онлайн списанието SciFi.bg пусна своите класации за най-добри филми и сериали за 12-и път в историята си. Активните фенове в сайта поставиха Дюн: Част втора на безапелационното I място сред филмите. Шедьовърът на Дени Вилньов е впечатлил гласуващите с мащабното и зрелищно пресъздаване на емблематичната книга. На II място е ужасът Веществото, който вече обира номинации и за най-престижните награди в САЩ благодарение на дълбоката си социална ангажираност. На III място пък е Дедпул и Върколака, който просто радва зрителите с препратки към супергеройските филми от последните десетилетия и хумора си.

Сериал на годината за SciFi.bg е Тъмна материя адаптация на едноименната книга от Блейк Крауч. Само на две точки от него се класира втори сезон на Силоз също екранизация на обичан роман. III място зае втори сезон на Домът на дракона, плътно последван от трети сезон на Отвъд и дебютния сезон на Fallout.

Доста по-щедри на награди и всеобхватни включително откъм български творби са в Националния клуб за фентъзи и хорър Цитаделата. Те обявиха своите избраници на пищно събитие в Дом на културата Средец за 24-ти път в историята си, като успоредно с това техни членове, приятели и партньори раздадоха фенски подаръци на гостите.

Георги Чунев от издателство Гени-Джи стана Преводач на годината благодарение на своята работа по Кристал от бури на Риана Пратчет. Той прие наградата и за Книга на годината, отредена на Сърце от лед на Дейв Морис. За Автор на годината пък бе признат сър Иън Ливингстън, легендарният създател на поредицата книги-игри Битки безброй.

В категорията Аниме на годината отличието беше присъдено на сериала My Adventures with Superman. Доцент Искрен Иванов разказа повече за победителя, за китайската Black Myth: Wukong, станала Игра на годината, и най-вече за страховития хорър Терифайър 3, който спечели престижното отличие Филм на годината.

Деян Милков бе признат за Фен на годината, а успоредно с това прие и наградата за Сериал на годината, отредена на Пърси Джаксън и боговете на Олимп. Сред звездите на вечерта несъмнено бе и писателят Дрейк Вато, който спечели титлата Български автор на годината за романа си The Celestial Way и разказа повече за творческия процес. Една от най-внушителните победи за вечерта бе на Про Бук – призът Издателство на годината.

Епичното фентъзи Dragon Mage на М. Л. Спенсър стана Международен хит на годината с най-добро процентно съотношение на гласовете, а Пол Атрейдски от Дюн се превърна в Герой на годината с най-много гласове в абсолютна стойност. За Злодей на годината беше избран Лонглегс от едноименния филм с Никълъс Кейдж. Наградата Феникс за класика в жанра бе присъдена на безсмъртния роман Беглец по острието от Филип Дик. Сборникът книги-игри Господарят на зверовете и Трите камъка на съдбатана неповторимия Любомир Николов-Нарви, който ни напусна миналата година, спечели отличието Българска книга на годината.

Така двете общности поощриха най-доброто както сред комерсиалните кино, телевизия и литература, така и сред независимите продукции в изкуствата. SciFi.bg и Национален клуб за фентъзи и хорър Цитаделата остават активни и занапред, като ще продължат да се развиват и да популяризират фантастиката и нейните поджанрове пред българската публика.

SciFi.bg и Цитаделата,
редактирано и коригирано от инж. Димитрова

До 8 март подкрепяме труда на Павлина Върбанова

До 8 март 2025 г. с 10% от всяка поръчка на хартиена книга от Човешката библиотека подкрепяме труда на Павлина Върбанова от сайта „Как се пише?“. Без нея трудно бихме издрапали от дебрите на българския правопис и пунктуация, докато изтръскваме поредния брашнен чувал на тежка коректура. След 8 март своевременно ще насочим към Павлина събраните средства. Пожелаваме успех на миникампанията! ^_^

Наскоро научихме за казанлъшката работилничка “Бисквитките“! ^_^ Можете да се абонирате за ИСТИНСКИ бисквитки и така да подпомагате дейността на мъничкото предприятие, което осигурява благотворна работна среда за младежи със специални потребности. Още една гордост за Казанлък освен Светлини сред сенките! ^_^

“Пакети” с книги или отделни издания, които бележат последните месеци или пък цели 21 години! Да, клубът на Светлинките е по-дърт от Чоби.

Припомняме си вдъхновяващо интервю на БНР: “Хоризонт” с Весела Фламбурари за Мина и (поднасянето на) важните теми в детския живот.

На 25 януари „Цитаделата“ награди Drake Vato с титлата „Български автор на годината“ за романа The Celestial Way. Ако все още не сте го разгърнали, поискайте си го на хартия или електронно! 🙂
Продължете четенето на “До 8 март подкрепяме труда на Павлина Върбанова”

Възкресяващо лято

Отминаха фермерски пазари в Добрич, Балчик, София с участие на книгите на Чоби. В добруджанския край беше бая слабичко (в София – тотал щета), но поне си купихме лешници и сочни сушени сини сливи. Общуването с колегите също беше приятно.
На 19 май импровизирано се появи клипче, заснето в режим time-lapse. Финалът не е подобаващо статичен, но иначе е забавна демонстрацията как прибирам книгите след фермерско събитие на Хранкооп. Вълнуващо би било да видим и подреждане на щанда.
Евентуално следващо включване 27 септември пред НДК, макар че по-вероятно е 27 октомври. Но всяка неделя от 10 до 16 ч. може да подкрепяте колегите, които избират да прекарат голяма част от деня с творенията си пред университетската ботаническа градина на пл. Гина Кунчева.

На 3 юли от 21 ч. предстои особено приятен концерт на мексиканските музиканти Sonido Gallo Negro! Клуб Singles, НДК. Мостра на емблематичния и заразителен музикален стил cumbia* има и на страницата с билетите – подкрепят дейността на организатора Alarma Punk Jazz, за да може да продължи да ни радва с музикални съкровища от цял свят и да изплати натрупани дългове.
Продължете четенето на “Възкресяващо лято”

Каним ви Отвъдре* ~ Out there, beyond, from within ~ 16.XII.2023

Намигаме с Небесния диск от град Небра археологическа находка от бронзовата епоха, понастоящем в Саксония, Германия. лице / гръб / презентация
Поводът са две покани за кръжока по астрономия на СУ, чиито сбирки се провеждат регулярно всеки учебен четвъртък, и хипермегаултрагигатрисмегистната, хем тримагическа инициатива на три дами:

Отвъдре* ~ Out there, beyond, from within

Човешката библиотека се грижи за хората, не само за природата и книгите си, затова сърдечно каним на еднодневна палитра от медитативни практики за свързване със себе си – необядта вътре в нас, и света извън нас, макар и всичко да е едно 🙂 – животни, растения, птички, Космос, ние. Без да изпадаме в теоретичен херметизъм, че и херменевтика, ще изследваме нещата, които ни вълнуват, тревожат, движат напред. Ще се подхраним, откривайки целебни ресурси вътре в себе си. Ще се раздвижим, задействаме, споделим, отпочинем :).
Продължете четенето на “Каним ви Отвъдре* ~ Out there, beyond, from within ~ 16.XII.2023”

Четем днес, за да има утре

Здравейте, еднорожки приятели 🙂

Днес ви каним да се присъедините към едно онлайн събитие, което ни се стори много близко до сърцата – а ако искате да наваксате с някое и друго заглавие на Човешката библиотека, но досега все сте отлагали – ето ви повод.

Тази пролет “Академия за рециклиращо изкуство“ (Recycle Art Academy) и Bookfan.tasy отново се отправят на пътешествие в опознаване на околната среда и методите за опазването ѝ. В рамките на две седмици ще се проведе второто издание на Четатон на бъдещето. И този път  наблягат на четива за устойчиво развитие във всичките му сфери – и канят всички желаещи да се присъединят. Събитието ще се проведе от 18 април до 3 май, така че ще имате две седмици да четете – и почти цял месец да си изберете какво да четете.

А ако се чудите към кои книги да посегнете, ето селекция с чобитски идеи от наши и посестримни заглавия (а ако има какво да добавите към нея – ще се радвам много – авторът на този пост си признава, че не е чела всички книги на Човешката библиотека). Ако за първи път се срещате с нашата библиотека – не се свенете да  я разгледате и да видите различни варианти да купите книга от Чоби на приятелски цени – включително и опцията да пожелаете електронна книга и ако прецените, че това е вашата книга, да платите колкото, когато и ако поискате.

 

Продължете четенето на “Четем днес, за да има утре”

Към началото